Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Rozdělování veřejných zakázek ve velké dotační aféře na severozápadě Čech, kvůli níž stojí před soudem na 30 lidí, má dohru i pro Ústecký kraj. Hrozí mu, že bude muset vrátit 197 milonů korun, které před lety na tři velké stavební zakázky z evropských dotací vydal.
Kvůli podezřelému přidělování zakázek prostřednictvím takzvané losovačky nařídilo vrácení peněz už dříve Ministerstvo financí.
Losování totiž bylo podle jeho zjištění zařízeno tak, že jeden člověk vložil kartičky s čísly uchazečů do bublinkové obálky. „Losující věděl, jaká čísla a kam do obálky vkládá, míchání čísel proběhlo ve zcela nedostatečné podobě, veškeré znaky losování vzbuzují podezření, že losující musel vědět, nebo s vysokou pravděpodobností tušit, která čísla z obálky zpět tahá,“ popsal pochybnosti ředitel odboru financování územních rozpočtů Miroslav Matej, když rozhodnutí o vrácení peněz v létě 2020 zdůvodňoval .
Ústecký kraj se proti tomu bránil žalobou, ale tu nyní krajský soud zamítl.
Případ se týká celkem tří velkých stavebních zakázek. U dvou z nich už krajský soud podle mluvčí Veroniky Suchoňové žalobu kraje zamítl, v posledním případě zatím rozsudek nepadl.
Mluvčí Ústeckého kraje Magdalena Fraňková uvedla, že ještě písemné znění rozsudku nedostali. Předpokládá však, že se kraj bude proti verdiktu bránit. „O dalším postupu bude rozhodnuto po obdržení rozsudku. S velkou pravděpodobností však bude ze strany kraje podána proti rozsudku kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu,“ napsala Seznam Zprávám krajská mluvčí Fraňková.
V jednom z případů, o nichž už soud rozhodl, šlo o zakázku na stavbu silnice I/7 z Loun přes Ročov k hranicím se Středočeským krajem. Oprava proběhla v roce 2011 a stála 295 milionů. Z toho 273 milionů přiteklo z Evropské unie.
Vítězem zakázky se stalo sdružení firem Silnice Group a AZ Sanace. Jenže ministerstvo chtělo 64 milionů z této zakázky vrátit.
Ve druhém už rozhodnutém případě zjistilo ministerstvo pochybení při zakázce na opravu ústecké střední průmyslové školy. V této souvislosti chce po kraji zpět více než pět milionů.
Poslední zakázka, kde se na verdikt soudu stále čeká, se týká rekonstrukce devětadvacetikilometrového úseku silnice Podbořany–Petrohrad, který stál přes 620 milionů korun. Zakázku realizovaly firmy Herkul a Vodohospodářské stavby.
Jenže ministerstvo nyní potvrdilo, že má kraj z unijní dotace přes 600 milionů vrátit zhruba 128,3 milionu. Jde vůbec o nejpřísnější trest, jaký mohlo dát.
Podle mluvčí kraje Fraňkové vedle žaloby žádá kraj také Generální finanční ředitelství, aby mu zmíněný odvod prominulo. O žádosti ale nebylo, jak Fraňková dodala, dosud rozhodnuto.
„Vzhledem k povinnosti zachovávat mlčenlivost nemůžeme v dané věci poskytnou podrobnější údaje,“ uvedl vedoucí tiskové oddělení Generální finanční ředitelství Lukáš Heřtus.
Na jednání soudu v kauze ROP Severozápad se podívejte ve fotogalerii: