Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Redakce Seznam Zpráv vybrala do Fóra čtenářů zajímavé názory z diskuze u článku, který shrnuje problémy současného nastavování alimentů a jak by v nich mohla pomoci chystaná novela občanského zákoníku.
„Výše výživného by měla mít jasná pravidla a rozmezí bez ohledu na výši příjmů, ale dle věku dítěte. A hlavně by se lidi měli nejdřív domluvit, ne si brát dítě jako rukojmí. Děti za to nemůžou,“ píše například Václav Bareš.
PŘEČTĚTE SI PŮVODNÍ ČLÁNEK:
Tomáš Benda: Výživné na dítě nemá sanovat? chybějící peníze na rozbitou pračku apod. Osobně si myslím, že by oba rodiče měli přispívat na dítě stejně, a tudíž částka přes 8000 na měsíc a jedno dítě je naprosto dostačující.
Karel Voženílek: Dle mého názoru by se na tuto problematiku mělo koukat širším pohledem. Každý případ je jiný. Měl by se brát ohled na to, kdo může za rozpad vztahu. Muž, co opustí „bezdůvodně“ ženu s například dvěma dětmi, by měl platit podstatně více, než je aktuální průměr na dítě. Pokud některý partner dělá problémy při předávání dětí, odmítá je předat atd., měl by pozbýt nárok na peníze. (redakčně kráceno)
- Pavel Rusý (reaguje): Takto jednoduché to není, nelze dítě finančně trestat za vadné chování rodiče. U „bezdůvodného“ opuštění ženy - jak to chcete prokazovat? Nicméně pokud by to mělo dopad do výdělkových možností matky a otec se nechtěl o děti starat, určitá kompenzace by na místě byla. Ale ta by měla souviset spíše s tím, že se sám nechce o děti starat než s důvodem rozpadu vztahu.
Petr Adamus: Samozřejmě, že je správné, aby se platilo výživné v adekvátní výši. Ale platící rodič by také měl mít přehled o tom, na co výživné jde. Kdo mu zaručí, že druhý rodič ty peníze opravdu dává na dítě a nepoužívá je k uspokojení svých potřeb? Přitom by to mělo být celkem jednoduché, já platím a jsem omezen na svých právech podílet se na výchově dítěte, tak ty budeš každý měsíc dávat vyúčtování, kam peníze určené pro dítě šly. Pokud se prokáže, že peníze pravidelně končí někde jinde než u dítěte, tak má zakročit soud a OSPOD. Do něčeho takového se ale politikům nechce, ti chtějí mít klid, a tak se drží zavedené praxe, kdy většina otců po rozvodu je postavena pouze do role platiče a úst držiče, nebo přijde trest a bič. A práva se v této zemi rodič odstrčený na druhou kolej nedovolá.
Katerina Baslerova: Alimenty bych spočítala takto: žena by bydlela v menším bytě a měla by malé náklady na bydlení, ale kvůli dítěti musí být ve větším, spočítat rozdíl, a to jsou náklady na dítě, pak ještě různá práce kolem děcek, uvařit jim, být s nimi v době nemoci, koupit jim léky, hračky a tak, tohle spočítat kolik to stojí, hlídání dětí je třeba za 200 na hodinu, určit celkovou částku a vydělit dvěma a vyjde částka spravedlivého výživného. Pokud by děcko bylo u chlapa, tak by výživné platila ženská.
Fórum čtenářů
Redakce Seznam Zpráv vybírá nejzajímavější příspěvky z diskuze čtenářů (některé mohou být redakčně kráceny). Zajímají nás vaše názory na aktuální témata a vážíme si diskutérů, kteří debatují slušně, k věci a dodržují kodex diskuzí SZ.
Své postřehy k tématu můžete redakci Seznam Zpráv také psát na e-mail forumctenaru@sz.cz.
Tomas Zapior: Zajímavé, všichni počítají jenom s navýšením. Ještě jsem neslyšel o snížení při delší neschopence, nezaměstnanosti, změně práce (stejná práce bez směnnosti je méně placená…). Fixovat to k průměrnému platu za poslední tři měsíce, maximálně rok je ideál…
Pavlína Kufnerová: U výživného je potřeba brát i v úvahu, jestli platící strana má pak alespoň na to, aby měla na nájem. Na druhou stranu je problém černých peněz. Já sama měla výživné jen takové symbolické, nemělo ani význam žádat o vyšší, protože otec dětí stejně neplatil. Ale jsou mi známé případy, kdy matka cíleně požaduje část mzdy na ruku, aby měla nárok na různé příspěvky či na vyšší výživné.
Je těžké říci, kde je pravda. Je spousta otců, co zaplatí výživné a jsou rádi, že mají na chleba, přičemž důvod rozvodu byla nevěra ženy. Na druhé straně jsou matky, které výživné ani nikdy neviděly, tak je jim jejich zvýšení celkem nanic.
- Ali Zarubova (reaguje): A otcové cíleně příjem nesnižují? Komentáře zde jsou namířené hlavně na ženy, protože těch je samozřejmě víc. Uvažuje tady ale někdo, že hlavně malé děti jsou často nemocné a matky s nimi musí být doma? Další výdaje na léky a příjem takřka poloviční za ošetřovné a ostatní položky musíte zaplatit v plné palbě. Nechápu všechny ty škarohlídy zde, jak samoživitele urážejí, přitom zaslouží velkou úctu, pokud se mu podaří dovést dítě k dospělosti, a hlavně se zapojí do společnosti.
Josef Hudák: Úvaha správná, ale samozřejmě nedokonalé stejně jako důchodová reforma. Pořád se nezohledňují důležité náklady na dítě, děti v daném věku, ale jede se procentuální podílení plátce alimentů. Což je obvykle u jednoho dítěte cca 15 % a u dvou 30 % z platu, mzdy. Nehledě na to, že se nebere v potaz plat, mzda samoživitele. Což je nefér.
Barbora Nová: Nevidím jediný důvod, proč by měla osoba pečující o dítě živořit. Dnes stojí vše kolem dětí neskutečně peněz. Jenom lyžák nás stal 7500 a kde je nějaký kroužek, oblečení, boty? Částka 4000 pokryje snad jen jídlo. Z mého okolí znám případ, kdy matka pečující o dítě žije v těžkém podstandardu a otec, který ze svého platu žije sám, cestuje po světě, nakupuje si drahé hračky a děcko šatí babička! Je to obrovská nespravedlnost, protože dítě je obou rodičů a mají vůči němu stejnou zodpovědnost. I tu finanční!
Martin Jirka: Alimenty bych samozřejmě zvýšil, ale i zastropoval na nějaké normální částce, aby se zabránilo zlatokopectví.
Libor Foltýnek: Předem říkám, že je v pořádku se postarat o vlastní děti. Na druhou stranu jaká valorizace? Třeba teď byla inflace až 17 %, ale platy o takovou hodnotu nestouply. Kde má vzít pak ten platící rodič prachy na výživné? Navíc pokud je dítě ve střídavé péči, nechápu už vůbec nějaké výživné.
Lída Matějková: Oba rodiče se mají podílet stejně, pokud u nás stále většinou otec platí třeba 5000,-, tak matka má taky dávat 5000,-, a ono, když to těm samoživitelkám pak řeknete, tak jsou hrozně dotčené. Ale ono celkem 10 000,- na dítě měsíčně není málo. Bohužel to si většina lidí, co má dítě svěřené do péče, neuvědomuje. Ideální je dohoda rodičů. Pokud nelze, je to těžké, ale taky jsem to zvládla, aniž bych se doprošovala, prostě dvě práce, brigády atd.