Hlavní obsah

„Trpěli jsme už dost dlouho.“ Několikaletá stavba u řeky lidem v Brně překáží

Foto: Jan Hladík, Seznam Zprávy

Tato etapa protipovodňových opatření má být hotová na konci letošního června.

Brno na protipovodňová opatření stále čeká, lidé v okolí už se jich přímo nemohou dočkat. Trápí je prach a hluk ze stavby a její opakované prodlužování.

Článek

Krásná náplavka lemovaná stromy, místo pro relaxaci i sport a skvost města, tak měla vypadat oblast v okolí brněnského Poříčí už v roce 2023. O dva roky později je stavba stále v plném proudu, oblasti tak vévodí především prach a všudypřítomný hluk těžkých strojů. Místní už především chtějí, aby byla stavba hotová.

Foto: sdružení Svratka, Seznam Zprávy

Takto měla oblast podle vizualizací vypadat už předloni.

„Jak to vnímáme? Budu s takovou muset na alergologii,“ hodnotí s nadsázkou Jana, která bydlí přímo vedle stavby. „Ale vážně, nemůžeme otevřít okna kvůli prachu, je tady neustálý hluk a strašně dlouho jim to trvá, vůbec nechápu proč,“ dodává.

„Vyrobili nám tu přehradu“

Jana i její manžel Jan byli za výstavbu nejdříve rádi, podle vlastních slov na rozdíl od většiny sousedů. „Hodně lidí oplakávalo ty stromy, které tady byly, ale podle mě každé město, které má řeku, by tu řeku mělo ukazovat a ne ji zakrývat náletovými dřevinami,“ krčí Jana rameny. „Byli bychom hrozně rádi, kdyby už to uspíšili, aby tady byl zase klid. Trpěli jsme tím už dost dlouho,“ dodává Jan.

Janovi vadí i to, že podle něj město na okolní obyvatele nemyslí. Přímo před bytovým domem je navršená zemina, která vytvořila mezi domem a náplavkou malé koryto. „Udělali nám tady sice protipovodňové opatření, ale vyrobili tím přehradu, kvůli které nám teď přímo do domu poteče spodní voda, v ulici máme tři kanály,“ říká Jan a ukazuje na problematickou část stavby.

Foto: Jan Hladík, Seznam Zprávy

Z pohledu z cesty půda sahá zhruba do výšky dvou metrů.

Stavba se podle páru zrychlila od letošního ledna, dělníci někdy pracují i o víkendu. „Za to musíme dát městu kredit, to se od ledna změnilo,“ pokyvuje spokojeně Jan. Jana ovšem vzápětí upozorňuje na to, že v oblasti stále chybí slibovaná zeleň. „Zase je to jen hodně betonu a málo zeleně. Doufám, že aspoň ty stromy tam budou, i když ty by se měly sázet spíš na podzim,“ povzdychla si při pohledu na rozestavěnou náplavku.

„Kolikátý termín už to je?“

Výhodu mají ti, kteří bydlí v bytech s okny odvrácenými od stavby, nedostane se k nim tak prach a do značné míry ani hluk. Má to tak například Mária, která v blízkosti výstavby také bydlí, kolem stavby se prochází s kočárkem. „Víte co? Už jsme si zvykli,“ směje se.

Sousedi si podle Márie na výstavbu stěžují už dlouho, především ti s hůře položenými byty. „My máme štěstí, okna máme na druhou stranu, přes den jsme v práci, děti ve školce, a jak se vrátíme domů, tak to tu chvíli vydržíme. Už to ale trvá hrozně dlouho,“ popisuje.

Červnovému termínu, který je právě aktuální, očividně příliš nevěří, hned nad ním mává rukou. „Kolikátý termín už to je, sedmý, osmý?“ počítá s úsměvem na prstech.

Červen je finální

Naposledy se termín dokončení protipovodňových opatření na Poříčí posunul v reakci na loňské zářijové povodně, které stavbu poškodily. Velká voda mimo jiné také zanesla koryto řeky nánosy naplavenin. „Po povodních jsme museli vyjednávat se zhotovitelem, protože tam vznikly velké škody. Termín jsme nakonec posunuli jen o dva měsíce, což je vzhledem k velikosti tehdejších povodní zanedbatelné,“ řekl náměstek primátorky René Černý (ANO).

Po více než třech letech výstavby by měla být stavba dokončena koncem června. Podle Černého už dovršení této části projektu nic nebrání. „Nevidíme žádný důvod pro to, proč by se měl termín dále prodlužovat, je pro nás finální,“ uvedl Černý. Červen jako konečný termín potvrdil i mluvčí magistrátu Filip Poňuchálek.

Datum dokončení stavby opatření v okolí Poříčí se posunulo již několikrát, práce měly původně trvat do října roku 2023, prodloužily se tak celkem téměř o dva roky. Práce zdržovalo složité stavební řízení, problémy s financováním i potřeba projekty několikrát měnit.

Část projektu kolem Poříčí se nakonec prodražila na 1,511 miliardy korun, část opozice se s obyvateli shoduje na tom, že jsou hlavně rádi, že už bude hotovo. „Prodlužovalo se to opravdu hodně, obzvlášť při srovnání se zahraničím u nás stavba probíhala opravdu šnečím tempem,“ zhodnotil opoziční zastupitel Matěj Hollan (Zelení). Podle dalšího člena opozice Adama Zemka (Piráti) lidé v Brně hotovou stavbu ocení, opakované prodlužování stavby označil za nešťastné. „Projektová příprava měla být důslednější, aby předešla těmto zpožděním,“ zhodnotil.

Další etapy potrvají roky

Hlavní protipovodňová opatření se budou v Brně stavět ještě v dalších dvou etapách, první z nich v okolí ulice Trnitá by měla podle plánů města začít příští rok, dokončená by měla být v roce 2028. Ve stejném roce by pak měl projekt pokračovat v okolí Zbrojovky, kde by mělo být hotovo v roce 2030.

Oproti původnímu plánu tak u všech etap jde o významné prodloužení stavby, původně měla být letos úplně hotová i stavba v oblasti Trnitá a z poloviny ta kolem Zbrojovky. Začít už se letos původně mělo i s další etapou v oblasti Sokolova.

PoříčíTrnitáZbrojovkaSokolovaJih
Původní plán2021–20232023–20252024–20262025–20272026–2030
Aktuální plán2022–20252026–20282028–2030začátek nejdříve 2030začátek nejdříve 2030

Etapy kolem Trnité a Zbrojovky jsou zatím v projektové přípravě a není u nich vybrán zhotovitel, podle Poňuchálka u podobně technologicky náročných staveb nikdy nelze odhadnout, zda nedojde k neočekávatelným okolnostem, které ovlivní jejich realizaci. „I proto jsou u protipovodňových opatření zástupci města, Kanceláře architekta města Brna, zhotovitelů a dozoru stavby v neustálém kontaktu, snaží se operativně reagovat na nastalou situaci a řešit případné změny tak, aby měly co nejmenší vliv na termín či omezení v okolí stavby,“ uvedl.

Doporučované