Článek
Článek si můžete pustit také v audioverzi.
Před koncem minulého roku experti varovali, že zdražování energií nemá obdoby a může svrhnout do dluhové pasti až milion domácností.
„Nic podobného jsme nezažili,“ varoval například Daniel Hůle ze společnosti Člověk v tísni a nová vláda, v čele s vicepremiérem Marianem Jurečkou, přišla v lednu s plány, jak potřebným pomoci.
Mezitím se však objevila pomoc tam, kde ji nikdo nečekal.
Česko zažívá neobvykle teplou zimu, proto se sníží spotřeba a účty za elektřinu, plyn a teplo nevyskočí zdaleka tak vysoko, jak se experti a politici obávali. „Rodiny přinejmenším nečeká tak velký šok při jarním vyúčtování energií,“ potvrzuje mluvčí Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Michal Kebort.
Že je letošní zima zatím mírnější v porovnání s nejbližšími předchozími roky, potvrzuje Pavel Šimandl z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
„Nevypadá to, že se situace změní,“ dodává.
Prosinec měl podle něj proti dlouhodobému průměru slabě nadprůměrné teploty, leden a zřejmě také únor však budou nad průměrem o dva až tři stupně Celsia. „Převládá západní proudění, proto se současné teploty udrží až do konce měsíce,“ předpovídá meteorolog.
V březnu se sice situace podle citovaného experta může změnit a nelze vyloučit, že přes zatím příznivý výhled na první polovinu měsíce přijdou z východu mrazy, z pohledu domácností lze však zatím meteorologická čísla i tak považovat za ideální.
Leden a únor 2022 jsou v tomto století páté nejteplejší, když srovnatelně teplé počasí zažili Češi pouze na počátku let 2007, 2008, 2014 a 2020.
Na jejich peněženkách se to projeví zásadním způsobem.
Pokud se průměrné zimní teploty zvýší proti minulému roku o 2–3 stupně, pak podle údajů ERÚ spotřebují české domácnosti meziročně o pětinu méně plynu či centrálně dodávaného tepla. Spotřeba elektřiny se při takovém počasí sníží o desetinu.
Pokud například rodina platila za plyn tři tisíce měsíčně, může vládními experty očekávané padesátiprocentní zdražení zvýšit účet za plyn o patnáct set korun. O pětinu nižší spotřeba však zajistí, že měsíční náklady vyrostou jen o šest set korun.
Lidem také nemusí vadit, že koncem minulého roku bylo o něco málo chladněji než ve čtvrtém čtvrtletí roku 2020 a podle posledních údajů ERÚ spotřebovaly domácnosti v té době o 3,2 procenta víc plynu.
Na rodinné účty to totiž přes veškeré zdražování nebude mít dramatický dopad, protože vláda v listopadu a prosinci odpustila za plyn DPH a náklady dodavatelů i rodin snížila rovněž o pětinu.
Mírná zima podle mluvčího ERÚ Keborta už zabránila tomu, aby se při poklesu dodávek plynu z Ruska vyprázdnily tuzemské zásobníky. Proto ani nevznikla panika, která by ještě zvýšila velkoobchodní ceny.