Článek
„V současné době se naprostá většina dotazů ze strany ukrajinských uprchlíků týká ubytování. Lidé jsou v situaci, kdy se jim podařilo z Ukrajiny odjet, ale neví, jestli tady nějaké ubytování seženou, nebo jestli mají mířit někam jinam,“ říká Lenka Herčíková, vedoucí Centra pro cizince Jihomoravského kraje.
Provozuje i telefonní linku. „Dostáváme stovky telefonátů denně,“ dodala Herčíková.
Ukrajinců zatím do Brna dorazily nižší stovky. Kdo neměl zajištěné ubytování, mířil do uprchlického zařízení v Zastávce u Brna.
Pomoc uprchlíkům z Ukrajiny nabízí v Brně také společnost Podané ruce. V sobotu na Ukrajinu vyslala autobus, který druhý den přivezl 80 uprchlíků, asi 50 z nich byly děti. Dalších 12 lidí je na cestě. „Po příjezdu jsou uprchlíci testováni na covid, dostanou jídlo a pití a poté odcházejí do ubytovacích zařízení,“ popsala vedoucí komunikace Podaných rukou Kristýna Férová.
Společnost Podané ruce zároveň organizuje sbírky materiální pomoci, které vozí na ukrajinské hranice. Nejvíc potřeba je trvanlivé jídlo, léky, deky a teplé oblečení.
Snad zájem dobrovolníků vydrží
Ochota pomáhat je velká. „Přihlásilo se nám velké množství dobrovolníků, okolo 40 lidí. Většinou to jsou studenti, kteří mluví ukrajinsky i rusky, někteří s námi budou jezdit na hranice,“ řekla Férová.
Zástupci neziskových organizací ale upozorňují na to, aby s nimi lidé pomoc konzultovali. „Hodně lidí se rozhodlo začít pomáhat na vlastní pěst. Je ale mnohem lepší, když se ozvou neziskovým organizacím a zeptají se jich na konkrétní pomoc. Ta ochota pomáhat je samozřejmě skvělá, ale je důležité si uvědomit, že bude potřeba dlouhodobě,“ vysvětlila koordinátorka společnosti Podané ruce Simona Kumpanová.
S tím souhlasí i Lenka Herčíková z Centra pro cizince JMK. „Vlna solidarity je nyní obrovská. Teď řešíme pobyty a ubytování. Další věci jistě přijdou, a proto doufám, že nabídka dobrovolnických služeb pro cizince neopadne a že vydrží delší dobu,“ uvedla.
Centrum pro cizince JMK, Magistrát města Brna a Diecézní charita Brno vytvořily databázi, do které lze vkládat nabídky ubytování pro uprchlíky. Přihlásili se majitelé chat, hotelů, ale i jednotlivci. Nabídky pomoci lze podávat i skrze celorepublikový portál www.pomahejukrajine.cz.