Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
„Učilo se na chodbách, před záchody, v propojovacím tunelu mezi budovami. Neskutečná improvizace,“ bilancuje uplynulé měsíce ředitelka Simona Horáková a děkuje všem aktérům, že těžkou situaci zvládli. Opavská základní škola v ulici Edvarda Beneše při zářijových povodních přišla o 90 procent vybavení. Škody tam vyčíslili na 35 až 40 milionů korun.
Více než pětistovka žáků se v pondělí po téměř čtyřech měsících útrap dostane k výuce v klasickém režimu. „Doteď se žáci točili v pěti třídách. Teď už bude každý ve své kmenové učebně. Otevíráme opravené druhé a třetí patro budovy U1,“ doplňuje ředitelka.
Sídlištní školu v místní části Kateřinky povodně fatálně poškodily. Řeka Opava v některých částech objektu sahala do výšky 2,4 metru. V době záplav ve škole pokračovala rekonstrukce elektrorozvodů a 90 procent vybavení školy bylo provizorně uskladněno v tělocvičně, kterou voda pohltila.
„Stavíme školu prakticky na zelené louce. Zbyly jen obvodové zdi. Ale nevnímám to tragicky, spíš jako výzvu. Budeme se snažit pro žáky a jejich rodiče propojit inovativní prvky výuky s dobrou atmosférou ve škole,“ dodává ředitelka.
Podívejte se, jak povodně zasáhly opavskou základní školu:
Voda ve městě poškodila celkem 12 zařízení, sedm mateřských a pět základních škol. „Podle předběžných odhadů přesáhnou škody na školských zařízeních v majetku města Opavy částku 200 milionů korun. Celkově zkomplikovaly povodně výuku 1800 dětem ve školních a předškolních zařízeních,“ vyčíslil škody náměstek primátora Vladimír Schreier (ANO), který má školství v gesci.
Nejhůře dopadla Mateřská škola Pekařská, která už před povodněmi čekala na opravy. Stojí jen pár metrů od řeky Opavy. Vzhledem k poškození a demografickému poklesu ji město ve školním roce 2025/2026 už neotevře a budovu patrně čeká demolice.
Děti i pedagogické sbory ve městě nicméně nabíjí obrovská solidarita. Zmíněná škola z Kateřinek je už přes dva roky zapojená do projektu Pomáháme školám k úspěchu Nadace rodiny Kellnerových. „Když paní Kellnerová viděla, co nás potkalo, poslala nám 7,5 milionu korun. Díky ní teď můžeme projektovat inovativní učebny,“ těší Horákovou. Mluví o plánovaných relaxačních zónách nebo odlehčených ohebných lavicích.
Dobrovolně se do práce pustila také projektantka a do školy proudí i dary z jiných tříd v Česku. V právě skončené sbírce skrze portál donio.cz se pak shromáždilo více než 330 tisíc korun. Jedna z pražských firem před Vánoci navíc poslala škole kompletní vybavení ze svých kanceláří, včetně stolů a židlí.
Opravy ve školách potrvají
Povodně v loňském září způsobily rozsáhlé škody ve školách i v dalších regionech. Velká voda například zasáhla dvě budovy jesenické základní umělecké školy, kde poničila hudební nástroje místních žáků. Škody se zatím vyšplhaly téměř k dvanácti milionům. Podle ředitele ZUŠ Jeseník Tomáše Uhlíře ale ještě nepůjde o konečnou částku. „Opravovat budeme až do jara,“ odhaduje Uhlíř.
Přednost zatím měly nákupy nástrojů a pomůcek nutných pro výuku. V hlavní budově školy voda vytopila dvě třídy, které se podařilo zprovoznit začátkem prosince. Druhou budovu školy povodeň zasáhla více, v současnosti zde pokračují stavební práce. „Místo druhé budovy teď působíme na více místech, spolupracujeme například s místním divadlem nebo střediskem volného času. Snažíme se, aby už výuka fungovala normálně,“ dodává Uhlíř.
Řešit případné zásadnější škody na hydroizolaci nebo fasádách budov bude možné až v příznivějším jarním počasí. Návrat do normálu by děti mohl čekat na podzim. „Pokud se vše podaří, začátkem příštího roku už bychom mohli fungovat tak jako dřív,“ sděluje optimisticky Uhlíř.
„Uděláme to znovu a lepší“
Podobně voda poničila také krnovskou základní školu na Žižkově ulici. Tam teď fungují učebny v prvním a druhém patře budovy, kam se přestěhovaly všechny třídy z přízemí. „Jsme trochu stísnění, nemůžeme například využívat odborné učebny, ale každá třída má kde se učit,“ popisuje ředitelka Monika Ondrová.
Přízemí budovy se vysušuje a začínají základní opravy, zásadnější kroky jako pokládání nových podlah ale musí počkat přinejmenším do konce topné sezony. Zatím se škola snaží nahradit ztracené učební pomůcky, například vybavení dvou tělocvičen, které voda kompletně vytopila. „Na majetku máme škody kolem šesti milionů, další peníze ale pravděpodobně padnou na pozdější opravy,“ říká Ondrová.
Podle ředitelky událost zaměstnance školy sblížila. Na úklidu a minimalizování škod se podílel každý. „Celý kolektiv naší školy táhl za jeden provaz a bez toho by to nešlo. U nás už se nemusí dělat žádné průzkumy o silném pracovišti,“ vtipkuje Ondrová.
Škola se po zářijových povodních rozhodla pro zásadní změnu. Odborné učebny přesune z přízemí do vyšších pater, protože se v nich nachází nejdražší vybavení. V přízemí zůstanou kmenové učebny. „Mohlo by se to stát znovu, musíme na to proto být připravení, aby byly škody co nejmenší. Uděláme to znovu a lepší,“ uzavírá odhodlaně Ondrová.
Čtyři budovy, osmdesát milionů
Na Základní škole Česká Ves na Jesenicku se jednotlivé části výuky postupně vrací. Škola připravuje učebnu dílen a ve dvou učebnách už se jí podařilo vytvořit provizorní tělocvičny, aby dětem zajistila pohybové aktivity.
Zatímco výuka na prvním stupni probíhá v prvním patře nejméně poškozené budovy, žáci na druhém stupni zamířili do modulárních učeben. Původně plánovaný návrat zpět do budov školy v září musela už škola odložit. „Obec jedná o tom, aby mohly modulární učebny dotované z programu pomoci Živel 4 fungovat 21 měsíců. Měli bychom tak na rekonstrukci klid a dostatek času,“ vysvětluje ředitel Filip Worm.
Škola má celkem čtyři pavilony, jeden z nich se už opravuje včetně podlah, rozvodů a omítek, učit by se v něm mohlo mezi březnem a dubnem. „U ostatních objektů chystáme projektovou dokumentaci. Nechceme nic uspěchat,“ řekl Worm.
Celkové škody na všech budovách i venkovním areálu se podle odhadů vyšplhaly až na osmdesát milionů korun, konečná částka může být ještě vyšší.
Škola do oprav zahrne také už dříve nutné rekonstrukce. S elektroinstalací vymění třeba stará světla, nové budou i vodovody. „Dáváme školu do stavu, v jakém by ji postavili dnes. Nevracíme ji do roku 1964, kdy vznikla,“ popisuje plánované rekonstrukce Worm.
Vlna solidarity
Pro zasažené školy je zásadní podpora a solidarita přicházející z mnoha zdrojů. Na Základní uměleckou školu Jeseník se vybralo přes půl milionu korun díky benefičnímu koncertu Tata Bojs, který Seznam Zprávy živě streamovaly z jejich zkušebny. Ve sbírce na portálu donio.cz se pak přímo na nástroje žáků vybralo dalších 275 tisíc korun. „Charitativních koncertů bylo a bude ještě víc, jsme moc rádi za podporu dalších škol i jiných organizací a moc si jich vážíme,“ shrnuje Uhlíř.
Ze sponzorských darů mohla i Základní škola Krnov nakoupit nové nástroje do hudební výchovy, na opravy přispěla také nadace rodiny Kellnerových anebo další školy, které přispěly novým vybavením. „Dárci byli velice štědří a byla to pro nás obrovská pomoc. V hrozné situaci se objevilo moc skvělých lidí, kteří nás podpořili,“ chválí Ondrová.
Základní škole v České Vsi také do velké míry pomohli právě dárci, dobročinné jarmarky a podobné akce. Právě na toto téma se proto škola rozhodla udělat program na druhém stupni. „Chceme, aby děti pochopily, že teď někdo pomáhá nám, ale až na tom my budeme dobře, tak musíme sami pomáhat jinde,“ říká Worm.
Za podporu děkují i v Opavě. „Člověk má někdy pocit, že se svět řítí, kam by neměl. Naštěstí v lidech zůstává dobro, chuť pomoci, to nás neskutečně nabíjí. Lidé mají pořád srdce na pravém místě,“ hlásí ředitelka Horáková nadějné poselství do nového roku.