Článek
Původně navrhoval Krajský soud v Plzni Lukáši Nováčkovi 20 let vězení. Podle Vrchního soudu v Praze se však nepotvrdilo, že se muž přímo zúčastnil bojů. Bez veřejného jednání o trestu teď rozhodoval Nejvyšší soud (NS).
Výsledek sdělila podle ČTK bez uvedení jména odsouzeného mluvčí Krajského soudu v Plzni Jana Rubášová. Právě plzeňský soud se totiž případem muže z Karlovarska zabýval jako první instance.
Nováček v dovolání tvrdil, že jednal ve „skutkovém omylu“. Podle dřívějšího vyjádření advokáta nemohl Nováček jako právní laik tušit, že povstalecká území na východě Ukrajiny nejsou republikami s regulérní armádou, a že se tedy dopouští trestného činu účasti na organizované zločinecké skupině, nebo dokonce terorismu.
Podle NS však byl Nováček dostatečně obeznámený se situací na Ukrajině a s charakterem povstaleckých armád bojujících proti vládě svrchovaného státu.
„Obviněný byl minimálně srozuměn s tím, že se účastní na činnosti ozbrojených vojensky organizovaných separatistických sil, které násilně narušovaly územní celistvost a svrchovanost Ukrajiny, a on se s takovým cílem ztotožňoval,“ stojí v rozhodnutí Nejvyššího soudu.
Mladík přiznal, že se v červenci 2015 vypravil přes Rusko na Ukrajinu a pobýval tam půl roku v kasárnách separatistů. Odmítl ale, že se aktivně účastnil vojenských úkolů. Tvrdil, že pracoval zejména v kuchyni, také prý opravoval školu a nemocnici a odklízel trosky po bombardování. V lednu 2016 přejel do Moskvy, na české ambasádě požádal o vydání pasu a odcestoval zpět do Česka.
ANALÝZA: Co spojuje lidi, kteří odešli bojovat za proruské separatisty?
Obžaloba původně uváděla, že mladík působil také v rozvědce, ve strážní službě i jako hlídka a že bojoval s ukrajinskými jednotkami. Jako důkaz sloužily jeho fotografie v uniformě a se zbraněmi či konverzace na sociálních sítích.
Nováček ale vše vysvětloval tím, že jenom „machroval“ a „frajeřil“ a že snímky zachycující boje si ve skutečnosti stáhl z internetu. Právě tuto obhajobu se podle vrchního soudu nepodařilo vyvrátit, proto výrazně zmírnil trest.
České soudy už řešily více případů spojených s boji na Ukrajině. Bělorusovi Alexeji Fadějevovi uložily 21 let odnětí svobody, uprchlému Martinu Kantorovi o rok méně. Jednadvacetiletý trest nad Martinem Sukupem není pravomocný.
Doněcká a Luhanská oblast leží na východě Ukrajiny. Konflikt tam vypukl na jaře 2014. Proruští separatisté vyhlásili samozvané státy, Doněckou lidovou republiku a Luhanskou lidovou republiku. Ukrajina a Západ obviňovaly z vojenské podpory separatistů Rusko, Moskva to dlouho popírala. Letos v únoru pak ruská armáda vtrhla na Ukrajinu a separatisté bojují po jejím boku. Rusko pak začalo označovat obě republiky za součást svého území.