Článek
„Cenu účtují podle váhy. A 170 korun za placku z brambor je docela dost. Ale dám si jednou za rok. Horké a mastné přijde vhod,“ hlásí Eva Bláhová k bramborákům.
Stojíme pod brněnskou Novou radnicí a ručně vyřazávaným Halouzkovým betlémem s více než stovkou figur v životní velikosti. Je to jedno z osmi míst v centru, kde se o víkendu naplno rozjely vánoční trhy. Lidé mohou navštívit na dvě stovky stánků.
Brno pro letošek získalo v kontinentální konkurenci titul Evropské hlavní město Vánoc. A odpovídají tomu i některé cenovky, i když se i u stejných výrobků na různých stáncích dost liší.
Tady na Dominikánském náměstí vyjde 100 gramů promaštěné bramborové pochoutky na 35 korun za 100 gramů. „Nejsme ti z recenzí s tlustými bramboráky za 300 korun,“ hlásí se smíchem prodejce směrem k dlouhé frontě. Přesto tam placky stojí i dvě stovky. „Zatím moc nefrčí,“ krčí rameny směrem ke kolegovi.
Mohlo by vás zajímat
Tradiční bramboráky lze na na některých stáncích koupit za stovku, ale klidně i za 250 korun za větší kusy, když se prodávají na váhu.
U tohoto stánku lidé ve frontě číhají spíše na belgické hranolky. Porce s vybranou omáčkou vyjde na 140 korun. „Do centra běžně nechodíme. Vadí mi ty davy, ale přišli jsme se podívat na napoleonské vojáky na koních. Trhy jsou tu podařené každý rok… a ceny? Jsou takové brněnské,“ směje se Michaela, která stojí ve frontě se dvěma dětmi.
Milovníci tisíců světel si při stém výročí nazdobení prvního veřejného stromu ve městě všimnou řady novinek. Nově třeba dětské vesničky o rozloze 600 metrů čtverečných na Zelném trhu nebo světelné stezky v ulici Bašty poblíž vlakového nádraží.
A zároveň znovu sáhnou hlouběji do kapsy.
Čtyřčlenná rodina za nápoje i větší jídla lehce utratí tisícovku. Dvě deci klasického svařáku začínají na 60 korunách, nejčastěji stojí o deset korun víc. Míchané nápoje s názvy typu Vyhazovač, Vozembouch či Masařka, obsahující tvrdý alkohol, vyjdou okolo 90 korun.
Klobásy stojí okolo 120 korun, 100 gramů krkovice kolem 95 korun.
„Prodejci podle našeho průzkumu podražili o jednotky procent. V případě svařáku se jedná o zdražení v řádu deseti korun. Nejčastějším důvodem je především narůst cen surovin, zejména jablek, z nichž se velká část nápojů vyrábí, či cena práce brigádníků. Roli může hrát i výše nájemného, kterou stánkaři zaplatili za prodejní místo,“ hlásí mluvčí radnice Brno-střed Michal Šťastný.
Radnice centrální městské části se o pořádání trhů stejně jako v předešlých letech dělí s Turistickým informačním centrem.
Prodejci horkých nápojů i jídel na Zelném trhu či Moravském náměstí získávají stánky skrze veřejnou aukci. „Cenu určí tedy sami prodejci, nikoli radnice. „Průměrně se stánky s nápojovým sortimentem pronajímají za zhruba 450 tisíc korun, oproti 200 tisícům z loňska. Nejvyšší podaná nabídka činila 725 tisíc korun. Jednalo se o stánek v centrální části Zelného trhu,“ vysvětluje Šťastný. Stánky s jídlem prodejci v průměru získali za 350 tisíc korun.
Podle mluvčího letos radnice počítá s příjmy 36 milionů korun, výdaje se oproti loňsku zvedly dvojnásobně na 24 milionů. Na Zelňáku lidé vybírají ze 111 stánků, plných řemeslných i tradičních výrobků. Tito prodejci mají snížené nájemné od 45 do 65 tisíc korun.
Ještě před startem adventu zní v centru moderní hudba. Z jednoho z dřevěných přístřešků na Zelňáku voní levandule. „Lidi spíš koukají. Zatím je to s nákupy slabší. Věřím, že s adventem se situace zlepší. I co se týče hudby. Bez koled a sněhu to ještě nemá správnou atmosféru,“ říká prodejkyně Michaela Poulová.
Středověkou kašnu Parnas ze 17. století nově nasvěcuje speciální technologie plná barev. „Je osazená inteligentními světly, která ovládáme na dálku. Nastavit lze nespočet režimů, měnit barevné tóny nebo stanovovat intenzitu svitu. Světla jsou umístěná po celém obvodu i na vrcholu uvnitř kašny, aby památka maximálně vynikla,“ popisuje Jan Machát ze studia Visualove.
Návštěvníci si však na trzích užijí i klasiku. Jízda na vyhlídkovém kole na Moravském náměstí stojí o víkendech jednotlivce 150 korun. Centrum po kolejích brázdí nazdobená „Vánoční šalina“.
Šest stánků opět zabrali tvůrci proslulého Turbomoštu. Nápoj z jablečného moštu, jablkovice a koření voní na brněnských náměstích pošestnácté. „Milujeme tu práci, ale fungovat na trzích je extrémně náročné, jak se ceny pronájmů zvýšily. Stačí nepřízeň počasí, malá chyba a má to obrovské následky,“ říká jeden z tvůrců nápoje Adam Vodička.
Jejich drinky podražily v průměru o desetikorunu. Turbomošt stojí v levnější variantě (v hrnku prodejců) 70 korun. U stánků na nádvoří Staré radnice letos nabízí speciální edici drinků, třeba se zlatým prachem. Turbomošt se letos vrátil i největšího Zimního baru na náměstí Svobody.
Také tam se o víkendu tlačí tisíce lidí. Letos si nově fotí obří světelné vejce s nápisem „Brno je láska.“ Přibylo k radničnímu „drakovi‘, vánočně navlečeného do červenobílého svetru.
Pár metrů od vejce se tyčí stopadesátiletá, dvacet metrů vysoká jedle bělokorá. „Celkem strom zdobí šestadvacet tisíc bílých a červených světýlek umístěných na více než třech kilometrech světelných řetězů a sto patnáct různých světelných ozdob plus světelná špice na vršku,“ říká Miroslav Sečkář z Technických sítí Brno.
Daruj kelímek
Na trhy do Evropského hlavního města Vánoc letos zavítají desítky tisíc návštěvníků. „Vánoce jsou klíčové pro cestovní ruch a turistiku ve městě. S tím nám pomohl právě i tento titul, díky němuž se nám podařilo probojovat mezi vánoční velikány, jako jsou Vídeň nebo Drážďany,“ říká ředitelka Turisitického informačního centra Jana Janulíková. Městská organizace pořádá festival Brněnské Vánoce.
Potřetí mohou jednotlivci originálním způsobem přispět na charitu v akci Daruj kelímek. „Zájemci při vracení hrnku nemusejí zpět požadovat vratnou zálohu. Může si vybrat, jestli částkou přispěje na jeden z 18 dobročinných projektů,“ říká jeden z autorů myšlenky, který chce vystupovat anonymně. Tvůrci věří, že se jim ve čtvrtém ročníku podaří dosáhnout na 10 milionů korun, vybraných pro dobročinné účely.
Trhy v centru Brna potrvají do 31. prosince. „Vytváříme silnou pozici prvotřídní evropské vánoční destinace,“ dodává Janulíková.