Článek
Nelegální obchod s tabákovými výrobky narůstá po celé Evropě, trend se nevyhnul ani Česku. Podle nejnovějších odhadů se oficiálnímu trhu – a tím pádem i zdanění – vyhnula přibližně každá pátá až šestá cigareta v tuzemsku. Vyplývá to z průzkumu Empty Pack Survey.
„V kontextu zvyšující se míry daňové zátěže za tabák a tabákové výrobky v Evropě roste i poptávka černého trhu po nezdaněných cigaretách,“ potvrzuje mluvčí Celní správy Hana Prudičová.
Ztracených 10 miliard
Nedomácí cigarety – neoznačené platnou tuzemskou tabákovou nálepkou – tvoří čím dál větší podíl na českém trhu.
„Dlouho se pohyboval okolo tří až pěti procent. Nyní to je odhadem až 18 procent. To je enormní nárůst, znamená to 10 miliard korun ztracených na spotřební dani,“ upozorňuje národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. „Nechat to být, by byla velká chyba,“ zdůrazňuje.
„Jedná se převážně o cigarety, které do České republiky zamířily ze zahraničí, nebyly tedy uvedeny na trh a nebyla z nich odvedena spotřební daň a DPH, ale nemusí se jednat o cigarety ilegální,“ upřesňuje ekonom a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) Aleš Rod.
Ze zemí Evropské unie je totiž možné legálně dovážet až čtyři kartony po deseti krabičkách pro osobní spotřebu. „Otevřené hranice znemožňují kontrolu, takže nevíme přesně, kolik cigaret se doveze legálně, a kolik nelegálně,“ vysvětluje Rod.
Ze sběru prázdných krabiček nicméně experti odhadují, že téměř polovina nedomácích cigaret jsou dovozy z Polska. Nelegálních je pak přibližně čtvrtina až pětina z tohoto množství.
„Největší problém nelegálních cigaret nejsou padělky, ale nelegálně pašované cigarety, tedy když jeden člověk z Polska veze sto kartonů a rozprodá je v Česku známým, i kdyby měl vézt jen čtyři pro svoji osobní spotřebu,“ dodává Rod.
Nebezpečné padělky
Cigarety z ilegálních továren pak sice tvoří menší část celkového objemu, přesto představují velký problém.
Jen loni byly na území Česka odhaleny čtyři autonomní nelegální výrobny cigaret a tabáku. Všechny byly plně ovládané a organizované cizojazyčnými skupinami z Polska, Ukrajiny, Bulharska, Moldavska a ostatních států bývalého východního bloku.
„Jde o takzvané předsunuté nelegální továrny na výrobu cigaret na území EU, které mají za cíl saturovat poptávku po nezdaněných a levných tabákových výrobcích v západoevropských zemích. A současně i eliminovat rizika spojená s odhalením kontrabandů nelegálních cigaret přes východní vnější hranici EU, která je především díky válečnému konfliktu na Ukrajině velice přísně střežena,“ komentuje Prudičová.
Padělky vypadají stejně jako běžné cigarety. Podle Vobořila ale mohou být mnohem nebezpečnější. „Jsou velmi nekvalitní, obsahují více karcinogenů a jsou vyráběny v nehygienických podmínkách, protože výroba probíhá bez jakékoliv kontroly,“ varuje.
„Tabák v ilegálních výrobních místech není skladován správně, prohání se v něm všelijaká fauna, obsahuje plísně, myší trus, moč a tak dále. Kdyby to spotřebitel viděl, nikdy by se té cigarety nedotkl, ani kdyby byla zadarmo,“ doplňuje Rod.
Tyto cigarety pak ale mohou končit i v běžných prodejnách. Sahají po nich lidé, kteří na stále dražších výrobcích chtějí ušetřit.
Černý trh roste s vyššími cenami
Nárůst nelegálního trhu je vždy spojený s nějakým zákazem nebo situací, kdy je cena výrobku v dané zemi výrazně vyšší než v zahraničí.
„To pak motivuje nejen k legálním dovozům na úrovni domácností, ale právě i k pašování. Samotné padělání je velmi nákladné na kapitál, zaměstnance i konspiraci, takže se spíše hledají cesty dovozů než výroby padělků,“ vysvětluje Rod.
Na padělcích i nelegálně dovážených cigaretách pak ale stát tratí obrovské objemy peněz. Ztráty jsou především na nezaplacené spotřební dani a DPH. Odhady mluví o zmiňovaných deseti miliardách ročně.
Ceny tabákových výrobků šly v Česku nahoru právě kvůli výšce spotřební daně. Mezi lety 2025 a 2027 by její sazby ročně měly růst o pět procent.
Malé nenápadné zásilky
Celní správa řeší zajištění nezdaněných tabákových výrobků v rámci dvou specializovaných útvarů – útvaru mobilního dohledu a sekce pátrání.
Útvar mobilního dohledu zajišťuje výrobky na silnicích. V poslední době celníci často narážejí na přepravu nadlimitního množství zboží, které se vozí z jiných členských států – například z Polska nebo Německa.
Časté jsou také záchyty nelegálních nebo nezdaněných cigaret a tabáku v dodávkových vozidlech a autobusech přijíždějících ze zemí Balkánu, Ukrajiny a Moldavska. Ty nejčastěji míří na západní trh, Česko je jen tranzitní zemí.
„Naše zkušenost z poslední doby je taková, že v případě pašovaných cigaret na území České republiky se v posledním období jedná hlavně o velmi malé zásilky. Nejsou to tedy žádné velké objemy zboží charakteru kamiónových nebo kontejnerových zásilek, které by byla nějaká osoba nebo organizace ochotna profinancovat. A nést riziko, že o zásilku v případě jejího odhalení přijde,“ komentuje Prudičová.
Převážejí je tak spíš nenápadné osobní automobily nebo dodávky, které nebudí velkou pozornost.
Experti se shodují, že řešení tohoto problému není jednoduché. „S nelegálními dovozy lze s ohledem na Schengen těžko něco dělat, tam by musela přijít harmonizační iniciativa srovnávající úroveň zdanění v celé Evropské unii, což by vyžadovalo stoprocentní souhlas států EU a spíše se to tedy v dohledné době nestane,“ podotýká Rod.
Specializované prodejny cigaret?
„Řada lidí si fiskální ani zdravotní důsledky spotřeby padělků neuvědomuje, ostatně ani cigaret z nelegálních dovozů ne. Informovat o tom veřejnost by tak měl být naprostý základ,“ apeluje.
Podle Vobořila by mohly pomoci specializované prodejny na tabák, což ale naráží na odpor části průmyslu a politiků. Další možností by mohlo být posílení pravomoci Celní správy a zavedení opatření, jako je například vypínání nelegálních e-shopů.
„Trh s nelegálními cigaretami se nikdy úplně nevymýtí, ale je potřeba ho výrazně omezit na přijatelnou úroveň,“ zdůrazňuje Vobořil.