Článek
O žádosti Foltýna informovala Černochová členy sněmovního výboru pro obranu a požádala o svolání výboru v co nejkratší době, aby bylo možné žádosti vyhovět, uvedl web.
Foltýnův odchod podle serveru souvisí s jeho postupem ve věci stíhání šéfa inspekce vojenské policie Tomáše Voráče kvůli podezřelému nákupu přístroje na ochranu proti odposlechu ze zvláštních finančních fondů vojenské policie. Foltýn Voráče nepostavil mimo službu, což podle předpisů udělat měl, napsal Ekonomický deník.
Černochová prý uvedla, že Foltýnovu žádost obdržela minulý čtvrtek.
„Dnes odpoledne jsem požádala předsedu výboru pro obranu Lubomíra Metnara (ANO) o svolání výboru v co možná nejkratším termínu, abychom mohli žádosti pana Foltýna vyhovět,“ řekla údajně serveru. Termín svolání výboru podle ní závisí na jeho členech.
Foltýn je velitelem vojenské policie od loňského července, do té doby sloužil v analytickém oddělení velení armády. V minulosti pracoval třeba u speciálních sil v odboru koncepcí a řízení nebo jako právník na inspektorátu náčelníka generálního štábu. Černochová dříve Foltýna označila za vynikajícího vojenského právníka s téměř dvacetiletou praxí. Jako právník působil ve třech zahraničních operacích v bývalé Jugoslávii a Afghánistánu.
Vojenská policie byla zřízena v roce 1991 a plní úkoly policejní ochrany ozbrojených sil, vojenských objektů, vojenského materiálu a ostatního majetku státu, s nímž hospodaří Ministerstvo obrany. Náčelník vojenské policie je přímo podřízený ministru obrany. Vojenských policistů je kolem 1200, Foltýnovým zástupcem je podle webu vojenské policie Jiří Roček.