Článek
Před Arcibiskupský palác na Hradčanském náměstí nejezdí kamiony často. Během posledních dnů ale přijely už tři. A před zraky udivených turistů a kolemjdoucích se z nich pomocí malého vozíku vozí do katedrály části dlouho očekávaných nových varhan.
V nejváženější tuzemské stavbě, která na důstojné varhany čeká už léta, vyrostlo mohutné jedenatřicetimetrové lešení, které překlenuje celý kůr. „Lešení není začátek stavby, je to vyvrcholení téměř jedenáctiletého úsilí,“ říká v srdci katedrály Vojtěch Mátl, vedoucí Sekretariátu pražského arcibiskupa a předseda správní rady Nadačního fondu Svatovítské varhany.
Právě on stál spolu s někdejším arcibiskupem a kardinálem Dominikem Dukou u renezance nápadu nových varhan. Proces sice zbrzdil covid a honba za kulatými razítky či povoleními, konečně se ale může prohlásit za úspěšný. A s jasným dojetím dnes novinářům vymodlené varhany, tedy zatím jen některé jejich dřevěné píšťaly, ukazoval.
Části varhan vozí před Pražský hrad kamiony.
Do léta se podle něho celý nástroj postaví a v srpnu začne ladění. Veřejnost první tóny nástroje, na jehož financování se desítky tisíc lidí podílely, uslyší až za rok. Konkrétně 15. června 2026 při příležitosti svátku svatého Víta. „Katedrála si dá varhany k svátku,“ zažertoval Mátl.
Z Hradčanského náměstí musí ke katedrále odvážet komponenty speciální vozík.
Monumentální nástroj s více než šesti tisíci píšťalami, v rozmezí od sedmi milimetrů po sedm metrů, byl postaven ve španělské varhanářské dílně Gerhard Grenzing. Varhany byly následně rozebrány na menší kusy, které jsou nyní přemisťovány do Prahy. Postupně, nejméně devíti nákladními auty.
Od zítřka začne samotná instalace varhan, jednotlivé části se na místo dopraví speciálním výtahem. Firma Grenzing zde má asi deset zaměstnanců, kteří se na stavbě podílejí. „Turistický provoz to příliš nenaruší,“ slibuje Mátl.
Skládačka v srdci katedrály
První část varhan do katedrály doprovodil i Frank Ulrich, zástupce zástupce španělské varhanářské dílny. Práce na varhanách pro svatovítskou katedrálu je podle něho nesmírně technicky náročná, zároveň ale krásná. „Všechny součásti jsme nejprve vyrobili a otestovali u nás ve Španělsku, teď je přepravujeme jako obrovskou skládačku a znovu sestavíme přímo v srdci katedrály. Je to jako stavět hudební katedrálu uvnitř té kamenné,“ míní.
Lešení v katedrále dosahuje výšky 31 metrů.
Instalace tedy potrvá několik měsíců, na stavbu pak naváže ladění nástroje. To bude podle organologa Arcidiecéze pražské Štěpána Svobody trvat 900 hodin. Vyžaduje to úplné ticho, proto bude ladění probíhat v noci. Až v prostředí katedrály s její nezaměnitelnou akustikou budou všechny píšťaly tzv. dointonované, tedy bude nastaven konečný zvuk všech píšťal a rejstříků a jejich vzájemné propojení a souvislosti vázané na prostor, který ozvučují. „Nastavení zvuku v prostoru je know-how varhanářů. Vliv má především akustika prostoru,“ říká Svoboda.
Zvláštnosti nových varhan
- Nástroj bude mít čtyři manuály s pedálem. Celkově budou mít varhany 93 rejstříků.
- Zvláštností varhan bude sólový stroj rozdělený na tři samostatné části. Bude obsahovat sólové vysokotlaké rejstříky po vzoru anglických varhan, horizontální španělské trompety (Chamady) a sólový velký Kornet.
- Pedál dodá nástroji hluboký základ, jeho píšťaly budou také největšími píšťalami nástroje.
- Nástroj bude osazen čtyřmi varhanními motory dodávajícími dostatečné množství vzduchu pro všechny stroje a píšťaly.
- Nejmenší píšťala bude měřit pouhých 7 mm, naopak nejdelší přesáhne délku 7 metrů.
- Celková hmotnost nástroje přesáhne 45 tun.
- Nástroj bude umístěn na západní hudební kruchtě pod rozetou, která je od doby svého postavení prázdná. Toto přirozené umístění varhan umožní rozvinutí zvuku nástroje po celém vnitřním prostoru chrámu a vhodně doplní volný prostor nad vstupem do katedrály.
Cesta k varhanům nebyla podle jejich projektantů a vizionářů vůbec jednoduchá. Náročná byla zejména příprava kůru, který si vyžádal nákladnou a obzvláště těžkou rekonstrukci. Musel se především pořádně zpevnit. Kromě výšky totiž projektanty potrápila i více než pětačtyřicetitunová váha varhan. Třikrát se například musela přepočítávat statika kůru. Kromě toho se v katedrále instalovalo i deset kilometrů nových kabelů.
Pomáhal i zvon Zikmund
Tvrdým oříškem byl také samotný zvuk varhan, muselo se sehnat posouzení, že hra na varhany neohrozí statiku katedrály. Tedy když se na ně zahraje naplno, aby to nerozvibrovalo katedrálu natolik, že by z ní začalo něco padat. Při testování pomohl dokonce i největší český zvon Zikmund. „Udeřili jsme na Zikmunda a měřilo se,“ zavzpomínal Vojtěch Mátl.

Dosavadní varhany, o jejichž podobě se rozhodlo v roce 1929, byly vždy brány jako provizorium. Pro prostory katedrály jsou nedostatečné.
Právě Nadační fond Svatovítské varhany, v jehož čele stojí, zorganizoval veřejnou sbírkou, z níž se nové varhany financují. Sbírat se začalo v roce 2017, doposud se podařilo vybrat více než 106 milionů korun, což představuje 96 procent celkových nákladů. Do cílové částky stále chybí posledních 2,5 milionu korun, které jsou potřeba na dokončení celého projektu včetně dofinancování nákladů na nejrůznější statická a klimatická měření týkající se katedrály.
„Jsme velmi blízko cíli – věříme, že i poslední finance se podaří doplnit díky veřejnosti, která za celým projektem od počátku stojí,“ poznamenává Jakub Skřejpek, místopředseda správní rady fondu.
Na varhany doposud přispěly desetitisíce lidí. Úspěšná byla zejména adopce píšťal, do níž se zapojila široká veřejnost. Nechybí mezi nimi například prarodiče, kteří píšťalu věnovali svým vnoučatům, vdovy, které tím uctívají památku svých zesnulých manželů, podnikatelé, studenti, drobní střadatelé, kteří si na to třeba i vybrali své stavební spoření. Jeden mecenáš dokonce věnoval i píšťalu na památku padlých českých vojáků v Afghánistánu, další zase na památku britské královny Alžběty či amerického prezidenta Ronalda Reagana. Symbolické místo bude mít i píšťala věnovaná obětem Heydrichiády. „Děkujeme všem dárcům za důvěru a trpělivost,“ vzkazuje Mátl a neskrývá při tom své dojetí.
Jak přelstít pískovec
Původní předpoklady počítaly podle Mátla s tím, že varhany budou stát kolem padesáti milionů.Extra náklady ale celý projekt o poznání prodražily. Kromě rekonstrukce kůru kasu potrápil neočekávaný akustický problém. Zjistilo se, že pískovec, z něhož je katedrála vystavěna, pohlcuje zvuk. Kdyby nedošlo k úpravám konstrukce, tak by varhany nebyly slyšet vepředu. Proto muselo dojít k zvýšení stroje tak, že zvuk poletí do katedrály nikoli po stěnách, ale po oknech. Sklo totiž netlumí. Navíc se vše muselo řešit tak, aby nebyla zakryta ani část Kyselovy růžice za varhanami.
Další velkou výzvou byl požadavek na požární odolnost varhan. Přišlo nařízení, že nástroj musí vydržet 15 minut hořet a po 15 minutách nesmí spadnout dopředu ale dozadu, aby to neohrozilo lidi evakuující se z katedrály, případně hasiče. Průchod pod kůrem katedrály je totiž hlavní evakuační prostor z chrámu.
Skleněná a světelná tečka
Jakmile budou varhany v katedrále instalovány, doladí se i jejich unikátní skleněný design, který navrhl designer sponzorské Škoda Auto Peter Olah. Pět tun českého křišťálu od firmy Lasvit má odrážet českou tradici a kulturu, inspirací je Panská skála. Půjde o snad o vůbec první varhany na světě se sklem.
Až na místě se také bude domýšlet osvětlení varhan. Nejprve se musí zjistit, jak si s nimi „pohrává“ sluneční světlo či noční osvětlení Hradu. To už ale bude úplná tečka za projektem, který odstartoval před více než sedmi sty lety.
Premiéra s Dvořákem
Veřejnost prvně uslyší nové varhany 15. června 2026. Nástroji má být požehnáno při slavnostní mši symbolicky na svátek svatého Víta, jemuž je katedrála zasvěcena. Podle varhaníka katedrály Ondřeje Valenty se plánuje uvedení Lužanské mše od Antonína Dvořáka. „Zúčastní se i Česká filharmonie a náš sbor. Bude to velká krása, ve velkém stylu,“ prozradil v nedávném rozhovoru pro Seznam Zprávy.
Na inauguraci varhan bezprostředně poté naváže týden koncertů pro veřejnost ve spolupráci s řadou orchestrů a festivalů. Týden koncertů tak bude symbolickým poděkováním všem dárcům. Přispěvatelé sbírky si budou moci rezervovat vstupenky v předstihu.