Článek
I v centru Brna se dají najít takzvané doupné stromy a podle mluvčí městské části Brno-střed Kateřiny Dobešové by jich v budoucnu mohlo i přibývat. Nelze ale podle ní říct, kdy a kolik jich bude. Doupné stromy jsou staré, poškozené stromy, které odumírají, případně jsou už odumřelé, mají však četné přírodní dutiny. Právě ty jsou cenné pro mnoho druhů ptáků a dalších živočichů. Nalézají v nich hnízdo či úkryt. Nejčastějšími obyvateli bývají sýkorky, rehkové, brhlíci, veverky, myšice nebo třeba netopýři.
Brno-střed oficiálně eviduje doupné stromy v lokalitách Údolní-Kampelíkova, kde je doupný javor, v parčíku na Hroznové, v tomto případě jde o doupný buk, v parku u Anthroposu je pak doupný jasan. Jsou označené cedulkami. „Důležité je, aby tyto stromy byly pevné a stabilní, aby nebyly nebezpečné pro okolí. Velmi důležité jsou právě jejich dutiny, které slouží jako úkryt a hnízdiště pro různé druhy živočichů. Chceme je v městské části Brno-střed určitě do budoucna rozšiřovat, avšak vzhledem k tomu, že jejich vznik zcela záleží na přírodním procesu, nelze říct, kdy a kolik jich bude,“ řekla Dobešová.
Doupných stromů je ale v centru více, další jsou pak po celém Brně. Dost z nich ale není označeno. Spadají většinou pod jednotlivé městské části. Ředitel Veřejné zeleně města Brna Jozef Kasala ČTK řekl, že doupné stromy oficiálně neevidují, jejich zachování v brněnských parcích, o které se příspěvková organizace stará, ale podporují. „Nemáme je nijak označené, ale máme jich spoustu, například i v lužáneckém parku. Jsou to stromy na dožití, musíme je proto sledovat a pravidelně snižovat s ohledem na bezpečnost lidí,“ uvedl ředitel. U odumírajících stromů totiž častěji hrozí pády větví.
Tereza Žižková z ekologického sdružení Rezekvítek ČTK řekla, že těchto stromů je v Brně ale stále málo. Uvedla, že jde o několik hledisek. Doupný strom by podle ní měl být vzhledem ke své funkci v přírodě chráněný, na druhé straně je zde právě i bezpečnostní hledisko, kdy je třeba se o něj starat, aby jeho větve nikomu neublížily. „A další věcí je pak estetika, protože dost lidí nechce mít tyto staré stromy ve svém okolí, protože jim mrtvé dřevo přijde nevzhledné,“ uvedla Žižková.