Článek
Jiří Drahoš novinářům řekl, že Jiřího Ovčáčka nesleduje a jeho výroky, jimiž tlumočí stanovisko hlavy státu, ho nezajímají. Řekl také, že podobně jako Miloš Zeman nehodlá komentovat své protikandidáty, nebude ani on mluvit o Miloši Zemanovi. Nechce být „antiZemanem", ale nabízet voličům svůj vlastní program, svou vizi.
Česká republika potřebuje prezidenta, který se zastane občanů, jako třeba v situaci migrační krize. Ne kývala, který pronese prázdný projev.
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) March 28, 2017
U kandidátů médií jsou typické floskule o boji s "extremismem a populismem". Takové fíkusy na Hradě by plně vyhovovaly politickým stranám.
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) March 28, 2017
Politologové, které oslovila agentura ČTK, se domnívají, že se Drahoš bude těšit především přízni městských voličů. A jen těžko bude ubírat podporu Miloši Zemanovi.
„Dovedu si představit vysokou podporu pana Drahoše mezi vysokoškoláky, především mezi lidmi z akademického prostředí, kde je znám díky svému působení. Určitě sem patří města, střední třída a velká část společnosti, která žádá civilní vykonávání prezidentské funkce," míní třeba politolog Lukáš Linek.
Osmašedesátiletý profesor Drahoš má šanci získat podporu hned několika stran. A přislíbeny má peníze od některých mecenášů a byznysmenů. Podrobnosti v přiloženém studiu redakce Seznam Zprávy:
S Jiřím Drahošem jsme hovořili už v době, kdy mu končil mandát na Akademii věd a svou kandidaturu teprve zvažoval. V rozhovoru se dozvíte, jak se rozhodoval.