Hlavní obsah

Začínají přijímací zkoušky na víceletá gymnázia, zájem o šestiletá je nižší

Foto: Shutterstock.com

Ilustrační snímek.

Zájemce o šestiletá a osmiletá gymnázia čeká dnes první termín přijímacích zkoušek. Jednotná zkouška se skládá z testu z češtiny a matematiky a žákům se ze dvou termínů počítá vždy lepší výsledek testu.

Článek

Dnes začínají jednotné přijímací zkoušky pro uchazeče o šestiletá a osmiletá gymnázia, druhý termín je ve středu. Z hlediska kapacity se na osmileté gymnázium může dostat asi polovina přihlášených dětí, na šestileté je to zhruba třetina. Zájem o osmiletá gymnázia je podobný jako loni, letos se hlásí asi 19 400 dětí. O šestiletá gymnázia se uchází asi 7100 žáků, meziročně zhruba o 650 méně. V pátek a pondělí skládali zkoušku žáci devátých tříd základních škol, kteří se ucházejí o studium čtyřletých maturitních oborů a uchazeči o nástavby.

Jednotná přijímací zkouška se skládá z testu z češtiny a matematiky a žákům se ze dvou termínů zkoušky počítá vždy lepší výsledek testu z matematiky i češtiny. Zkoušku organizuje státní organizace Cermat. Na test z matematiky mají uchazeči při přijímací zkoušce 70 minut a na češtinu 60 minut. Náhradní termíny zkoušky jsou pro všechny obory na konci dubna. Výsledky prvního kola přijímacího řízení se uchazeči dozvědí 15. května.

Na osmiletých gymnáziích je letos nabízená kapacita 9314 míst, na šestiletých je míst 2491.

Podle některých odborníků posilují víceletá gymnázia nerovnosti mezi žáky a měla by se postupně redukovat. Jedním z důvodů, proč chtějí rodiče dát své dítě na víceleté gymnázium, může být podle nich snaha udržet ho v určité sociální skupině a zajistit mu vyšší životní spokojenost. Zájem o víceletá gymnázia může podle expertů souviset i s nedůvěrou rodičů ve vzdělávání na druhém stupni základních škol či například s obavou z přijímacích zkoušek v deváté třídě.

Doporučované