Hlavní obsah

„Přijeďte, zlevňujeme.“ V Jeseníkách po povodních zachraňují umírající sezonu

Foto: Michal Šula, Seznam Zprávy

V Jeseníkách povodně narušily letošní turistickou sezonu. Po velkých ztrátách v září a říjnu se situace postupně zlepšuje.

Jeseníky mohou po zářijových povodních v letošní sezoně přijít až o 15 procent návštěvníků. Pesimistickému scénáři mají od ledna zabránit zvýhodněné poukazy, které turistům jako po požáru v Českém Švýcarsku ubytování zlevní.

Článek

Pětasedmdesátiletý Ladislav Kohoutek žije celý život v obci Lipová-Lázně. Než horskou vesnici na Jesenicku v září poničily povodně, v domku na břehu potoka Staříče nabízel také skromné ubytování ve dvou apartmánech.

Teď na hosty nemá pomyšlení. „Vzalo mi to kus pozemku, ploty, poničilo příjezdovou cestu. Byl jsem na noc evakuovaný. Odnesl jsem to i zdravotně, poprvé v životě jsem byl v sanitce,“ popisuje. Netuší, kdy a jestli apartmány otevře znovu.

V Lipové-Lázních, které leží nedaleko lyžařských středisek Ramzová nebo Petříkov, v polovině září řádily toky Bělá a Staříč. Stoletá voda kromě materiálních škod narušila také turistickou sezonu.

Třeba rozsáhlý resort Helios ve stejné obci, sestávající ze tří objektů i wellness centra, zůstává zavřený až do 26. prosince. Z recepčního záznamníku zní omluva kvůli povodním. „Povodeň napáchala veliké škody neslučitelné s okamžitým chodem hotelů i wellness provozů. Vše pro vás opět opravíme a zvelebíme, jen nám dejte trochu času,“ píše vedení hotelu na svém webu.

Fotogalerie z povodňových Jeseníků, z míst, kde se lyžuje:

+8

V Jeseníkách tržby z cestovního ruchu dosahují až k 15 miliardám ročně, do veřejných rozpočtů se vrací asi pětina. Místní se obávají, že dopady povodní mohou srazit návštěvnost až o patnáct procent. „Někteří ubytovatelé byli v září, říjnu prakticky na nule,“ říká ředitel Sdružení cestovního ruchu Jeseníky Tomáš Rak.

V ekonomické studii, kterou si sdružení nechalo zpracovat, počítá pesimistická varianta s poklesem tržeb navázaných na turisty až o dvě miliardy korun.

Minus 300 korun za noc

Zabránit jí má dočasné zavedení speciálních voucherů, které se osvědčily už po požáru v Českém Švýcarsku. „Je to 300 korun na noc a osobu při pobytu od dvou do sedmi nocí. Chceme, aby poukazy fungovaly od začátku ledna do poloviny května. Teď vyladíme parametry,“ vysvětluje Rak. O 20milionovou dotaci se mají podělit Ministerstvo pro místní rozvoj, Olomoucký a Moravskoslezský kraj.

Benefiční koncert pro Jeseníky

Připojte se k mimořádnému benefičnímu streamovanému koncertu kapely Tata Bojs, který budeme vysílat přímo z jejich zkušebny! Tato akce se uskuteční ve středu 4. prosince 2024 od 16:00 na webu Seznam Zpráv.

Výtěžek ze streamu poputuje na podporu oblastí zasažených povodněmi v Jeseníkách a také na pomoc ZUŠ Jeseník, kterou kapela osobně vybrala jako jednu z institucí potřebujících pomoc. Povodně napáchaly škody za desítky milionů korun a každý příspěvek může pomoci obnovit to, co bylo zničeno.

Připojte se, užijte si skvělou hudbu a podpořte dobrou věc! Děkujeme.

Foto: Seznam Zprávy

Benefiční koncert Tata Bojs pro zaplavené Jeseníky.

Šéf Centrály cestovního ruchu Olomouckého kraje Radek Stojan byl ještě před měsícem k sezoně v horách skeptický. „Zdejší ubytovací kapacity denně zaznamenávají hromadná rušení rezervací a pobytů, restaurace a fungující turistické cíle, které standardně praskají ve švech, zejí prázdnotou. A nejedná se jen o oblasti, které byly velkou vodou přímo zasaženy, ale bohužel i o lokality, kterým se povodeň zcela vyhnula,“ říkal.

Sjezdovky jsou nepoškozené

Teď jsou odborníci i místní podnikatelé o něco pozitivnější. Apelují na turisty, ať do Jeseníků jedou a pobyty neruší. „Rozsah zkázy je obrovský, ale lokální,“ zdůrazňuje Rak.

Zájemci se mohou podívat na interaktivní mapu online.jeseniky.cz. Ukazuje, které služby jsou povodněmi nadále zasažené. Je jich menšina.

Bez poškození v horách vyvázla drtivá většina sjezdovek. Platí to i pro areál Kouty nad Desnou, kde jinak tamní řeka také napáchala velké škody. I přesto se tam naplno chystají na novou sezonu. „V září jsme rušili velkou akci, zaznamenali jsme velké ztráty. Teď se vše dává dohromady. Měli jsme poškozenou čerpačku, kterou používáme na výrobu sněhu. Už je opravená. V týdnu jsme začali s umělým zasněžováním,“ říká manažerka Areálu Kouty Zuzana Zemková.

Ceny skipasů tam nechávají stejné jako loni. Jednodenní skipas dospělého vyjde na 950 korun.

Rak potvrzuje, že ubytovatelé i vlekaři s ohledem na povodně a udržení hostů letos ceny služeb navýší jen sporadicky.

Běžkaře čekají omezení

Oproti sjezdovkám se však na určitá omezení musejí připravit běžci na lyžích. „Víme o několika úsecích, které budou zavřené. Třeba Hladová cesta z Červenohorského sedla na Dlouhé Stráně bude neprůjezdná. Sesunul se tam svah. Stopy nemusejí být upravené,“ vysvětluje.

Povodně poničily také oblast Zlatých hor a tamní skanzen s rýžovištěm zlata. „Počítáme škody v jednotkách milionů korun. Výpadek na tržbách jsme si vyčíslili na necelý milion korun,“ říká Jiří Juráš, ředitel městské příspěvkovky Zlatohorsko kraj pokladů.

V areálu odklízely škody desítky lidí, včetně dobrovolníků. V dalších měsících musejí udělat kompletní novou elektroinstalaci. „Bereme to i jako obrovskou příležitost na zlepšení do budoucna,“ dodává. Znovuotevřít chtějí v květnu.

V řadě míst však teď musejí namísto turistů řešit své základní potřeby. „Poslední měsíc jsem v domě mrznul bez plynu. Na ubytování hostů teď vůbec nejsou myšlenky,“ má jasno Ladislav Kohoutek.

Doporučované