Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Bývalý český voják Filip Siman půjde na osm let do vězení za rabování na Ukrajině. Odvolací Vrchní soud v Praze tak o rok zvýšil původní trest, který Simanovi v srpnu udělil pražský městský soud.
Muže na základě odvolání státního zástupce soud uznal vinným nejen z plenění, ale také ze služby v cizích ozbrojených silách. To, že český občan slouží ve spřátelené armádě cizího státu, podle soudu neznamená, že nelze vyvozovat jeho trestní odpovědnost za tento přečin.
„Jednání obžalovaného je společensky škodlivé. Výpomoc zemi, kterou Česká republika podporuje, neznamená, že obžalovaný nebude čelit spravedlnosti. Správní orgány se řídí zákonem, a ne politickým přáním a mezinárodními zákony. Obžalovaný si byl dobře vědom, že povolení od prezidenta republiky nemá, a i přesto vycestoval na Ukrajinu. Obžalovaný také zneužil svého postavení v ozbrojených silách plenitelstvím a kradené předměty nazýval válečnou kořistí,“ uvedl soudce David Protiva.
Siman působil koncem března 2022 jako voják-dobrovolník v ukrajinském dobrovolnickém praporu Karpatská Sič. V průběhu válečných operací si začal přivlastňovat majetek padlých vojáků i civilistů. Svou vinu v minulosti odmítal a hájil se mimo jiné tím, že poslouchal rozkazy svých nadřízených.
„Souhlasím se státním zástupcem, neuvažoval jsem racionálně, nedokázal jsem si to připustit, že jsem provedl něco závažného. Uvědomuji si, čeho jsem se dopustil, jaký vliv to zanechalo. Vím, že to nebylo správné vůči veřejnosti ani vůči lidem v té oblasti. V té době mi to přišlo normální. Souhlasím s tím, že nějaký trest bych dostat měl. Budu ho respektovat, ale podle mě by měl být nižší nebo takový, jaký jej nalezne soud,“ řekl Siman ještě před vyhlášením rozsudku.
Jeho obhájce poté uvedl, že o případném dovolání k Nejvyššímu soudu se teprve rozhodnou.
„Když už, tak už,“ usvědčilo ho video
Siman v srpnu ve své závěrečné řeči u soudu zmínil, že veškeré věci, které vzal, pro něj měly symbolickou hodnotu. „Kdybych se chtěl obohatit, vezmu něco jiného než dýchací masku nebo čtečku knih,“ řekl. Celou dobu se podle svých slov řídil rozkazy a nebyl si vědom, že dělá chybu. Soudní proces mu podle něj otevřel oči. „Upřímně svého jednání lituji,“ doplnil před půl rokem Siman.
Zmínil, že jeho „trénink“ na Ukrajině se týkal především boje a údajně nebyl poučen o tom, jak se má chovat v terénu při začišťovacích operacích.
U soudu v srpnu promluvil také svědek Daniel K., který potvrdil, že se v pluku mluvilo o tom, že si Siman z akcí odnášel cennosti.
Soudkyně zároveň pustila svědkovi videozáznam z jedné ze začišťovacích akcí v ukrajinském městě Irpiň, na které Siman říká, že nepřijel primárně krást, ale „když už, tak už“. Na videu skupina ohledává domy z válkou zasažených oblastí, Siman si na záznamu prohlíží mimo jiné značkové brýle. „Olalá, Ray-Ban,“ říkal na nahrávce. V další části nahrávky zase zmiňoval, že „vyhrál jackpot“.
Svědek také popsal, jak se Siman dostal do velení jednotky dobrovolníků z pluku Karpatská Sič. „My jsme si ho vybrali a vedení to schválilo,“ vysvětlil. Doplnil, že on na průzkumné a začišťovací akce na rozdíl od Simana nechodil, pouze hlídal vybrané objekty. Pravidla ohledně nalezených věcí podle svědka skupině nikdo nesdělil. „Řekli nám pouze, že si máme sami hledat jídlo a oblečení,“ dodal svědek.
Simanovi spolubojovníci z ukrajinského praporu Karpatská Sič už dříve u soudu mimo jiné řekli, že se Čech otevřeně o sebraných věcech bavil s dalšími členy jednotky.
Značkové brýle, investiční slitky
Svou činnost na Ukrajině Filip Siman dříve Seznam Zprávám podrobně popsal v rozhovoru. „Přiznávám, že jsem si vzal nějaké věci,“ připustil v červnu 2022 bývalý profesionální voják, že si v domech a bytech opuštěných Ukrajinci přisvojoval cizí věci a cennosti. Sám zmínil například značkové brýle. „Našel jsem je v jedné bundě. Cenu nevím, myslel jsem, že stojí tak dva tisíce korun, ale borec, co byl s námi, říkal, že prý až 40 tisíc,“ uvedl.
Přiznal však i to, že si z jednoho domu odnesl stříbrné investiční slitky. „Byla to kompletní sada stříbra. Asi tak dvanáct kusů. Byly zatavené v plastu a byla k nim krabička s certifikátem ukrajinské banky. Nevím, kolik měly slitky gramů,“ řekl Siman.
Trestné činy proti míru a válečné trestné činy
§ 414
Plenění v prostoru válečných operací
(1) Kdo v prostoru válečných operací, na bojišti, v místech postižených válečnými operacemi, ozbrojeným konfliktem nebo na obsazeném území
a) okrádá padlé nebo si jinak přisvojí cizí věc, nebo
b) svévolně cizí majetek ničí, poškozuje, odnímá, zatajuje nebo zneužívá,
bude potrestán odnětím svobody na osm až dvacet let nebo výjimečným trestem.
(2) Příprava je trestná.
Cennosti vzal koncem března 2022 v jednom z opuštěných domů ve vesnici Stojanka nedaleko předměstí Kyjeva, kterou měla jeho dvanáctičlenná jednotka „začišťovat“.
„Rusové stahovali své pozice a náš úkol byl obcházet barák po baráku a ověřovat, jestli jsou čisté. V jednom domě byl trezor, v něm papíry, nějaké desky, pod nimi zelená krabička se stříbrnými slitky, tak jsem si je vzal,“ popisoval.
„Válečná kořist je válečná kořist“
Že šlo o krádež, v rozhovoru dlouho odmítal připustit. „Já jsem se řídil tím, co mi bylo řečeno. Velící důstojník mi řekl, že válečná kořist je válečná kořist. Nedělali jsme nic, co by nedělal někdo jiný. Zpětně uznávám, že to asi byla blbost.“
Nejvíc však bývalý dobrovolník tehdy litoval ukradeného červeného baretu ukrajinské armády. „Červené barety odjakživa patří výsadkářům a speciálním jednotkám. Ten si musíte zasloužit. Za to jsem dostal největší čočku,“ vzpomínal, jak si ho vzali příslušníci jednotky „do parády“ poté, co se jeho krádež provalila.
„Přijeli borci z Karpatské Siče, zatáhli si mě do kabinetu. Tam se jich na mě vrhlo devět. Dostával jsem na žebra, do rukou, do nohou.“
K událostem se Seznam Zprávám vyjádřila i mluvčí praporu Karpatská Sič. „Naši vojáci zjistili, že měl u sebe věci, které kradl z domů civilistů, a dokonce ukradené věci lidí z vlastního praporu, kteří tam bojovali.“
Současně odmítala, že by rabování v opuštěných domech někdo z jednotky povolil. „Vzhledem k tomu, že náš prapor se od roku 2014 podílí na obraně Ukrajiny před ruskou agresí a už osm let má bezvadnou pověst, jsme nuceni reagovat na zveřejněné informace. My jsme vždy otevření a kategoricky odsuzujeme činy lupičů,“ uvedla mluvčí.
Dobrovolníci z Karpatské Siče tehdy předali Filipa Simona kyjevské policii, ale ta obvinění proti němu nevznesla. „Kdybychom našli nějaké důkazy, domů by neodjel,“ sdělil Seznam Zprávám pracovník kyjevské kriminální policie Dima Plat, který byl přítomen jeho tehdejšímu výslechu. Siman poté odjel zpět do České republiky.
AKTUALIZACE: V úvodu textu jsme doplnili vyjádření soudce, Filipa Simana a jeho obhájce.