Hlavní obsah

Video: Kontroly na hranicích. Na Slovensko se musely vrátit dvě dodávky

Bez komentáře: Záběry z hraničních přechodů Mosty u Jablunkova - Svrčinovec a Bílá-Bumbálka a Makov.Video: Seznam Zprávy

Pokud by se nakažlivé onemocnění dostalo do Česka, jsou aktivované pohotovostní plány a pomohla by i armáda. Seznam Zprávy ve čtvrtek dopoledne sledovaly situaci na přechodech v Moravskoslezském kraji.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Kvůli riziku šíření slintavky a kulhavky, která se objevila na Slovensku a v Maďarsku, platí od čtvrtka na česko-slovenských hranicích omezení pro nákladní dopravu nad 3,5 tuny přepravující zvířata a živočišné produkty. Nově platí omezení i na česko-rakouských přechodech Hatě a Mikulov, kde budou od pátku mimořádné kontroly.

Vozidla přepravující zvířata a živočišné produkty mohou překročit hranice ze Slovenska do Česka výhradně přes čtyři určené hraniční přechody. Jsou to Lanžhot–Brodské, Starý Hrozenkov - Drietoma, Bumbálka–Makov a Mosty u Jablunkova-Svrčinovec.

Seznam Zprávy ve čtvrtek dopoledne sledovaly situaci na přechodech v Moravskoslezském kraji. Během hodiny, kdy byl redaktor SZ na přechodu Mosty u Jablunkova, projely tři nákladní vozy přes dezinfekční rohože, na přechodu Bumbálka toto opatření nemuselo využít žádné auto.

Celkem projely přes dezinfekční rohože na dvou přechodech na Frýdecko-Místecku od půlnoci do čtvrtečního odpoledne tři desítky nákladních vozů převážejících živočišné produkty. Zpátky na Slovensko se vrátily dvě prázdné dodávky znečištěné krví, které nebyly dezinfikovány. Uvedly to mluvčí moravskoslezských hasičů Kamila Langerová a krajské policie Pavla Jiroušková pro ČTK.

V Bílé na Frýdecko-Místecku se během kontrol kolony netvořily. V Mostech u Jablunkova se řidiči mohou zdržet na několik minut v koloně.

Slintavka a kulhavka

  • Slintavka a kulhavka (SLAK) je jednou z nejnakažlivějších infekčních chorob na světě. Vylučuje se slinami, močí, trusem, mlékem a přenáší se kontaktem s nemocnými zvířaty, vzduchem (např. v mírném klimatickém pásu až na vzdálenost 60 km nad pevninou, případně až 300 km nad mořskou hladinou), dále pak mechanicky na povrchu zvířat, člověka, nástrojů či dopravních prostředků. Nemocnost dosahuje 100 %, úmrtnost je u dospělých zvířat nízká (do 5 %).
  • Toto onemocnění sudokopytníků je charakterizované horečkou, tvorbou puchýřů a aft na sliznici dutiny ústní, na mulci, nozdrách a spárcích. Onemocnění způsobuje virus slintavky a kulhavky patřící mezi RNA viry z čeledi Picornaviridae. Nejvnímavější k infekci je skot, prase a ovce. Člověk onemocní velice zřídka.

Dezinfekční pásy jsou vyrobeny ze sorpčního koberce s pryžovými nájezdovými hranami. Ty se napouštějí dezinfekčním roztokem a hasičům je poskytla Správa státních hmotných rezerv. Rohože jsou instalovány ve dvou pásech. Každý je dlouhý čtyři metry. Na dezinfekci šesti vozidel hasiči spotřebují osm litrů roztoku.

„Vozidla převážející daný náklad odkláníme ke stanovišti hasičů, kde jsou instalované rohože,“ řekla mluvčí moravskoslezské policie Pavla Jiroušková.

Foto: Seznam Zprávy

Dezinfekční pásy.

Do Česka se nově nesmí kvůli riziku slintavky a kulhavky dovážet zvířata a živočišné produkty nejen ze Slovenska a Maďarska, ale také i z Dolního Rakouska a Burgenlandu (více zde). Pro případ, že by se nakažlivé onemocnění sudokopytníků dostalo do Česka, jsou aktivované pohotovostní plány a pomohla by i armáda. Po čtvrtečním jednání nákazové komise to oznámil ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).

Nákaza se zatím šíří na Slovensku a v Maďarsku. Podle ředitele Státní veterinární správy Zbyňka Semeráda tam ale přibývají infikovaná zvířata a riziko zavlečení nákazy do Česka je obrovské. Vážnost situace po jednání Ústřední nákazové komise zdůraznil také Výborný, který kvůli nemoci zpřísnil mimořádná opatření.

Ministr zemědělství se domluvil s ministryní obrany Janou Černochovou (ODS) a náčelníkem generálního štábu Karlem Řehkou na možné spolupráci s armádou. „Máme aktivované pohotovostní plány a přesně víme, co bychom museli dělat v okamžiku, kdyby se nákaza objevila,“ řekl Výborný.

Podle něj by se muselo kolem lokalizovaného ohniska stanovit tříkilometrové ochranné pásmo, kde by se musela utratit zvířata, a následně by bylo vytyčeno desetikilometrové dozorové pásmo. V Česku je pro případ slintavky a kulhavky připraveno šest asanačních podniků.

Doporučované