Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Předchozí ředitel nedal bez auta ani ránu a Eva zrovna tak. Pak ale nastoupil nový ředitel, zapřisáhlý odpůrce motorismu, a v jeho přítomnosti začala Eva odsuzovat ty, kteří jezdí autem. Platí pro ni: Kam *****, tam plášť.
Doplnit tohle přísloví zvládlo v přijímačkách jen 28 procent deváťáků. Byla to tak nejtěžší úloha z češtiny v celém testu.
Se stejným typem úlohy měli žáci problém i při druhém termínu. Opět jim zamotalo hlavu ustálené slovní spojení. O úlohách, které testují žáky ze znalosti přísloví a pranostik, se vede dlouhá debata, zda by vůbec měly být součástí testů.
Mimochodem v roce 2018 byl kvůli chybě v takové úloze odvolán tehdejší ředitel Cermatu Jiří Zíka.
Nejtěžší úloha 2. termínu z češtiny
Na vynechané místo (*****) v českém ustáleném slovním spojení doplňte příslušné přídavné jméno měkké v náležitém tvaru.
Romana je přecitlivělá a všechno si bere k srdci. Zato Pavel je její přesný opak – je otrlý, nic si nepřipouští, má totiž ***** kůži.
Zdroj: Cermat
Jestli si chcete zkusit kvíz s nejtěžšími uzavřenými úlohami, najdete ho na konci textu.
Co trápilo děti v matematice?
V matematice pak všechny tři nejtěžší úlohy přišly už v prvním termínu. Sotva devět procent žáků zvládlo upravit výraz ve čtvrté úloze, jen 16 procent dětí uspělo při počítání objemu válců a pouze 18 procent deváťáků vypočítalo hned první slovní úlohu o švadlenách.
Celkově byl první test z matematiky znatelně těžší než druhý. Správně by ale měly být oba termíny z hlediska obtížnosti srovnatelné, což potvrdil také ředitel Cermatu Miroslav Krejčí, když se ho na rozdíl mezi průměrnými výsledky obou testů Seznam Zprávy před časem ptaly.
„Uznáváme, že to nebylo šťastné. Přijmeme opatření, aby se to příští rok nestalo,“ uvedl Krejčí.
V jednotné přijímací zkoušce lze získat nejvýše 100 bodů, maximálně 50 bodů z matematiky a stejně tak z češtiny. Přijatí žáci na čtyřletá gymnázia získali průměrně 78 bodů, na lyceích 67 bodů a na středních odborných školách s maturitou 55 bodů.