Článek
Abolice pro bývalého hradního kancléře Vratislava Mlynáře utajil tehdejší prezident Miloš Zeman, píše server iRozhlas.cz. Dokumenty, které byly zveřejněny na konci května, Hrad vedl v režimu „tajné“, tedy v druhém nejvyšším stupni opatření. Národní bezpečnostní úřad však rozhodl, že utajeny být neměly.
Podle nových zjištění iRozhlasu se kontroloři zabývali také osobou, která měla být „zpracovatelem“ abolic. Bezpečnostní ředitelka Lenka Nováková v tomto odkazovala na šéfa legislativního a právního odboru Václava Pelikána, ten však toto tvrzení odmítá. Jeho jméno v protokolu figuruje údajně proto, že mu abolice po jejich vyhotovení a utajení předložila bezpečnostní ředitelka ke kontrole.
Podle bývalého hradního protokoláře Jindřicha Forejta mohlo dojít k situaci, kdy nechal Mynář nebo kdokoliv jiný zpracovat návrh abolice u externího advokáta a již hotový jej Pelikánovi předložil.
Úřad utajení dokumentů dříve nerozporoval, protože bylo plně v kompetenci prezidentské kanceláře, potažmo přímo Miloše Zemana. Že prezident disponuje právem dokumenty utajit, či naopak odtajnit, ostatně dokazuje i zveřejněný dopis prezidenta Petra Pavla premiérovi Petru Fialovi (ODS), ve kterém informuje o svém odtajnění zmiňovaných listin.
Původcem dokumentu je v tomto případě Kancelář prezidenta republiky, vyměřená třicetitisícová pokuta směřovala proto vůči ní, nikoliv konkrétnímu viníkovi. Ta byla v zákonné lhůtě dne 16. února 2024 uhrazena, tedy v době, kdy byl již prezidentem Petr Pavel.
Případ Mynářových abolic před měsícem opět otevřel bývalý prezident Miloš Zeman, který v rozhovoru pro Blesk uvedl, že mu premiér Fiala přislíbil jejich kontrasignaci. Dříve však tvrdil, že o žádnou abolici premiéra nežádal.