Hlavní obsah

Z přerovské chemičky Precheza unikl oxid síry, prý to nemělo vliv na ovzduší

Foto: Jan Kozel, Seznam Zprávy, Seznam Zprávy

Ilustrační obrázek.

aktualizováno •

V přerovské chemičce došlo k technické poruše a do vzduchu unikl oxid síry. Podle údajů Českého hydrometeorologického ústavu ale zůstala kvalita ovzduší v Přerově v pátek i v sobotu velmi dobrá.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

V přerovské chemičce Precheza, která je součástí koncernu Agrofert, unikl v pátek večer do ovzduší oxid siřičitý.

Společnost si není vědoma, že by událost měla negativní vliv na kvalitu ovzduší v Přerově, řekl Pavel Heřmanský, mluvčí Agrofertu, jehož součástí je Precheza. Podle údajů Českého hydrometeorologického ústavu byla kvalita ovzduší v Přerově v pátek i dnes velmi dobrá.

Únik nastal při poruše na zařízení tlakové membrány parního kotle. Ihned po zjištění úniku bylo zařízení odstaveno. Chemička o tom informovala přerovskou radnici, která zprávu dnes zveřejnila na svém webu. Bližší informace o míře znečištění mluvčí radnice Lenka Chalupová nemá, řekla dnes.

„Společnost Precheza vydala v pátek 17. ledna ve večerních hodinách zprávu – ohlášení mimořádné situace na zdroji znečišťování ovzduší. V ní bylo uvedeno, že došlo při nájezdu výrobny PKS k technické poruše na zařízení tlakové membrány parního kotle,“ uvedla přerovská radnice.

Precheza uvedla, že porucha se projevila únikem SOx do ovzduší. „Ve smyslu platného Provozního řádu zdrojů znečišťování ovzduší došlo ihned po zjištění úniku k odstavení dotčeného zařízení a jeho další provoz bude obnoven až po odstranění závady, na které se pracuje,“ uvedla chemička.

Z areálu chemičky unikl v roce 2014 do ovzduší oxid siřičitý. Stalo se to v noci na 29. října při obnově výroby kyseliny sírové. Limit oxidu siřičitého v ovzduší byl tehdy překročen až šestatřicetkrát. Většina obyvatel Přerova tou dobou spala, dva policisté se ale nadýchali vzduchu nasyceného oxidem siřičitým a museli do nemocnice kvůli popálení a poleptání hrtanu.

Precheza je součástí koncernu Agrofert. Pilířem výrobního programu Prechezy je titanová běloba, která nachází uplatnění při výrobě barev, plastů, papíru, umělých vláken i v potravinářském průmyslu.

Zprávu jsme doplnili o vyjádření mluvčího Agrofertu.

Doporučované