Hlavní obsah

Epidemiolog o viru HMPV: Neobával bych se. Snad tentokrát Čína říká pravdu

Foto: Shutterstock.com

Takto vypadá lidský metapneumovirus, jinak též HMPV. „Rozhodně to nelze srovnávat s covidem,“ říká odborník.

V severních provinciích Číny se plní ordinace dětmi. Úřady hovoří o nárůstu lidského metapneumoviru (HMPV). „Doufejme, že tentokrát poskytují pravdivé informace a není to nic nového,“ věří epidemiolog Petr Smejkal.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Není nový ani nijak zásadně nebezpečný. Lidský metapneumovirus, známý pod zkratkou HMPV, je podle hlavního epidemiologa institutu IKEM Petra Smejkala poměrně běžný virus, který se objevuje sezónně a známe ho už desítky let.

V drtivé většině způsobuje jen lehkou infekci. Virus se šíří i u nás, ale standardně se na něj netestuje. Státní zdravotní ústav eviduje jen jednotky případů, ale data jsou zkreslená tím, že bylo zhotoveno jen minimum (zhruba 1500) testů v České republice.

Rozruch vyvolal fakt, že jde o Čínu

„Kdyby informaci o zvýšení HMPV oznámilo Holandsko nebo Spojené státy, tak se nad tím možná ani tolik nepozastavíme. Tím, že to oznámila Čína, to vzbudilo takovou pozornost,“ domnívá se Petr Smejkal.

Čína spustila na konci roku 2024 nový systém monitorování zápalů plic neznámého původu. Zjistilo se, že mezi nemocnými v severních regionech Číny je druhým nejrozšířenějším virem po chřipce právě lidský metapneumovirus. Na celkovém počtu případů respiračních nemocí se v Číně ale podílí pouhými šesti procenty. Chřipku diagnostikovali ve třiceti procentech.

Jak si interpretovat zprávu, že v severních provinciích Číny dochází k nárůstu počtu případů metapneumoviru HMPV, a to hlavně u dětí? Úřady hovoří o epidemii.

Po zkušenosti s covidem budí jakákoliv zpráva o virechČíny pozornost, protože tehdy se k nám informace dostaly pozdě a Čína o všem dost mlžila. Zpráva o rozšíření metapneumoviru je asi výsledek detailního monitorování zápalů plic neznámého původu, který v Číně udělali. Doufejme, že tentokrát poskytují pravdivé informace a i sekvenační data ukážou, že to není nic nového.

My tento vir známe desítky let a u nás se v naprosté většině respiračních infekcí ani nediagnostikuje, protože způsobuje jen lehčí infekce. Když už se něco diagnostikuje, tak chřipka, covid nebo RSV (pozn. red. Respirační syncytiální virus). Na v uvozovkách tyto „béčkové“ viry se většinou nedostane, protože musíte použít k testování rozšířený panel respiračních virů, což se většinou nedělá.

Kdyby informaci o zvýšení HMPV oznámilo Holandsko nebo Spojené státy, tak se nad tím možná tolik nepozastavíme. Domnívám se, že tím, že to byla Čína, to vzbudilo takovou pozornost.

Foto: David Neff, Seznam Zprávy

Petr Smejkal.

Přesto, měli bychom být před informací o epidemii metapneumoviru na pozoru?

To, že je na severu Číny zvýšený počet pacientů a zřejmě i hospitalizací v souvislosti s respiračními onemocněními, u mě nebudí velké znepokojení. Stále tam je největší záchyt chřipky a dalších těžších virů. Rozhodně to nelze srovnávat s covidem, protože na něj lidstvo nemělo žádnou imunitu. Metapneumovirem je většina z nás promořena už během prvních pěti let a pak na něj máme vytvořenou imunitu.

Petr Smejkal, lékař, internista a infektolog

  • V letech 2013–2018 primář kliniky infekčních nemocí Ústřední vojenské nemocnice, od roku 2021 hlavní epidemiolog institutu IKEM.
  • V době pandemie působil jako vedoucí Mezioborové skupiny pro epidemiologické situace v souvislosti s epidemií covid-19 a byl členem Rady vlády pro zdravotní rizika. Také přednáší na Ústavu hygieny a epidemiologie 1. LF a VFN v Praze.

Je nebezpečný?

Úmrtnost je minimální. Jedná se o promile případů, a to u rizikových skupin, což jsou, jako i u chřipky a RSV malé děti a starší lidé. Malé děti proto, že nemají ještě dovyvinutý imunitní systém a s virem se ještě nikdy nesetkaly. A senioři zase proto, že mohou mít imunitu už oslabenou, takže léčba je náročnější a nemoc může mít horší průběh. Ohrožení jsou také lidé s onemocněním plic, případně po transplantaci, astmatici, lidé s rozedmou plic. Pacienti se mohou dostat až na jednotku intenzivní péče nebo na ventilátor, ale smrt je víceméně ojedinělá.

Takže metapneumovirus je běžný i u nás?

Ano. Samozřejmě. Podle dat ze Státního zdravotního ústavu je zachycen zhruba ve dvou procentech, ale opakuji, že to číslo není přesné, protože metapneumovirus se nejen u nás téměř nediagnostikuje. Z jedné studie ze Spojených států vyplývá, že zhruba 10 až 13 procent hospitalizací dětí s respirační nákazou je způsobeno metapneumovirem, takže odhaduji, že u nás těch infekcí způsobeným HMPV bude víc. Jen o tom zkrátka nevíme. Obecně je zápalů plic způsobených viry víc, než si myslíme, a ty bakteriální, na které nasazujeme antibiotika, mohou začít virózou.

Jaké jsou příznaky a jak se to léčí?

Infekce horních cest dýchacích, takže rýma, kašel, bolest hlavy, únava, to jsou asi nejčastější příznaky. Pokud to ale přejde i na dolní cesty dýchací, mohou se objevit příznaky astmatu, hvízdání při dýchání, pocit dušnosti nebo hluboký, těžší kašel, horečky, bolest svalů. To vše pak může vést k hospitalizaci. Každopádně ale ten virus známe a já bych se ho neobával.

Doporučované