Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
V řece Odře v Ostravě uhynulo pravděpodobně několik desítek ryb. Zdroj znečištění byl ale zřejmě krátkodobý, protože další úhyn ryb už hasiči nezaznamenávají. Vpodvečer proto začali demontovat nornou stěnu, kterou z preventivních důvodů umístili před Bohumínem na Karvinsku. ČTK to dnes řekli náměstek ostravského primátora Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu) a mluvčí hasičů Jakub Kozák. Policie případ vyšetřuje jako poškození a ohrožení životního prostředí z nedbalosti.
Na místě byla i chemická laboratoř, která odebírala vzorky vody, a také pracovníci České inspekce životního prostředí a Povodí Odry. „K dalšímu úhynu ryb už dále nedochází. Odebrali jsme vzorky z několika míst a předali je k analýze Povodí Odry,“ uvedl vpodvečer Kozák.
V Ostravě od povodní nefunguje centrální čistírna odpadních vod. S ní ale úhyn podle Boháče nesouvisí. Náměstek uvedl, že znečištění bylo krátkodobé a další úhyn už nehrozí. „Hasiči šli po proudu a hledali místo, kde už uhynulé ryby nejsou. Vyloučili tak souvislost s čistírnou odpadních vod, chemičkou BorsodChem či areálem nedaleké koksovny. Skončili na úrovni průmyslového areálu Odra, kde sídlí několik firem. Tam se odebíraly vzorky,“ řekl ČTK Boháč. Dodal, že zatím se nedá přesně říct, kolik ryb uhynulo. Jde ale podle něj pravděpodobně o vyšší desítky kusů.
Aktuálně zasahujeme na řece Odře u nahlášeného úhynu ryb. Probíhá monitoring vodního toku, odebírání vzorku vody ve spolupráci s Povodím Odry a Českou inspekci životního prostředí. Povolaná byla rovněž chemická laboratoř. pic.twitter.com/yupNMLXqXZ
— HZS Moravskoslezského kraje (@hzsmsk) December 17, 2024
Mrtvé ryby se začaly objevovat dnes v místě soutoku Odry a Černého potoka v ostravské části Přívoz. Nornou stěnu následně hasiči instalovali nedaleko bohumínské části Vrbice. Policejní mluvčí Pavla Jiroušková uvedla, že oznámení o úhynu ryb policie přijala okolo 13:00. „Došlo k úhynu minimálně několika desítek ryb. Věc si převzali ostravští kriminalisté oddělení hospodářské kriminality, kteří nyní zahájili úkony trestního řízení pro podezření z přečinu poškození a ohrožení životního prostředí z nedbalosti. Budou zadány také znalecké posudky a odborná vyjádření,“ řekla Jiroušková.
V Ostravě od zářijových záplav nefunguje Ústřední čistírna odpadních vod. Všechny splašky tak z města tečou přímo do řeky Odry. Čistírna by částečně měla obnovit provoz do konce roku, kdy se počítá se zprovozněním prvního stupně mechanického čištění odpadních vod, který odstraňuje hrubé nečistoty a nerozpuštěné látky. Kompletně by ústřední čistírna, tedy včetně takzvaného biologického čištění, mohla být spuštěna do konce února.
Rybáři řešili po zářijových povodních úhyny ryb, některé mohly uváznout na břehu nebo se udusit, některé odplavaly nebo je unesl proud. V Odře se našly uhynulé ryby rovněž loni koncem srpna, a to na jihu Polska. Šlo o tři desítky kilogramů, vylovili je v obci Chalupki poblíž hranic s Českem, odkud připluly. Úhyn zhruba jedné tuny ryb v Odře na česko-polské hranici se řešil také loni v červenci, příčinou mohlo být podle České inspekce životního prostředí extrémní počasí s přívalovými srážkami. Ve vodě byl nedostatek kyslíku.