Článek
Pokud by se volby do Poslanecké sněmovny konaly v říjnu, překročilo by potřebnou 5% hranici osm stran a hnutí.
Vyhrálo by hnutí Andreje Babiše, které by volilo 31,5 procenta lidí, zatímco druhou ODS 12,5 procenta. Na třetím místě by skončila SPD Tomia Okamury s 12 procenty, těsně za nimi by s 11 % byli Piráti.
U dalších čtyř subjektů pak podle výzkumníků Medianu nelze kvůli statistické odchylce s jistotou říci, zda by se do dolní komory Parlamentu dostaly, jelikož se pohybují na hranici volitelnosti.
Šest procent připadá na KDU-ČSL, Starostové a ČSSD mají shodně 5,5 %, TOP 09 pak 5 %.
Hlasování by se podle průzkumu určitě zúčastnilo 59 % dotázaných, dalších 16,5 procenta by pak účast zvažovalo.
Volební potenciál
„Volební potenciál u hnutí ANO oproti minulému volebnímu modelu mírně vzrostl, ovšem voličské jádro naopak kleslo (21 %). Pokles jádra i potenciálu zaznamenala ODS. Pokles potenciálu byl zjištěn u SPD (14 %). Jádro SPD naopak vzrostlo na 8 %,“ uvádí Median.
Současná opoziční hnutí ANO a SPD podle agentury podporují zejména lidé ve věkové skupině nad 65 let a také ti bez maturity. Mezi vysokoškolsky vzdělanými má nejvyšší podporu ODS, stranu preferují také podnikatelé a lidé ve věku 45 až 54 let. Piráty si nejčastěji vybírají lidé ve věku 18 až 24 let a studenti.
Průzkum se uskutečnil mezi 1. a 31. říjnem a Median se dotazoval reprezentativního vzorku 1005 lidí starších 18 let. Statistická odchylka činí +/- 0,5 procentního bodu u malých stran a +/- 3,5 procentního bodu u největších stran.
Median upozornil, že jelikož sběr dat probíhal během celého měsíce, data se můžou lišit od těch, které probíhaly v kratším časovém rozmezí. Například podle v neděli zveřejněného modelu agentury Kantar CZ pro Českou televizi si hnutí ANO pohoršilo, ODS naproti tomu posílila.