Hlavní obsah

Plomby i objednávání. V ordinacích nastanou velké změny

Foto: Shutterstock.com

Žádanka do mobilu, objednání přes internet k lékaři, který mě vezme nejdříve. Toho by se pacienti konečně mohli dočkat.

Na menší kazy budou mít pacienti hrazené bílé plomby. Jako pacient bych ale měl také vidět, který lékař mě vezme nejrychleji. V tomhle případě se teprve uvidí, jak to bude fungovat, pacienty čekají ale velké změny.

Článek

Pacienty čeká v ordinacích lékařů řada novinek. A to díky dvěma novelám, které ve finálním hlasování prošly Poslaneckou sněmovnou. Zbývá tak jen hlasování v Senátu a podpis prezidenta.

Změny se týkají nejen bílých plomb u zubaře, ale třeba také snazšího objednávání k lékařům nebo poskytování zdravotní péče v zahraničí.

Novinky zkrátka dopadnou na každého pacienta, který se dostane do ordinace lékaře.

Projděte si praktický popis toho, co vás do budoucna čeká

I bílá plomba z pojištění

Asi nejviditelnější změna se týká plomb, a to nejen kvůli barvě materiálu, který se na zubní výplně používá. Dnes je pro každého dospělého až na výjimky hrazená jen amalgámová plomba. Čili za tu si nyní v ordinaci pacienti připlácet nic nemusí. I když praxe je často taková, že leckteří zubaři ji dnes stejně ani pacientům neposkytují.

Používání amalgámu bude ale kvůli obsahu rtuti v Evropské unii zakázáno. Od příštího roku tak pacienti dostanou bez jakékoliv další platby bílou plombu, pokud bude kaz menší. Na větší potíže bude výplň z chemicky nebo duálně tuhnoucího materiálu, i v tomto případě bez další platby.

Bonus to bude ale i pro pacienty, kteří si budou chtít připlatit a zvolí na větší kaz trvanlivější bílou plombu. Dnes si ji hradí zcela sami, nově ji budou mít částečně hrazenou. U dětí budou bílé plomby na stálých zubech plně hrazené.

Že bych se objednal přes aplikaci?

Jdete ke svému praktickému lékaři, který vás ale pošle na další vyšetření ke specialistovi. Do ruky dostanete papírovou žádanku a zkoušíte se objednat po telefonu. Tenhle byrokratický pravěk by měl ale snad skončit.

Žádanku dostanete nejen do telefonu jako třeba dnes recept na léky, ale rovnou byste se mohli na vyšetření objednat přes pár kliknutí v novém systému, který Ministerstvo zdravotnictví připravuje. V něm by pacienti měli vidět, nejen kam si mohou na vyšetření zajít, ale také kde se k lékaři dostanou nejrychleji.

Zatím není ale jasné, kdy tyhle možnosti pacienti dostanou, někteří lékaři upozorňují i na rizika, více se dočtete v článku níže.

Co už je ale jistější, že vstupní bránou do konečně modernějšího světa českého zdravotnictví bude EZ Karta, tedy přepracovaná mobilní aplikace Tečka, která fungovala jako potvrzení bezinfekčnosti v době covidu (a dnes v ní najdete některá absolvovaná očkování), a pak také nový pacientský portál, který by se měl spustit v příštím roce.

Za lékařem přes hranici

Tohle by mělo pomoct zejména lidem v příhraničních regionech Česka. Pokud mají v dojezdové vzdálenosti blíže lékaře v Rakousku, Německu nebo i na Slovensku, měli by mít možnost k němu i opakovaně dojíždět na prohlídky, nejen akutně.

Pokud se v Česku pacient nedostane třeba ke kardiologovi, pojišťovna by mu měla povolit, aby za ním jezdil přes hranice kupříkladu do Německa, pokud o to má zájem. Zároveň budou smět pojišťovny uzavírat rovnou s celými zahraničními nemocnicemi nebo poliklinikami smlouvy, takže pacienti z okolí je budou moct využít, když budou chtít.

Chodím k lékaři = mám odměnu

Pravidelně chodím k zubaři a za to dostanu od pojišťovny odměnu. Pokud se mi udělá velký kaz a já si vyberu, že chci ne zcela hrazenou bílou plombu, budu platit méně než pacienti, kteří na preventivní prohlídky nechodí. Takhle si Ministerstvo zdravotnictví představuje jeden hypotetický příklad nového formátu bonusů pro klienty zdravotních pojišťoven.

U plomb jde zatím skutečně jen o ukázku, jak by mohl systém fungovat – ačkoliv tedy novela, která to umožňuje, prošla. Bude totiž záležet až na konkrétních preventivních programech, které jednotlivé zdravotní pojišťovny pro své klienty vypíšou. Podle ministerstva by ale měly být širší než dnes, kdy lze čerpat třeba příspěvěk na očkování nebo dentální hygienu.

Nadstandardy neprošly

Naopak neprošel návrh, aby si pacienti mohli připlatit za kvalitnější léčbu. V minulosti se v této souvislosti mluvilo o takzvaných nadstandardech. Tentokrát měla změna podle navrhovatelů z řad ODS a TOP 09 zajistit, že pacient zaplatí za vybraný nehrazený zákrok jen rozdíl ceny mezi ním a hrazenou variantou. Dnes musí pacienti zaplatit plnou cenu, pokud si vyberou u lékaře něco „nestandardního“.

Doporučované