Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Těsně před desátou se u vchodu do východní části Královské zahrady Pražského hradu shromáždilo asi 16 lidí. Většinu tvoří děti, které si za doprovodu svých učitelek různě posedávají před brankou areálu. Vedle nich postává několik turistů, kteří si prohlížejí mapku objektu.
„Já už chci dovnitř,“ urguje své spolužáky asi jedenáctiletý chlapec v černém triku. Jeho spolužáci zatím zkoumají, co všechno v areálu nesmí. Po chvíli přichází voják, který objekt otevírá. Za pár minut se tu totiž rozezní bronzová Zpívající fontána, renesanční kašna, která byla necelá dva roky mimo provoz. Od úterý bude ale opět „zpívat“ – vždy mezi desátou a 19. hodinou nebo podle otvírací doby.
Tryskání vody a její následný dopad na spodní mísu kašny vyvolávají zvuk, který se podobá zvonění zvonů. Čím blíže je člověk u spodní části kašny, tím lépe je „zpěv“ fontány slyšet. To vědí i děti, které si sedají pod kašnu, aby tento zvuk slyšely. Po chvíli přichází více lidí, většinou jde o starší páry nebo matky s kočárky. Všichni si kašnu fotí, někteří se v kašně i svlaží.
Hodnotné renesanční dílo
Kvůli restaurátorským pracím byla kašna od podzimu 2022 mimo provoz. Restaurátoři od té doby opravovali trysky a renesanční fontánu ze 16. století zároveň zbavili i silné vrstvy vodního kamene.
„Zpívající fontána je mimořádně hodnotným renesančním dílem. Protože je ale po staletí trvale vystavena povětrnostním vlivům, nevyhnuly se jí opravy. Zásadnější restaurátorský zákrok byl potřeba před 22 lety, kdy protékala spodní mísa. Poté se v průběhu let dvakrát odlomila tryska na nástroji dudáčka,“ uvedl vedoucí oddělení specializované památkové péče Petr Chotěbor.
Poslední restaurátorské práce začaly před necelými dvěma lety. „Kromě opravy trysek jsme rovněž vyčistili fontánu od mimořádně silné vrstvy vodního kamene a následně její povrch zakonzervovali,“ dodal.
Zpívající fontány v Česku
Zpívající fontánu navrhl dvorní malíř císaře Ferdinanda I. Habsburského Francesco Terzio z Bergama, z bronzu ji odlil Tomáš Jaroš z Brna. Ačkoli byla dokončena už v roce 1568, potrubí pro vodu bylo položeno až o šest let později.
Kašna u Letohrádku královny Anny není jedinou Zpívající fontánou v Čechách. Stejné jméno totiž nese i poněkud modernější fontána z roku 1986, která zdobí kolonádu v Mariánských Lázních. Na rozdíl od té pražské nepřipomíná zvuk zvonů, ale tryská do rytmu hudby – podobně jako Křižíkova fontána na Výstavišti Praha.