Článek
Podle státní organizace Cermat (Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání), která zkoušky organizuje, se letos na šestiletá gymnázia hlásilo 7300 dětí, na ta osmiletá pak 19 000. Zájem oproti roku 2022 tak vzrostl o 27, respektive 5,5 %.
Testy se skládaly z českého jazyka a literatury a z matematiky.
Výsledky Cermat předá školám do pátku 28. dubna a ředitelé je pak mají zveřejnit do dvou pracovních dnů. První výsledky se tedy žáci dozvědí nejpozději 2. května.
Podrobně o přijímačkách včetně použitých ostrých testů
Seznamy přijatých nicméně budou předběžné. Žáci, kteří se hlásili na dvě školy či dva obory, totiž mohou figurovat ve dvou seznamech, ale nakonec si vyberou jen jednu variantu. Pořadí přijatých navíc ovlivní zkoušky konané v květnovém náhradním termínu, i když školy si na ně v množství přijatých nechávají rezervu.
Výsledky testů z náhradních termínů předá Cermat školám 18. května a ředitelé je musejí opět do dvou dnů zveřejnit. „To znamená, že do 20. května by všichni měli vědět, kam půjdou na školu,“ řekla mluvčí Cermatu Jana Patáková.
S pomocí umělé inteligence
Cermat uvedl, že letos poprvé bude některé úlohy hodnotit umělá inteligence. „Opravuje ale jen malé procento testů, užíváme ji letos zkušebně. Systém využijeme i pro maturitní zkoušky v květnu,“ přiblížila Patáková.
Doposud podle ní posuzovali každou odpověď žáka na úlohu v testu z českého jazyka a matematiky dva hodnotitelé. Pokud se neshodli, jak vysokým počtem bodů by měla být školákova odpověď ohodnocena, rozhodoval hlavní hodnotitel.
Jednoho z hodnotitelů nyní u části přijímacích testů na víceletá gymnázia nahradí umělá inteligence, druhým hodnotitelem a hlavním hodnotitelem zůstává nadále člověk.
Aktuálně se přijímací řízení do maturitních oborů skládá ze dvou částí. Minimálně ze 60 procent musí brát školy v potaz hodnocení jednotné přijímací zkoušky s výjimkou gymnázií se sportovní přípravou. Zbylých 40 procent je na škole. To by se ale mohlo změnit, jak už Seznam Zprávy informovaly koncem března.