Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Divácké přijetí divadelních novinek v Brně může být o něco chladnější než v minulých letech. Nejde však o kvalitu her, ale o prostředí v divadelních budovách. Také kulturní organizace drtí dražší energie. A jejich šéfové i zřizovatelé teď hledají cesty, jak ušetřit.
„Už jsem apeloval na ředitele, aby si dávali pozor na zbytečné svícení. V době zkoušek nemusí svítit celé foyer a podobně. Vyzval jsem k úsporám všude, kde je to možné, včetně vytápění,“ uvedl pro Seznam Zprávy náměstek brněnské primátorky Tomáš Koláčný (Piráti). V jeho gesci je také kultura.
Některým divadlům se ještě nevrátila návštěvnost na úroveň jako v období před covidem. Dražší energie znamenají další problém. Nejsložitější je situace v Městském divadle Brno. V minulosti si skrze město nezajistilo centrální nákup energií. Po krachu Bohemia Energy divadlo několikrát měnilo dodavatele. Jen za letošek bude potřebovat 17,5 milionu korun na energie navíc. Drtivou většinu částky tvoří účet za elektřinu.
„Zřizovatel situaci nejen u nás, ale i u dalších institucí řeší zvýšením provozní dotace. Jinak jsou naše budovy vytápěné parovodem, takže v tomto ohledu k žádným změnám nedochází,“ vysvětlil ředitel městského divadla a předseda Asociace profesionálních divadel Stanislav Moša.
Potíže má i Národní divadlo Brno. Doteď platilo za energie okolo šestnácti milionů korun ročně. „Počítáme s navýšením o pět až šest milionů korun proti předchozím rokům. Rozmístit celé scénické osvětlení je obrovský energetický nápor. S rozpočtem jedeme nadoraz a nejsme schopní vyřešit to sami,“ sdělil ředitel divadla Martin Glaser.
Jedna z největších kulturních institucí na Moravě má roční rozpočet okolo 530 milionů korun. Příští rok vláda počítá s navýšením platů, což znamená dalších 30 milionů ve výdajích divadla navíc. Glaser zdůraznil, že především dělnické profese v divadlech jsou v nejnižší platové tabulce. „Mzdy jsou opravdu ostudné, takže navýšení samozřejmě vítáme, i když to znamená další desítky milionů.“
Nejde jen o energie
Navýšení se však dotýká i soukromých scén. Třeba Divadlo Bolka Polívky řeší výrazný nárůst. „Energie platíme zálohově, jelikož si pronajímáme prostor od Statutárního města Brna. S dodavatelem energií jednáme o navyšování přímo, informují nás včas a hledáme řešení,“ uvedla ředitelka Kateřina Komárková.
Ředitelé se také potýkají se zdražováním výroby nových inscenací. Ceny dřeva, železa, barev či dekorací jsou mnohdy vyšší o víc než sto procent. „Inflace tak na divadla dopadá mnohem víc než na jiná odvětví,“ doplnil Glaser.
V Národním divadle Brno proto letos ubrali po jedné operní i baletní inscenaci, v příští sezoně ubudou také dvě činoherní představení. Naopak ke zdražení vstupenek sáhnout nechtějí.
Stejně jako v Divadle Bolka Polívky. Úspory chtějí hledat jinde. „Třeba v oblasti osvětlení prostor, redukce vytápění nebo na pohonných hmotách,“ naznačila Komárková.
Městské divadlo zatím dramaturgické škrty nechystá. Moša však jako šéf divadelní asociace připouští, že mnozí kolegové budou v kalendáři představení krátit. „Vím od kolegů, že přemýšlejí o komprimaci obecenstva. Než aby v sále pro osm set diváků hráli dvě představení se čtyřmi sty návštěvníků, raději jedno představení zruší a diváky přesunou,“ řekl Moša.
V Městském divadle zatím nic podobného řešit nebudou. „Kdybychom začali šetřit na hlavním produktu divadla, lidi přestanou chodit,“ dodal.
Brno: Peníze najdeme
Brno dává na kulturu jednu z nejvyšších částek v Česku. Letos je to víc než deset procent ze sedmnáctimiliardového rozpočtu. Koláčný uklidňuje, že i na dražší energie v divadlech město peníze najde. „Odhadujeme, že bude potřeba okolo 25 milionů korun navíc. Rozhodně to nebude tak, že by divadla neměla na zaplacení energií,“ řekl.
Co se týče vytápění, městské instituce se podle Koláčného budou řídit pokyny shora. „Pokud vláda centrálně rozhodně o nějakých doporučeních, tak se jimi budeme řídit,“ sdělil.
Doplnil, že ohledně sestavování městského rozpočtu pro příští rok visí mnohem větší otazník v dopravě. „Dopravní podnik nemá stále nakoupeny energie na příští rok. Tam vidím zásadnější problém,“ dodal.