Článek
Když se Donalda Trumpa zeptáte, kdo nebo co představuje největší riziko pro americkou ekonomiku, pro odpověď nejde daleko. Vlastně mu stačí tři písmena: Fed.
Svou kritiku instituce, která v USA hraje roli centrální banky, naposledy vystupňoval v rozhovoru pro úterní vydání The Wall Street Journal.
Trump vyčítá Fedu, že příliš rychle zvyšuje základní úrokovou sazbu. A o jejím šéfovi Jeromu Powellovi si navíc myslí, že mu to „v podstatě dělá radost“.
Trumpova motivace je zřejmá: Potřebuje, aby si americké firmy mohly levně půjčovat peníze, zatímco kroky Fedu (opakované zvyšování sazeb, od nichž se úroky u půjček odvíjejí) míří přesně opačným směrem: Peníze zdražují.
„Pokaždé když se nám (americké ekonomice – pozn. red.) něco povede, zvýší úroky,” postěžoval si Trump na šéfa Rady guvernérů Fedu. Centrální banka naposledy zvedla základní úrokovou sazbu koncem září. Bylo to o čtvrt procentního bodu do rozpětí 2,0 až 2,25 procenta. Zároveň v prohlášení dodala, že do konce letošního roku plánuje zvýšit úroky ještě jednou a příští rok přikročí ke třem zvýšením. Úkolem Fedu je usilovat o nízkou inflaci a nezaměstnanost. Míra nezaměstnanosti v USA je na nejnižší úrovni za posledních téměř 50 let a meziroční růst spotřebitelských cen v srpnu zpomalil na 2,7 procenta z červencových 2,9 procenta. Podle nynějšího šéfa Fedu a mnohých dalších ekonomů tedy již není nutné ekonomiku stimulovat rekordně nízkými sazbami. Trump už dříve plány Fedu na zvyšování sazeb komentoval slovy, že „se zbláznil“ a je „mimo kontrolu“.