Hlavní obsah

Zvládli byste přijímačky na střední? Zkuste odpovědět na nejtěžší úlohy

Foto: Shutterstock.com

Ilustrační snímek.

Data Cermatu ukazují, se kterými příklady měli letošní deváťáci největší problém. Některé úlohy si můžete vyzkoušet v našem kvízu.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Předchozí ředitel nedal bez auta ani ránu a Eva zrovna tak. Pak ale nastoupil nový ředitel, zapřisáhlý odpůrce motorismu, a v jeho přítomnosti začala Eva odsuzovat ty, kteří jezdí autem. Platí pro ni: Kam *****, tam plášť.

Doplnit tohle přísloví zvládlo v přijímačkách jen 28 procent deváťáků. Byla to tak nejtěžší úloha z češtiny v celém testu.

Se stejným typem úlohy měli žáci problém i při druhém termínu. Opět jim zamotalo hlavu ustálené slovní spojení. O úlohách, které testují žáky ze znalosti přísloví a pranostik, se vede dlouhá debata, zda by vůbec měly být součástí testů.

Mimochodem v roce 2018 byl kvůli chybě v takové úloze odvolán tehdejší ředitel Cermatu Jiří Zíka.

Nejtěžší úloha 2. termínu z češtiny

Na vynechané místo (*****) v českém ustáleném slovním spojení doplňte příslušné přídavné jméno měkké v náležitém tvaru.

Romana je přecitlivělá a všechno si bere k srdci. Zato Pavel je její přesný opak – je otrlý, nic si nepřipouští, má totiž ***** kůži.

Zdroj: Cermat

Jestli si chcete zkusit kvíz s nejtěžšími uzavřenými úlohami, najdete ho na konci textu.

Co trápilo děti v matematice?

V matematice pak všechny tři nejtěžší úlohy přišly už v prvním termínu. Sotva devět procent žáků zvládlo upravit výraz ve čtvrté úloze, jen 16 procent dětí uspělo při počítání objemu válců a pouze 18 procent deváťáků vypočítalo hned první slovní úlohu o švadlenách.

Foto: Cermat, Seznam Zprávy

Takhle vypadala nejtěžší úloha v testu z matematiky.

Celkově byl první test z matematiky znatelně těžší než druhý. Správně by ale měly být oba termíny z hlediska obtížnosti srovnatelné, což potvrdil také ředitel Cermatu Miroslav Krejčí, když se ho na rozdíl mezi průměrnými výsledky obou testů Seznam Zprávy před časem ptaly.

„Uznáváme, že to nebylo šťastné. Přijmeme opatření, aby se to příští rok nestalo,“ uvedl Krejčí.

V jednotné přijímací zkoušce lze získat nejvýše 100 bodů, maximálně 50 bodů z matematiky a stejně tak z češtiny. Přijatí žáci na čtyřletá gymnázia získali průměrně 78 bodů, na lyceích 67 bodů a na středních odborných školách s maturitou 55 bodů.

1. Které z následujících tvrzení o dvou podstatných jménech tučně vyznačených ve výchozím textu je pravdivé?
Foto: Cermat, Seznam Zprávy
2. Jaký je obvod obrazce?
Foto: Cermat, Seznam Zprávy
3. Které z následujících tvrzení odpovídá textu?
Foto: Cermat, Seznam Zprávy
4. Rozhodněte o následujícím tvrzení, zda je pravdivé (ANO), či nikoli (NE): Obsah obdélníku na plánu a obsah půdorysu domu jsou v poměru 1 ku 100.
Foto: Cermat, Seznam Zprávy
5. Které z následujících tvrzení o souvětí podtrženém ve výchozím textu je pravdivé?
Foto: Cermat, Seznam Zprávy
6. Rozhodněte o následujícím tvrzení, zda je pravdivé (ANO), či nikoli (NE): Počet chlapců, kteří volili matematiku, je o 75 % větší než počet děvčat, která volila také matematiku.
Foto: Cermat, Seznam Zprávy
7. Které z následujících tvrzení o dvou úsecích podtržených v TEXTU 1 je pravdivé? (Každý z posuzovaných úseků se skládá ze tří veršů. Úlohu řešte na základě informací uvedených v TEXTU 2.)
Foto: Cermat, Seznam Zprávy
8. Které z následujících tvrzení není pravdivé? (Posuzovaná slova jsou v textu zapsána velkými písmeny.)
Foto: Cermat, Seznam Zprávy
9. Pekař na trhu prodával malé a velké koláčky. Velký koláček byl o polovinu dražší než malý koláček a stál 30 Kč. Velké koláčky prodal pekař všechny a utržil za ně 3000 Kč. Desetinu malých koláčků neprodal a za prodané malé koláčky utržil 3600 Kč. Kolik pekař původně přivezl na trh malých koláčků?
10. Jaký je obvod jednoho ze čtverců A nebo B?
Foto: Cermat, Seznam Zprávy

Tak co, máte všechny odpovědi zkontrolované? Pokud ano, vyhodnoťte si test.

Doporučované