Článek
Změny valorizace se dotknou také penzí policistů, vojáků, hasičů či příslušníků vězeňské služby. Reformní úpravy se budou týkat i důchodových systémů resortů obrany, vnitra a spravedlnosti. Z nich starobní důchod pobírá kolem 49 100 bývalých příslušníků a příslušnic. Jejich průměrná penze je zhruba o 2800 až 4400 korun vyšší než u ostatních pracovníků. Vyplývá to z údajů, které ČTK poskytli mluvčí ministerstev. Za vyšší penzí jsou větší odvody z vyšších výdělků.
Vojáci, policisté, hasiči či příslušníci vězeňské služby získají penzi stejně jako ostatní pracovníci, pokud dosáhnou důchodového věku a platili aspoň 35 let důchodové pojištění. Výše se jim stanoví podle odpracovaných let, výše odvodů z výdělků a podle počtu dětí. Možný je i předčasný důchod s krácenou částkou.
Důchody prakticky
- Vše o valorizaci, výpočtu výše důchodu a výchovném: Jak si spočítat výši důchodu
- Spočítejte si svůj důchodový věk: Kalkulačka odchodu do důchodu
- Zjistěte u sociální správy, kdy půjdete do důchodu a kolik budete brát: Návod na aplikaci ČSSZ
- Jak zažádat o důchod elektronicky: On-line žádost krok za krokem
„Pro přiznávání a výplatu důchodů platí pro všechny občany ČR jeden zákon o důchodovém pojištění, a to včetně bývalých vojáků,“ podotkla mluvčí Ministerstva obrany Simona Cigánková.
Ministerstvo práce chce v brzké době předložit návrh novely, která zpřísní pravidla pro předčasný důchod a zmírní pravidelný růst penzí. Mimořádnou valorizaci při zdražování by pak mohla nahradit dočasná dávka. Úprava přidávání dopadne právě na vyšší důchody. Výhodnější bude pro nízké penze.
Vláda kvůli vysokým výdajům a zadlužování prosadila nižší mimořádné přidání zatím jednorázově pro letošní červen. Průměrný starobní důchod od České správy sociálního zabezpečení činil 19 438 korun. V červnu se kvůli inflaci zvedne o 760 korun, podle původních pravidel by rostl o 1770 korun. Průměrný starobní důchod vojáků dosahoval 23 853 korun. Při mimořádné červnové valorizaci by se měl podle propočtu ČTK zvýšit zhruba o 860 korun místo původních 2280 korun. V resortu vnitra byla průměrná starobní penze 22 315 korun a ve vězeňské službě 22 235 korun. V červnu se zvednou asi o 820 korun místo původních 2100 korun.
Ministerstvo obrany vyplácelo v březnu celkem 22 060 důchodů, z toho 18 517 starobních. Loni v lednu průměrná starobní penze činila 20 730 korun a v prosinci 23 017 korun, teď je o více než 800 korun vyšší. Letos za první čtvrtletí resort obrany vydal na starobní, invalidní a pozůstalostní důchody 1,41 miliardy korun. Z toho 1,33 miliardy putovalo do penzí starobních. Loňské výdaje činily celkem 4,88 miliardy korun. Letos má resort na penze ve schváleném rozpočtu 5,74 miliardy korun. Tato suma je ale bez výdajů na mimořádnou červnovou valorizaci. Na pojistném se má vybrat 5,22 miliardy.
Ministerstvo vnitra podle svého mluvčího Ondřeje Krátošky vyplácí 26 765 starobních a 1257 invalidních důchodů. Na starobní penze měsíčně vydává asi 607,2 milionu korun, na invalidní pak asi 21,8 milionu. Vnitro podle schváleného rozpočtu pro letošek počítá s penzijními výdaji 8,25 miliardy korun, další peníze bude ale ještě potřebovat na červnovou valorizaci. Příjmy z důchodových odvodů mají činit 8,5 miliardy.
Vězeňská služba na důchody vydává měsíčně přes 92,5 milionu korun. Celkem poskytuje 4280 penzí, z toho 3840 starobních. „Vězeňská služba požádala pro letošní rok o navýšení rozpočtu na důchody o 70 milionů korun,“ upřesnila mluvčí vězeňské služby Markéta Prunerová. Resort spravedlnosti má podle schváleného rozpočtu na výplatu penzí pro tento rok 1,08 miliardy korun. Příjmy z důchodových odvodů mají činit 1,27 miliardy korun.