Článek
V platnosti tedy zůstává jak odsouzení některých aktérů, například zakladatelů firmy Michala Urbánka a Kamila Jirounka, tak zproštění ostatních, včetně právníka Davida Michala. Nejvyšší soud rozhodoval bez veřejného jednání, obsáhlé odůvodnění zatím na webu nezpřístupnil.
Zakladatelé firmy Urbánek a Jirounek si v kauze vyslechli tříleté tresty vězení, stejně jako Peter Kmeť, někdejší obchodní partner lobbisty Ivo Rittiga. Šéf výroby Oleo Chemical Radomír Kučera dostal podmínku. Urbánek a Jirounek podle pravomocného verdiktu účelově uzavřeli fiktivní smlouvy o poradenství s Kmeťovou karibskou firmou Cokeville Assets. Pod záminkou poradenství vyváděli z Olea peníze a akcionářům způsobili škodu téměř 20 milionů korun.
Dovolání v kauze podali jak někteří odsouzení, konkrétně Kmeť, Urbánek a Jirounek, tak NSZ. Šlo rovnou o dvě dovolání, pod kterými byl podepsán ještě tehdejší šéf žalobců Pavel Zeman. U Nejvyššího soudu kauza čekala na rozhodnutí od roku 2019 až do loňského léta, od té doby trvalo zpracování rozsudku, který se v posledních týdnech postupně doručoval účastníkům řízení.
Jeden z podnětů NSZ se týkal odsouzených Kmetě, Urbánka a Kučery. Pavel Zeman se domníval, že se dopustili zpronevěry, což by mohlo znamenat přísnější trest oproti použité právní kvalifikaci, tedy porušení povinnosti při správě cizího majetku.
„K tomu Nejvyšší soud uvedl, že byť se verze skutkového děje předestřené naším dovoláním nezdají být nelogické, jsou pro dovolací řízení limitující skutkové závěry soudů nižších stupňů a z těch se podávala právní kvalifikace mírnější,“ řekl mluvčí Malý.
Zeman zároveň podal dovolání v neprospěch Rittigových právníků Michala s Karolínou Babákovou a účetních Jany Šádkové s Jaroslavem Kubiskou, kteří byli zproštěni obžaloby. Pražské soudy podle Zemana opomenuly některé zásadní důkazy.
„Nejvyšší soud měl za to, že dovolání představovalo pouze polemiku se způsobem hodnocení důkazů soudy nižších stupňů,“ uvedl Malý.
V případu údajného tunelování Oleo Chemical byl původně obžalován a později osvobozen také lobbista Rittig.
Firma Oleo Chemical vznikla v roce 2004 se záměrem vyrábět moderní biopaliva. Po řadě problémů skončila v insolvenci a podle reorganizačního plánu fúzovala s firmou Temperatior.