Článek
Muzeum romské kultury tam chce otevřít návštěvnické centrum. Předpokládá se, že by k tomu mohlo dojít ve druhé polovině roku 2023 nebo začátkem roku 2024. Do soutěže na stavbu centra přišly tři nabídky, vítěze muzeum ale ještě nevybralo.
Vepřín se začal bourat koncem července. Práce probíhaly v těsné blízkosti původního tábora, postupovat se proto muselo šetrně.
„Areál bývalého vepřína je zdemolován. Vepřín dlouhá léta sloužil k účelu velkochovu prasat a obsahoval množství nebezpečného materiálu. Náročné tedy bylo zajištění ekologické likvidace odpadních materiálů, z toho důvodu se i posunul termín demolice,“ uvedla mluvčí Muzea romské kultury Karolina Spielmannová.
Ještě se čeká na vývoz kejdy, s nímž se počítá v jarních měsících. Nezávisle na něm bude areál připravený na stavbu 15. ledna. V místě vznikne Památník holokaustu Romů a Sintů v Čechách za víc než 100 milionů korun. Jeho první částí bude návštěvnické centrum, uvedlo Muzeum romské kultury, které se o areál stará. Zbytky dvou hal vepřína budou součástí expozice nového památníku.
Muzeum teď vyhodnocuje tři nabídky, které dostalo ve výběrovém řízení na stavbu návštěvnického centra a rekultivaci provizorního pohřebiště. Nabídková cena byla 73,5 milionu Kč bez daně.
Náklady na demolici vepřína odhadl stát původně na 110 milionů korun, které vyčlenil. Bourání nakonec ale vyšlo jen na deset milionů. Cena za demolici bez daně je 8,5 milionu korun, s DPH pak 10,2 milionu Kč. Vyplývá to z informací v registru smluv. Přes 90 milionů, jež se povedlo ušetřit, použije stát na budování památníků, řekl v červenci ČTK ministr kultury Martin Baxa (ODS).
Stavba památníku potrvá několik let. V polovině prosince muzeum vypsalo zakázku na stavbu stálé expozice.
„V tuto chvíli hledáme dodavatele stavby, projektová dokumentace je kompletní. Stejně tak jako zadávací dokumentace pro vnitřní a vnější expozici,“ uvedla Spielmannová.
Stavba památníku bude podle předběžných kalkulací stát 100 milionů Kč včetně DPH. Na stavbu přispějí i norské fondy.
Historie tábora
V místě byl za druhé světové války koncentrační tábor pro Romy. V 70. letech minulého století tam vznikl vepřín. Stát ho v roce 2018 odkoupil za 450 milionů od firmy Agpi, která tam měla ve 13 halách 13 000 prasat.
Táborem v Letech podle historiků od srpna 1942 do května 1943 prošlo 1308 Romů, mužů, žen i dětí – 327 z nich v něm zemřelo a přes 500 skončilo v koncentračním táboře v Osvětimi.
Archeologové před třemi lety zjistili, že největší část koncentračního romského tábora v Letech se nacházela právě v areálu bývalého vepřína. Areál zabírá přes 100 000 metrů čtverečních.