Článek
Na webu kolují profilové fotky útočnice i napadené dívky. Jejich rodiny čelí výhrůžkám a odsudkům. Jihomoravský Hodonín naplno poznává negativní sílu sociálních médií, která pitvají sobotní incident, při němž dvanáctiletá školačka čelila šikaně – nadávkám, plivancům a kopancům do hlavy od svých vrstevníků. Potyčky se účastnila více než desítka dětí. Některé jen nečinně přihlížely. Seznam Zprávy z etických důvodů video nezveřejňují.
Část dvouhodinové potyčky přítomní zachytili na mobil. Video se virálně šíří na internetu. Policisté podezírají nezletilé ze spáchání trestných činů vydírání, výtržnictví a pokus o ublížení na zdraví. Identifikovali sedm aktérů potyčky u místního ragbyového hřiště, včetně dvou napadených dívek.
„Báli jsme se, že se něco stane i nám“
I v úterý se v Hodoníně z konfliktu vzpamatovávají děti a jejich rodiny. Včetně těch ze Základní školy Vančurova, kterou minimálně jedna z napadených dívek navštěvuje. Seznam Zprávy mluvily i s jednou z přímých účastnic incidentu. „Byl normální den, vyrazili jsme s partou ven. Všechny ty holky neznám. Šli jsme na jižňák k ragbyovému hřišti. Postupně se k nám přidalo hrozně moc lidí,“ popisuje dívka L., která chodí jen o ročník výš než napadená z videa.
Tvrdí, že potyčce předcházely konflikty obou dívek z dřívější doby. „Čekala jsem, že si to nějak vyříkají, dají si jednu facku a půjdeme pryč. Pak se to vyvinulo takhle. Nikdo z nás nezasáhl, protože jsme se všichni báli, že se něco stane i nám. Všichni jsme byli v šoku,“ dodává.
„Nemám co skrývat. Půjdu na výslech a policistům řeknu, jak to bylo. Ale docela si vyčítám, že jsem neudělala nic pro to, aby ji přestali mlátit. Ale bála jsem se, že když zavolám policii, pak si mě najdou,“ doplňuje.
Její kamarádka ze školy přidává, že útočnice jsou v okolí známé. Incident už probírají ve škole. „Můj třídní učitel nás dneska poučoval a ptal se nás, co si o tom myslíme,“ popisuje.
Potvrzuje to také další oslovený žák. „Ve škole jsme dneska mluvili o tom, co bychom měli v takových situacích dělat. Je hrozné, že tam ostatní jenom tak postávali a nic nedělali,“ hlásí.
Ředitel: Hnusí se mi to
Ředitel školy Andrej Pavlíků se teď hlavně snaží zklidnit emoce. Úterní dopoledne tráví na jednání s dalšími řediteli hodonínských základek i politiky z vedení města. „Řešíme, jak dál postihnout problematiku sociálních sítí, používání telefonů ve škole, jestli jít cestou Vsetína, kde mobily ve vyučování odkládají do skříněk,“ popisuje.
Hodonínská škola má vlastního psychologa, funguje tam poradenské pracoviště. „Co se stalo, je mimořádná věc. Hnusí se mi to. Hrozný čin, ale situaci chceme zklidnit. Čím víc se na sítích budou probírat pro a proti, tak se situace může dál vyhrocovat,“ vysvětluje ředitel.
Potvrzuje, že incident zaznamenaly i nejmenší děti. „Musíme to s nimi citlivě řešit. Někteří mají obavy, že když půjdou na hřiště, tak se jim něco stane. Apelujeme na rodiče, aby to s nimi probrali. Kdyby se někomu cokoli nezdálo, ať se obrátí na našeho psychologa,“ říká.
Vedení také oslovilo krizové interventky z Brna. „Víme, že je pro děti těžké to vstřebat a fungovat dál. Třídní učitelé situaci s dětmi probírají,“ dodává.
Dospělí nadávají, děti to čtou
Odbornice pomohou i ve třídě, kterou navštěvuje napadená dívka. „Chceme psychologickou pomoc navýšit i v konkrétní třídě, aby se napadená dívka mohla vrátit. Aby věděla, že za ní stojíme, aby se tu cítila dobře,“ říká Pavlíků.
Také ředitele se dotýká šikana v kyberprostoru. „Jedna věc je ta šílená věc z hřiště a druhá pak reakce na sociálních sítích. Vnímají to děti i jejich rodiče. Dospělí lidé píší hrozné urážky a ty malé děti to čtou. Je to pro ně psychicky složitější zvládnout. Proto jsme si pozvali odborníky, aby nám pomohli i v tomto směru,“ doplňuje ředitel.
Agresorka z videa podle několika zdrojů Seznam Zpráv pochází ze Základní školy Očovská. Její vedení přitom už v předešlých dnech řešilo další vážný incident. Jeden z žáků uvažoval, že ve škole zaútočí nožem. Nakonec se svěřil psychologům, kteří mu čin rozmluvili.
Rodiče školu kritizují za nečinnost
Vedení školy i radnice teď od části rodičů čelí kritice, že s dětmi a rodiči problém dostatečně neřeší. „Vedení města od prvního incidentu trvalo nějakých šest dní, než vůbec vydalo první prohlášení, ve kterém nám navíc jen sdělilo, že už nám nic neřeknou. Ze strany města mi tedy vadí nekomunikace směrem k rodičům, potažmo i k občanům,“ hlásí opoziční zastupitelka Terézia Mlýnková Išková.
Jedno z jejích dětí navštěvuje právě Očovskou. „Škola s námi až do včerejšího rána nekomunikovala. Tehdy nám sdělila, že plánovaný útok nožem byl odhalený v rámci práce s žáky a hrozba se nakonec vyhodnotila jako nereálná. Trvalo to skoro týden od toho, co se informace dostala ven. A v tom týdnu se rojily různé spekulace a situace byla až zbytečně vyhrocená, co se týče strachu rodičů,“ myslí si zastupitelka.
Starosta města Libor Střecha se výtkám brání. „Beru to jako práci opozice. Komunikujeme s řediteli. Mají nastavené vnitřní komunikační kanály vůči rodičům. Předalo se to policii. Ohledně vyšetřování nemůžeme nic zveřejňovat,“ zdůrazňuje.
Oslovení příbuzní dětí se na incidenty snaží nemyslet. Před Základní školou Očovskou jich ale v zimě na své děti čeká mnohem více než obvykle. „Nikdy jsem tady neviděla takové srocení rodičů,“ zhodnocuje situaci babička čekající před školou na vnouče.
U vchodu v jednu chvíli postává asi deset rodičů. „Normálně tady bývám sama,“ doplňuje.
Mezi příbuznými před školou obavy nepanují, situaci vnímají především jako problém sousední školy. „Bohužel se to děje a dít se to bude, aspoň se to ale nestalo na naší škole,“ krčí rameny matka malé holčičky. O tom, že přinejmenším jedna z útočnic pocházela právě z jejich školy, většinou nevědí.
Jednu z matek situace rozčílila. „Nemohou za to ředitelé, ale rodiče. Ty děti nemají koníčky, nikdo se o ně nestará, schází se i z okolních vesnic a pak dělají takové věci,“ popisuje a vrtí hlavou.
Ředitele této základní školy Milana Krále se redakci nepodařilo kontaktovat. „O události jsme se dozvěděli v neděli ze sociálních sítí. Ještě ani nevíme pořádně, kdo se toho účastnil, kteří aktéři,“ řekl v pondělí České televizi.
Na místních školách s preventivními programy působí psychoreapeut Jiří Barbořák. Je vedoucím nízkoprahového klubu Pohoda Hodonín. „Na Očovskou nás nikdy v životě nepozvali. Za 15 let, co dělám tuto práci, se nám tam nepodařilo dostat,“ popisuje.
Jak je patrné ze stránek školy, psychologická podpora tam funguje.
Podle Barboříka je nutné se na prevenci dál zaměřit. „Šikana mezi dětmi se změnila v tom, že na sebe teď prostřednictvím sociálních sítí mohou útočit 24 hodin denně. Nemáte bezpečný prostor, kyberšikana může probíhat třeba i v noci,“ vysvětluje.