Článek
Webové stránky Ministerstva vnitra a policie byly v úterý dopoledne zhruba několik hodin nedostupné.
Důvodem byl podle mluvčího ministerstva Ondřeje Krátošky DDoS útok. Při něm počítače ovládané hackery zahltí napadený server velkým počtem požadavků, čímž ho vyřadí z provozu.
„Okamžitě jsme přijali ochranná opatření včetně omezení přístupu ze zahraničí. Na zprovoznění intenzivně pracujeme,“ napsalo ministerstvo po půl desáté na síti X. Před 11. hodinou informovalo, že stránky jsou z Česka opět dostupné.
Problémy s nedostupností svého portálu měli i hasiči. „Žádný zásadní problém nenastal, v tu chvíli se nedělo nic mimořádného. Maximálně si veřejnost v tu chvíli na webových stránkách nemohla vyhledat nějaký kontakt, třeba na podatelnu,“ přiblížil Seznam Zprávám mluvčí Generálního ředitelství HZS Jiří Fröhlich.
Desítky útoků měsíčně
K útokům se později na sociální síti Telegram přihlásila ruská hackerská skupina NoName057(16) s tím, že jde o o reakci na parlamentní summit Mezinárodní krymské platformy, který se dnes koná v Praze.
Server iDnes napsal, že nedostupné byly kvůli kyberútoku i stránky summitu. „Předpokládáme, že útok přišel z ruské strany,“ řekl už dopoledne mluvčí předsedkyně Poslanecké sněmovny Martin Churavý. Platforma usiluje o obnovení územní celistvosti Ukrajiny.
Útokům hackerů čelí státní instituce, samospráva i soukromé firmy opakovaně. Jde většinou právě o DDoS útoky. Tento způsob patří podle odborníků k jedněm z nejčastěji používaných typů útoků v kybernetické válce paralelní s pokračujícím konfliktem na Ukrajině.
ČTK připomněla, že Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) v září evidoval v Česku 21 kybernetických incidentů, což byl opět nadprůměrný počet. Žádný z nich ale podle úřadu nespadal do kategorie velmi významný.
Nadprůměrný byl i srpen s 27 zaznamenanými kybernetickými incidenty. Rekordní zůstává březen, kdy NÚKIB evidoval 28 incidentů.
AKTUALIZACE: Přidali jsme informaci, že se k útoku přihlásili hackeři z Ruska.