Hlavní obsah

Vojenská policie možná získá více pravomocí, týkají se i dronů

Foto: Armáda ČR

Vojenská policie možná získá více pravomocí (ilustrační foto).

Vojenská policie má nově zasahovat proti dronům, vstupovat na pozemky či zadržet řidičský průkaz. Novela také zpřísňuje postihy za zneužití stejnokroje a zavádí zákaz focení vojenských objektů s pokutou až 100 tisíc korun.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Vojenská policie možná získá více pravomocí. Vojenští policisté by mohli využívat drony a zároveň zamezovat jejich provozu, zadržet řidičský průkaz nebo vstoupit na pozemek, pokud by to bylo nezbytné pro ochranu života nebo zdraví lidí. Předpokládá to vládní novela, kterou v dnešním úvodním kole podpořila Sněmovna. Předloha, kterou teď projedná obranný výbor, také zpřísňuje postihy za neoprávněné používání vojenského stejnokroje.

Úprava reaguje na zhoršující se bezpečnostní situaci i na nová rizika, například v elektronickém boji. „Drony jsou aktuálně využívány jak k získávání informací, ale také, jak ukazují zkušenosti z války na Ukrajině, k přímým útokům za použití výbušnin. Na tyto hrozby, které se mohou projevit i vůči objektům chráněným Vojenskou policií, je nutné se připravit,“ zdůvodnilo jednu ze změn Ministerstvo obrany.

Vojenská policie zajišťuje bezpečnost českých i aliančních vojáků, chrání muniční sklady i další vojenské objekty. Zasáhnout proti dronu, který by představoval hrozbu pro chráněný objekt nebo osobu, nyní vojenští policisté nemohou. Státní policie už takové pravomoci má.

Přísnější pravidla pro focení objektů a nošení stejnokrojů

Součástí změn je novela zákona o zajišťování obrany zavádějící zákaz fotografování označených vojenských objektů. Na dodržování zákazu by měla dohlížet Vojenská policie, pokuta za porušení zákazu by mohla činit až 100 000 korun.

Vojenští policisté by nově mohli zajistit, odstranit nebo zničit věci při zjištění bezprostředního ohrožení života, zdraví, majetku nebo životního prostředí či v případě závažné bezpečnostní hrozby rušit provoz elektronických komunikací.

Rozšíření pravomocí vojenských policistů kriticky hodnotil Radovan Vích z opozičního hnutí SPD. Měnit se podle něho má pouze to, co je pro práci Vojenské policie nezbytné.

Zpřísnit by se také měly postihy za neoprávněné používání vojenského stejnokroje lidmi, kteří nejsou vojáky či policisty. „Novela reaguje na stále častější situace, kdy lidé vojenský stejnokroj či jeho součásti zneužívají a nosí jej na veřejnosti neoprávněně a často takovým způsobem, kdy Armádu ČR a další ozbrojené síly znevažují,“ uvedlo ministerstvo. Zpřísnění neznamená automatický postih lidí, kteří nosí například oblečení s maskovacím vzorem do přírody.

Novela zákona má také umožnit přímé povolání vojenských policistů k plnění úkolů státní policie, nyní je možné povolat ty v činné službě, což je organizačně složitější. Podle novely by také vojenští policisté mohli v budoucnu používat pro výcvik i nevojenské objekty. Úprava také umožní zaměstnávat ve Vojenské policii vedle vojenských policistů také občanské zaměstnance.

Doporučované