Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Pro soudce prvoinstančního soudu Petra Nováka jde o studenou sprchu. Odvolací Městský soud v Praze konstatoval, že má rozsudek vypracovat znovu a lépe. Nejenže je formálně nepřehledný a zmatečný, ale trpí prý i zásadními nedostatky jako třeba podrobnějšími výpověďmi svědkyň.
Z tohoto důvodu soud v úterý vyhověl odvolání, které podal Cimického obhájce Miroslav Kučerka.
Předseda odvolacího senátu Pavel Benda totiž souhlasil s Kučerkovými výtkami. Ten poukázal na to, že svědkyně vypovídaly jinak, než stojí v rozsudku.
Zásadní vady v původním rozsudku
„Rozsudek v části odůvodnění vůbec neobsahuje konstatování toho, co se stalo. To se týká třeba případů svědkyň, které byly v přípravném řízení vyslechnuty na záznam, ale soudce v rozsudku jen konstatuje, že byly přehrány výpovědi těchto svědkyň, ale co vypověděly, to v rozsudku vůbec nemáme,“ konstatoval soudce Pavel Benda. A zdůraznil, že to, co je uvedeno v audiozáznamu, nelze použít v trestním řízení.
„Soud ačkoliv provedl důkazy, vyslechl svědkyně, tak do rozsudku neuvedl, co vypověděly svědkyně v hlavním líčení. My tudíž nemůžeme přezkoumat, co se skutečně stalo,“ dodal.
Soudce Benda zároveň upozornil na to, že se odvolací senát nezabýval otázkou věrohodností poškozených. „Odvolací soud nehodnotí, jestli se něco stalo, nebo nestalo. Jestli ta která svědkyně vypovídala věrohodně nebo nikoliv, ale konstatuje, že nelze vycházet z tohoto rozsudku, protože trpí takovými vadami, že není možné jej nahradit v rámci odvolacího řízení. Jedná se o zásadní vady, které musí soud prvního stupně vyřešit,“ řekl.
Psychiatr a spisovatel Jan Cimický
Narodil se 23. února 1948 v Praze. Absolvoval Fakultu všeobecného lékařství UK. Psychiatrii se začal věnovat hned po studiu. Čtvrt století působil v psychiatrické léčebně v Bohnicích (nyní Psychiatrická nemocnice Bohnice).
V letech 1981–1996 tam zastával funkci primáře socioterapeutického a rehabilitačního oddělení. Poté, co byl kvůli obtěžování pacientek propuštěn, otevřel v roce 1996 Centrum duševní pohody Modrá laguna, kde stále působí.
Celý případ se tak vrátí k Obvodnímu soudu pro Prahu 8, který v listopadu Cimickému nepravomocně udělil pětiletý trest vězení a desetiletý zákaz výkonu lékařské praxe. Podle prvoinstančního rozsudku měl také psychiatr poškozeným ženám zaplatit náhradu nemajetkové újmy. Ženy po Cimickém požadovaly dohromady zhruba šest milionů korun.
V odvolání obhájce Cimického také zpochybnil výpovědi jedné ze svědkyň, jejíž výslech byl podle něj klíčový proto, aby další žalované skutky nebyly promlčené. Zkritizoval i jeden ze znaleckých posudků.
„Rozhodnutí jsme očekávali. Rozsudek opravdu trpěl závažnými vadami. Toto bylo jediné možné řešení. Vracíme se zpět do stavu předtím. Reakci klienta zatím neznám,“ zhodnotil obhájce Miroslav Kučerka.
Poškozené jsou připraveny svědčit znovu
Státní zástupkyně během odvolání uvedla, že prvoinstanční rozsudek považuje za správný. Výpovědi poškozených na policii a u soudu se podle ní liší v nepodstatných detailech, navíc podle ní mohly být ovlivněny emočním stavem při výsleších před soudem. O věrohodnosti svědkyň podle žalobkyně nejsou pochybnosti.
„Soud prvního stupně se musí vypořádat s těmi vadami, které mu odvolací soud vytkl. Z mé strany je důležité, že nebyly shledány vady v přípravném řízení v činnosti státního zástupce,“ shrnula úterní rozhodnutí státní zástupkyně Táňa Dočekalová.
Podobně mluvil i obhájce jedné z poškozených Lukáš Trojan: „Soud posoudil věc čistě procesně. Věc vrátil, aby byly opraveny vady, které byly ze strany soudu prvního stupně. A bude rozhodnuto znovu. Meritem věci se vůbec nezabýval.“
Právní zástupkyně většiny poškozených Lucie Hrdá po jednání také upozornila na to, že se soud nezabýval tím, jestli se skutky staly. Uvedla, že každé prodloužení řízení je pro oběti trestné činnosti viktimizační.
„Uvidíme, jak se s tím soudce prvního stupně opět vyrovná. Pro mé klientky to žádný vzkaz není, protože nehodnotil jejich důvěryhodnost nebo jak se věci staly,“ zhodnotila advokátka Hrdá. Některé její klientky jsou prý připraveny znovu svědčit, pokud to bude potřeba.
Obžaloba z vydírání a znásilnění
Cimický v úterý k soudu nedorazil, objevil se pouze u prvního jednání obvodního soudu loni v lednu a vinu odmítl. Znásilnění nebo jakéhokoli sexuálního nátlaku se podle svých slov nedopustil. Sdělil, že jeho úmyslem bylo léčit pacienty.
„Musím zcela odmítnout, že bych se kdy dopustil znásilnění nebo jakéhokoli sexuálního násilí či nátlaku. Stále přemýšlím nad tím, zda je možné, aby si některá z mých pacientek mohla vyložit mé jednání špatně,“ uvedl tehdy ve své obhajobě, kterou přečetl z papíru.
Případ odstartovala v říjnu 2021 herečka a zpěvačka Jana Fabiánová. Zveřejnila status na sociální síti, kde známého psychiatra obvinila ze sexuálního napadení. Následně se začaly přidávat další a další ženy. Stalo se tak po rozhodnutí bývalého prezidenta Miloše Zemana udělit Cimickému státní vyznamenání.
Následně se případem začala zabývat policie a v červnu 2023 Jana Cimického obžalovala z 35 případů vydírání a čtyř znásilnění. Těch se měl dopustit v letech 1979 až 2019.
Žalobkyně Martina Adámková tvrdí, že Cimického oběti byly pacientky Psychiatrické nemocnice Bohnice a později také centra duševního zdraví Modrá laguna. Šlo rovněž o jeho studentky, leckdy mladší 18 let, nebo ženy, které ho navštívily v ordinaci z pracovních důvodů nebo které s ním vystupovaly na literárním festivalu.