Článek
Odměny vojáků a policistů a dalších příslušníků bezpečnostních sborů projedná vláda společně, ve středu o penězích pro policisty ani vojáky nehlasovala. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) po jednání kabinetu novinářům řekl, že svůj návrh na 4000 korun navíc pro policisty dál považuje za racionální. Řešení má podle něj padnout do léta, kabinet ve středu nicméně nestanovil pevné termíny.
Ministři ve středu vyslechli analýzu rozdílů v odměňování policistů a vojáků připravenou Rakušanem. Vyplynulo z ní mimo jiné, že v letošním roce činí rozdíl 2500 korun ve prospěch vojáků.
Rakušan současně upozornil, že profese nejsou ve všech aspektech srovnatelné, vojáci více dojíždějí a žijí v kasárnách, hasiči mají zase více přesčasů, popsal. Analýza, která je svého druhu první od roku 1993, podle Rakušana ukazuje, že i když jsou profese odlišné, lidé se do nich rekrutují z jedné skupiny. Chtějí specificky sloužit vlasti a vyhovuje jim nosit uniformu.
Důležité podle ministrů je zajistit stabilitu systému, která by byla narušena zvyšováním rozdílů v odměňování, popsal Rakušan. Uvedl, že i on souhlasí s nutností přidat vojákům.
„Na co musím a budu dbát jako ministr vnitra, ale je, aby nebyl rozvibrován systém bezpečnosti. Nemůžeme si dovolit ohrozit vnitřní bezpečnost tím, že bychom vytvářeli konkurenční výhody, které už by nebyly srovnatelné mezi jednotlivými sbory jako takovými,“ řekl.
Vojákům by měl vzrůst plat o 8300 korun hrubého
Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) ráno oznámila, že chce vojákům zvýšit platové tarify i příspěvek na bydlení. Měsíční plat vojáků by se měl zvednout minimálně o zhruba 8300 korun hrubého. Peníze na zvýšení platů vojáků podle ní Ministerstvo obrany najde ve svém rozpočtu.
Návrhy půjdou podle Černochové v nejbližších dnech do meziresortního připomínkového řízení a následně se jimi bude zabývat vláda. I Rakušan bude hledat finance na zvýšení odměn policistů ve své kapitole, zřejmě to ale podle něj nebude stačit.
Navýšení příspěvku na bydlení umožnila novela zákona o vojácích z povolání, kterou na konci března podepsal prezident. V účinnost vstoupí k začátku července, jejím cílem je podle vlády podpořit doplnění stavů armády a udržení současného personálu.
Novela zvyšuje náborový příspěvek až na čtyřnásobek ze současného maxima 250 000 korun. K dalším benefitům patří stabilizační příspěvek, příspěvek na bydlení a příplatek za službu v zahraničí.
Plánované zvýšení platů vojáků o minimálně 8300 korun hrubého, musí mít podle policejního prezidenta Martina Vondráška adekvátní odezvu v odměňování policistů a příslušníků dalších bezpečnostních sborů. Vondrášek to uvedl ve vyjádření, které ČTK poskytl mluvčí policejního prezidia Jozef Bocán.
Podle policejního prezidenta se nesmí prohlubovat rozdíly mezi platy vojáků a policistů
Pokud se budou rozdíly v odměňování prohlubovat, existuje podle policejního prezidenta riziko, že se zhorší reakční schopnosti policie na území ČR nebo možnosti sboru pružně reagovat na nové bezpečnostní hrozby.
Vondrášek se středečního jednání vlády zúčastnil. „Ačkoliv mi nepřísluší komentovat změny v jiném resortu, chci říci, že přeji zlepšení podmínek všem, kdo zajišťují bezpečnost naší země, vojáky nevyjímaje. Je však z mého pohledu nezbytné si uvědomit, že úplně stejně si zlepšení finančního ohodnocení zaslouží policistky a policisté,“ uvedl Vondrášek.
Rozdíly mezi průměrnými platy vojáků a policistů se pak pohybují mezi 3000 až 7000 korun měsíčně. Vondrášek doplnil, že jeho snahou je, aby se rozdíly nadále nezvětšovaly.
„Do jisté míry soutěžíme v náboru, ale v současné době k žádným významným personálním přelivům mezi těmito ozbrojenými složkami nedochází. Snažil jsem se na středečním jednání důrazně upozornit na to, že změny platových podmínek vojáků a policistů nelze řešit odděleně, a navíc uprostřed roku,“ řekl Vondrášek.
Na stole nyní podle něj zůstaly dva záměry, které by měly být posouzeny na některém z dalších jednání vlády. „Věřím a dělám vše pro to, aby finální rozhodnutí bylo spravedlivé vůči všem, kdo ve služebním poměru k našemu státu bezpečnost zajišťují, uzavřel policejní prezident.
Dodatečné náklady pro státní rozpočet, které by tvořilo právě zvednutí platů, odhadlo Ministerstvo obrany na 375 milionů korun ročně. Rakušan minulý týden uvedl, že právě v rozpočtových nárocích je rozdíl, protože Ministerstvo obrany může vycházet z navýšeného armádního rozpočtu. U bezpečnostních sborů by se navýšení týkalo více než 50 000 lidí, celkem by tak šlo o zhruba miliardu korun.
Příslušníkům bezpečnostních sborů se od letošního ledna zvedly platy o 1500 korun. Policisté a hasiči dostali navíc ještě 1000 korun jako stabilizační příplatek. Celkem tedy mají od ledna hasiči a policisté o 2500 korun více, zopakoval ve středu Rakušan.
Příslušníci bezpečnostních sborů loni v listopadu protestovali proti nízkým platům a špatné personální situaci. Objem financí na platy příslušníků bezpečnostních složek se má podle ministra o pět procent zvednout i v letech 2026 a 2027. Podle protestujících příslušníků to však nevyřeší dlouhodobé podfinancování sborů.