Článek
Po Velikonocích chce ministerstvo zdravotnictví zavést nový způsob karantény. „Do tří dnů chceme vytipovat kontakty pozitivních, ty co nejrychleji otestovat a izolovat jejich kontakty. Místa, kde se vyskytovali, by se pak měla dezinfikovat,“ popsal fungování „chytré karantény“ náměstek Roman Prymula.
Podle něj by s projektem měla výrazně pomoci armáda. „Armáda bude zabezpečovat transporty jednotlivých odběrových týmů. Dodá specializovaná vozidla,“ dodal Prymula.
Kolem pátku chce pak ministerstvo zdravotnictví rozjet systém testování, který bude postaven na lokálních technologiích.
V Česku už je také experimentální lék remdesivir, jako první ho dostal pacient s těžkým průběhem onemocnění, který leží ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze. Jde o muže připojeného na speciální přístroj, který okysličuje krev.
Americká firma Gilead ve spolupráci se zdravotníky vytvoří schéma, podle nějž se experimentální lék remdesivir v Česku dostane k nejpotřebnějším pacientům. Do ČR se dostane pár desítek nebo stovek ampulí léku, který může pomáhat proti nemoci COVID-19.
V Česku zemřel druhý pacient nakažený novým typem koronaviru. Muž narozený v roce 1975 byl hospitalizován v Havířově, měl pokročilou rakovinu. První oběť epidemie Česko oznámilo v neděli, byl to pětadevadesátiletý muž z Prahy.
Denní přírůstky nakažených klesají a zřejmě budou stagnovat. Podíl seniorů mezi nakaženými asi 17 procent, daří se je tedy zřejmě přijatými opatřeními chránit. Španělsko má asi 50 procent.
Hospitalizovaných je deset až 11 procent ze všech nakažených. Zhruba pětina z nich potřebuje intenzivní péči. Jeden nakažený v ČR v průměru 12. března nakazil 2,64 osoby. Po opatřeních číslo klesá, za týden by mohlo být 1,2.
Dění kolem koronaviru sledujeme v online zpravodajství: