Článek
Policie o případu informovala na twitteru.
„Aspoň vím, kam mám jít se samopalem,“ napsal uživatel pod facebookový příspěvek o demonstraci, která je reakcí na nedávnou vraždu dvou lidí v Bratislavě.
Už během středy ale musel k výslechu na pražský odbor extremismu a terorismu. A nyní mu hrozí až jeden rok vězení.
„Šlo o komentář publikovaný na sociální síti, ke kterému jsme přijali oznámení. Osobu jsme ztotožnili a dnes jsme si ji předvolali k podání vysvětlení,“ reagoval na dotaz Seznam Zpráv policejní mluvčí Jan Daněk.
„Proběhl výslech a nyní věc prověřujeme pro podezření z uvedeného trestného činu,“ dodal.
Autor příspěvku je podezřelý z trestného činu nebezpečného vyhrožování.
„Kdo skupině obyvatel vyhrožuje usmrcením, ublížením na zdraví, nebo způsobením škody velkého rozsahu, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok. V tomto případě je dotyčný podezřelý právě z toho, že vyhrožoval skupině obyvatel usmrcením,“ uvedl Daněk s tím, že jen letos policie zaznamenala 23 případů, které pod tento paragraf spadají.
Včera napsal nenávistný komentář na sociální síť. Dneska už seděl u výslechu na Odboru extremismu a terorismu pražské policie. Za násilí proti skupině obyvatelů a proti jednotlivci mu hrozí až rok vězení. #policiepha pic.twitter.com/35q4jQDs2l
— Policie ČR (@PolicieCZ) October 26, 2022
Demonstrace Společně proti nenávisti má být především uctěním památky obětí bratislavské střelby, která rovněž měla nenávistný podtext. Organizátoři akce současně vyzvali vládu k přijetí zákonů, které by LGBT+ lidem poskytovaly větší právní ochranu.
Do Prahy přijede i Roman Samotný, majitel bratislavského klubu Tepláreň, před nímž ke střelbě došlo. Vystoupit by měli i zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková, rapper Vladimir 518, psychoterapeutka Kateřina Cajthamlová či předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost a komunální politička Dana Drábová.
Teror v Bratislavě
O teroristickém útoku v centru Bratislavy a reakcích slovenské společnosti i politiků jsme psali v textech minulý týden: