Článek
„Jsem naprosto šťastný, dojatý a plný krásných emocí,“ chrlí ze sebe bezprostřední pocity jedenačtyřicetiletý četař v záloze Robert Mikuláš.
„Když jsem slyšel ten rozsudek, stiskl jsem pod stolem ruku v pěst a řekl si: jo, povedlo se to. Je to skvělá zpráva pro mě, i pro další kluky, kteří byli vyhození z armády kvůli tomu, že je armáda nutila se povinně naočkovat,“ dodává otec tří dětí, který momentálně pracuje jako revizor u dopravního podniku v Pardubicích.
Seznam Zprávy počátkem měsíce popsaly příběh bývalého technika roty velitelského družstva 14. pluku logistické podpory Roberta Mikuláše, který podstoupil martyrium, aby nemusel podruhé absolvovat povinné očkování proti klíšťové encefalitidě. Po prvním se u něj totiž rozvinula roztroušená skleróza a on se bál, že aplikace druhého očkování by jeho zdravotní stav značně zhoršila. Za pravdu mu dali mnozí odborní lékaři.
Armáda však na povinnosti plošného očkování trvala. Když odmítl, četaře s patnáctiletou praxí ze služebního poměru propustila. Nepomohlo ani odvolání u tehdejšího náčelníka Generálního štábu Aleše Opaty, který četaři napsal, že nemá-li uzavřenou pracovnělékařskou prohlídku se závěrem „schopen“, tedy že pozbyl zdravotní způsobilosti, nemůže u armády sloužit.
Dvojí metr v armádě
Seznam Zprávy mají k dispozici čestné prohlášení četaře (jméno redakce zná), který v říjnu minulého roku neabsolvoval povinné očkování na meningitidu (důvodem byl nedostatek vakcín), přesto mu byla pracovnělékařská prohlídka uzavřena se závěrem „schopen“. Ani po třinácti měsících ho dosud nikdo z armády k očkování nevyzval.
Robert Mikuláš se tedy obrátil na soud a podal proti Opatově rozhodnutí správní žalobu. Předseda senátu Městského soudu v Praze Milan Tauber mu dal za pravdu.
Doplatí mu plat
„Soud potvrdil naše námitky a konstatoval, že nařízení, kterým byla uložena plošná povinnost k podstoupení očkování, vybočovalo ze zákonných mantinelů, a proto bylo i samotné rozhodnutí o propuštění stojící na takovém podkladě nezákonné,“ tlumočila ústní usnesení soudu Alice Hejzlarová, advokátka zastupující Roberta Mikuláše.
„Klient se po nabytí právní moci může rozhodnout, zda se do služby vrátí či nikoli. Současně má nárok na doplacení služebního příjmu za dobu nezákonného propuštění,“ dodává Alice Hejzlarová.
Rozsudek ještě není pravomocný. Generální štáb respektive Ministerstvo obrany mají dva týdny ode dne doručení rozhodnutí na to, aby případně podali proti rozhodnutí soudu kasační stížnost. Jestli se k tomu chystají a zdali věc bude případně řešit Nejvyšší správní soud, nechtěli sdělit.
„V tuto chvíli jde o rozhodnutí soudu prvního stupně. Nejprve chceme počkat a prostudovat si písemné odůvodnění soudu, než bude rozhodnuto o dalším postupu. Do té doby nebudeme rozhodnutí soudu více komentovat,“ napsal redakci mluvčí ministerstva David Jareš.
Seznam Zprávy už měsíc žádají o rozhovor ministryni obrany Janu Černochovou (ODS), která ombudsmanovi slíbila, že kvůli tomuto případu bude iniciovat změnu novely zákona o ochraně veřejného zdraví a provedení novelizace očkovací vyhlášky. Zatím však zůstala žádost bez odezvy.
„Je to velké vítězství, ale válku jsem ještě nevyhrál,“ míní četař Robert Mikuláš. Bojovat prý bude dál. Až do konce, tvrdí.