Článek
Britský parlament v úterý večer opět hlasoval o brexitové dohodě. Na poslední chvíli k ní premiérka Theresa Mayová vyjednala doplňky, které měly změnit postoj oponujících poslanců.
O zásadní změnu dohody se ale nejednalo. Dohoda zůstala v původním znění a došlo pouze k doplnění tří textů, které se týkají sporné irské pojistky. Texty zavazují Brusel a Londýn k tomu, aby do prosince 2020 přišly s alternativním řešením pro vznik tvrdé hranice mezi Irskem a Severním Irskem. Pojistka musí zůstat pouze dočasným řešením, znemožňuje také Evropské unii uvázat Británii k unijním pravidlům po neomezeně dlouhou dobu.
Lednové hlasování k přijetí dohody o odchodu z Evropské unie prohrála Mayová drtivě o 230 hlasů. Mezi poslanci sílí hlasy volající po uskutečnění druhého referenda, ve kterém by občané Spojeného království mohli vyjádřit, zda si přejí odchod z EU s dohodou, bez dohody, nebo zda si přejí setrvat. Tuto variantu na konci února podpořili opoziční labouristé v čele s Jeremym Corbynem. To znamenalo otočku v postojích labouristů, kteří do té doby jednoznačně stáli za nutností jednat pouze podle výsledků původního referenda z roku 2016.
Řada zákonodárců čekala na stanovisko britského generálního prokurátora Geoffreyho Coxe, při hlasování se totiž chtěli řídit jeho názorem. Ve své odborné analýze Cox později uvedl, že právní riziko uváznutí Británie v unijních strukturách na neomezenou dobu při uplatnění takzvané irské pojistky po brexitu trvá i přes vyjednané doplňky.