Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Nebývalý sešup v počtu nově narozených dětí v Česku si vybírá svou daň. Nemocnice v Ivančicích na Brněnsku v závěru listopadu úplně zavře gynekologicko-porodnické oddělení. Malý špitál symbolizuje problémy mnoha podobných zařízení v Česku.
K nízké porodnosti se tam neočekávaně přidalo vážné onemocnění klíčového lékaře. „Situace je neudržitelná. Ode dneška nepřijímáme na porodnický sál, ale do konce týdne se postaráme o hospitalizované pacientky. Od 29. listopadu oddělení zavřeme úplně. Odchod dvou erudovaných lékařů situaci zkomplikoval,“ sdělil dočasný ředitel nemocnice Martin Pavlík. Zařízení zřizuje Jihomoravský kraj.
V předešlých letech přišlo v nemocnici na svět okolo 550 dětí, letos číslo kleslo pod 400. Podle Všeobecné zdravotní pojišťovny je optimálních kolem 600 porodů ročně, proto odmítla nasmlouvat péči pro příští rok. Personální problémy situaci urychlily.
„Vygradovaly onemocněním a nuceným odchodem erudovaného lékaře. Počty porodů klesly pod únosnou hranici z hlediska péče. Je to nepříjemný fenomén po celém Česku,“ doplnil Pavlík. Přiznává, že je stopka důležitého oddělení citelný problém, neočekává však další zavírání. Naopak chtějí v nemocnici obnovit rehabilitaci.
Nového gynekologa musí hledat až dva tisíce pacientek z Ivančicka a okolí. O práci přijde devět gynekoložek, čtyři neonatologové a osm porodních asistentek. Rodičky převezme především Fakultní nemocnice Brno, kde má do tří let vzniknout nejmodernější porodnice v zemi.
Také v největší moravské nemocnici hlásí rekordně nízkou porodnost. Z dřívějších 6500 porodů ročně počty klesnou pod 6000. Zatímco tamní nemocniční kolos to výrazně neovlivní, u menších špitálů v kraji může být pokles pro porodní oddělení významný problém.
Česká gynekologická a porodnická společnost přitom stanovuje, že pro udržení erudice personálu a zajištění bezpečnosti pro rodičky a novorozence je nutné provést ročně alespoň šest set porodů. Podle VZP z 86 porodnic v Česku nyní nesplňuje minimální počet 27 zařízení.
„Třeba v Břeclavi se za tři roky dostali z 800 porodů na 460, letos to bude kolem 550. V Ivančicích bylo letos očekávaných asi 395. Porodnost někde klesla i víc než o 20 procent,“ doplnil Pavlík.
K tomu se v menších nemocnicích přidává i nedostatek lékařů a zdravotníků. „Kromě Ivančic řešíme z hlediska zajištění personálu také boskovickou nemocnici. Máme jednání k situaci další týden,“ sdělila regionální ředitelka Všeobecné zdravotní pojišťovny Petra Pevná. Mimo jiné dohaduje zasmluvnění péče pro nemocnice na jižní Moravě a Vysočině.
Boskovickou nemocnici zřizuje tamní radnice. Také tam měli problémy s obsazením porodnického oddělení. Zbylým špitálům v Jihomoravském kraji podle Pevné budou rámcové smlouvy pro příští rok obnoveny.
Efektivnější vedení nemocnic?
Pavlík oznámil nepříjemné novinky na rychle svolané tiskové konferenci na krajském úřadě. Záležitost má totiž i politickou rovinu. Čerstvě zvolený staronový hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL) má právě zdravotnictví v gesci sotva týden.
Kraj zřizuje devět nemocnic a už v minulém volebním období chtěli radní centralizovat vedení, aby mimo jiné zefektivnili zdravotnickou péči či personální zabezpečení. Setkalo se to však s odporem z jednotlivých zařízení a hejtmanství záměr nedotáhlo.
Grolich nyní přiznává, že bude změna v řízení nemocnic znovu na stole. „Zastávám názor, že ty nemocnice potřebují vedení centralizovat, aby se nestávaly krizové situace jako v Ivančicích. Jakou formou a v jakém časovém horizontu, na tom ještě nemáme politickou shodu,“ řekl.
Někteří odborníci mu dávají za pravdu. Podle nich je neudržitelné zachovat i v menších nemocnicích komplexní specializovanou péči.
„Není možné, aby se v každé nemocnici poskytovala akutní péče v celém rozsahu, jak by si to přáli i občané. České zdravotnictví má obrovský problém a to je nedostatek erudovaného personálu. Navíc se začal dodržovat zákoník práce a dostupnost je horší. Musíme tyto odborníky koncentrovat do méně pracovišť. Není nutné, aby se všude dodržovala 24hodinová služba,“ sdělil ředitel FN Brno Ivo Rovný.
„Neudržitelný stav“
A právě menší porodnická oddělení řeší nejvíc personálních problémů. „Víme, že jsou problémy i v boskovické nemocnici. Pokud obecně nemocnice přijde o akreditaci v některém oboru, pak nemocnice ztrácí atraktivitu u mladých lékařů,“ doplnil Rovný další problém.
Zavření ale hrozí i na dalších místech v Česku, VZP eviduje nízké počty porodů třeba v Prachaticích, nebo některých jihočeských zdravotnických zařízeních. „Stávající stav českého zdravotnictví je neudržitelný. Náklady obrovsky rostou a s tím potřeba personálu. Pokud je roztříštěn po menších nemocnicích, pak se naruší křehká rovnováha odchodem i jednoho erudovaného lékaře a může to destabilizovat celé oddělení. Nějaká konsolidace na menší síť než v této chvíli je nezbytná,“ doplnil Pavlík.
Podle odborníků mohou být právě porodnická oddělení mezi prvními na řadě. Populační vlna se 120 tisíci narozenými dětmi ročně opadala. Předloni se narodilo 101 tisíc dětí, v roce 2023 jen 91 tisíc a letos je našlápnuto k naprostému historickému minimu.