Článek
Státní zástupce Jiří Sachr navrhl u Okresního soudu ve Vsetíně tresty v případu otravy Bečvy.
Pro firmu Energoaqua žádá peněžitý trest 21 milionů korun, pro jejího ředitele Oldřicha Havelku pak podmínku a pokutu milion korun.
Podle obžaloby řeku v září 2020 otrávily kyanidy a šestimocný chrom. Havelka i zmocněnec podniku Vladimír Kurka vinu opakovaně odmítli.
Havelkovi hrozí za poškození a ohrožení životního prostředí a neoprávněné nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami až pět let za mřížemi, společnosti Energoaqua zákaz činnosti a peněžitý trest.
Pro Havelku navrhl Sachr úhrnný trest odnětí svobody okolo třetiny trestní sazby s podmíněným odkladem taktéž kolem třetiny sazby. Úhrnný peněžitý trest, který žádá pro firmu Energoaqua, podle Sachra odpovídá přibližné hodnotě uhynulých ryb.
Hlavní líčení bude pokračovat závěrečnými řečmi obhajoby a obžalovaných. Soud si na závěrečné návrhy vyčlenil dva jednací dny. Po dnešku zřejmě zazní také ve čtvrtek 19. října. Rozsudek ve sledované kauze by soud mohl vynést v pondělí 23. října, jak už dříve avizovala soudkyně Ludmila Gerlová.
Obžaloba kvůli Bečvě
Podle obžaloby Bečvu kontaminovaly jedovaté kyanidy a šestimocný chrom. Otrava zasáhla řeku v úseku pod Valašským Meziříčím až po Přerov, rybáři odlovili okolo 40 tun uhynulých ryb.
Kromě čistírny odpadních vod z Rožnova pod Radhoštěm čelí obžalobě z poškození životního prostředí a neoprávněného nakládání s živočichy také jednatel firmy Oldřich Havelka. Zmocněnec společnosti Vladimír Kurka i Havelka vinu odmítají.