Článek
„Na místo už sfáral výjezd hlavní báňské záchranné stanice HBZS Ostrava. Příčinu smrtelného úrazu bude šetřit komise složená ze zástupců Obvodního báňského úřadu pro území krajů Moravskoslezského a Olomouckého, Policie ČR, vedení OKD a zástupců odborové organizace,“ uvedla včera mluvčí OKD Naďa Chattová.
1/1 Dnes v dopoledních hodinách došlo v rámci Dolu ČSM–Jih k důlnímu otřesu, v jehož důsledku přišel o život zaměstnanec porubu. Došlo i k dalším zraněním zaměstnanců, která jsou lehčího charakteru. Na místo už sfáral výjezd hlavní báňské záchranné stanice HBZS Ostrava.
— Sdružení hornických odborů (OKD) (@odborySHO) January 12, 2023
Neštěstí se stalo v hloubce zhruba 1100 metrů pod povrchem. Mrtvým horníkem je zaměstnanec české národnosti.
Mezi 16 zraněnými je jeden Polák. Původní informace hovořily o zraněních lehčího charakteru, později mluvčí údaje o upřesnili.
„Týmy zdravotnické záchranné služby převzaly od báňských záchranářů do své péče celkem pět mužů ve věku od 43 do 55 let. Všichni byli při vědomí a komunikovali. Utrpěli vážná nebo středně těžká poranění, přičemž převažovala zranění páteře a končetin, v jednom případě také hlavy a pánve,“ uvedl mluvčí záchranářů Lukáš Humpl.
Na místě zasahoval vrtulník z Ostravy a tři pozemní týmy z Havířova a Českého Těšína. „Jeden z pacientů byl letecky transportován do traumatologického centra v Ostravě, další do Městské nemocnice Ostrava a Havířova, dva pak do nemocnice Karviná,“ dodal Humpl. Při přijetí zraněných bylo ve dvou nemocnicích potřeba poskytnout i první psychickou pomoc, dodal. Ostatní zranění byli ošetřeni na místě.
OKD je jediným producentem černého uhlí v Česku. V minulých letech ale těžbu ve většině dolů ukončilo, protože se dlouhodobě nevyplácela. Firma těží už jen v Dole ČSM. V OKD pracuje včetně dodavatelských zaměstnanců přibližně 3300 lidí. Vlastníkem firmy je prostřednictvím společnosti Prisko stát.
Smrtelné nehody v dolech OKD
V loňském roce se v OKD staly dva smrtelné úrazy. V březnu zahynul horník v Dole ČSM-Sever, když při likvidaci chodby asi 800 metrů pod zemí nastal zával, v listopadu pak zemřel horník v Dole ČSM-Jih při manipulaci se strojním zařízením. Oba mrtví byli zaměstnanci dodavatelských firem.
V předchozích třech letech nezemřel v dolech OKD nikdo, ještě před 20 lety tam ale umíralo ročně okolo deseti lidí. Klesající počet smrtelných úrazů je důsledkem poklesu těžby a počtu horníků v dolech, ale i zdokonalující se prevence a bezpečnostních opatření. Například otřesům v dolech, které životy horníků pod zemí ohrožují, ale podle odborníků úplně zabránit nelze, a rizika tak s sebou hornické povolání nese stále.
Aktualizace: Zraněných bylo celkem 16.