Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Rekordně teplý únor způsobil, že i přes celosezonní vydatné srážky a chladné teploty, které Česko zažilo na začátku zimy, je nyní sněhu v české krajině nejméně za dlouhou dobu.
Podle čerstvě zveřejněných dat Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) činily celorepublikové zásoby vody ve sněhu k 26. únoru pouhých 0,23 miliardy metrů krychlových, což je po letech 2014 a 2001 třetí nejnižší množství od roku 1980.
Jak lze vidět v grafu, začátek zimy byl sněhově velmi nadprůměrný. ČHMÚ k tomu dodává, že 4. prosince bylo dokonce v české krajině 2,12 miliardy metrů krychlových sněhu, což představovalo rekordně vysokou hodnotu pro začátek prosince - opět od roku 1980.
Do ledna se nicméně množství sněhu propadlo zhruba na úroveň dlouholetého průměru, během prvního měsíce letošního roku pak pod něj a v únoru ještě podstatně níž. Je to přitom právě přelom února a března, kdy by měla být celková zásoba vody ve sněhu v české krajině nejvyšší.
Silně nadprůměrné je podle ČHMÚ momentálně jen množství sněhu přímo na hřebenech hor (tedy ve výšce nad 1100 m n. m.).
Současné hodnoty tam podle meteorologů připomínají konec března či dubna, kdy vysoko na horách zásoby sněhu obyčejně dosahují maxima.
„Konstantní vyšší maxima by sama o sobě nevadila. Ta můžeme vidět občas i v minulosti. Co je ale velký rozdíl, byl výskyt teplých nocí. Tedy pokud byl v minulosti únor s vyššími maximálními teplotami vzduchu, tak se ale zároveň vyskytovaly chladnější noci s teplotami pod bodem mrazu. Letos takových dnů v únoru bylo velmi málo,“ pojmenoval hlavní problém letošní zimy klimatolog Pavel Zahradníček z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR (CzechGlobe).
Jak to souvisí s klimatickou změnou a proč je to problém, si můžete přečíst v tomto článku, kde jsme zhodnotili sezonu nejen z pohledu vývoje zásob vody ve sněhu.