Článek
Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) nezjistil u pozastavené šarže LH4149 vakcíny Prevenar 20 žádné závady. Informoval o tom na svém webu. Před necelým měsícem ústav očkování touto šarží vakcíny pozastavil, aby bylo možné vyloučit souvislost vakcinace s úmrtím dítěte.
Vakcína, která chrání proti pneumokokovým onemocněním, například proti meningitidě, zápalu plic nebo dalším bakteriálním infekcím, je nepovinná, zdravotní pojišťovny ji hradí dětem nebo seniorům.
„Po posouzení výsledků šetření a na základě provedených analýz byla závada v jakosti vyloučena. Pozastavená šarže číslo LH4149 je proto nyní uvolněna k distribuci, výdeji a léčebnému použití a je možné ji opět aplikovat pacientům,“ uvedl na webu ředitel SÚKL Tomáš Boráň.
Ústav zkontroloval výrobní dokumentaci a samotnou vakcínu jeho odborníci zkontrolovali i vizuálně. Analýza skončila 3. dubna a na základě jejích výsledků SÚKL 8. dubna ukončil pozastavení distribuce, výdeje v lékárnách a používání této jedné konkrétní šarže vakcíny.
Vakcína chrání proti zánětu mozkových blan neboli meningitidě, sepsi, přítomnosti bakterií v krevním oběhu, zápalům plic a ušním infekcím způsobným 20 typy bakterie Streptococcus pneumoniae. SÚKL v den pozastavení očkování uvedl, že výrobce má v dostatečném množství jiné šarže očkovací látky.
Vakcínou Prevenar 20 se dle webu výrobce obvykle očkují děti ve věku dvou měsíců, první tři dávky by se měly stihnout do sedmi měsíců a čtvrtá ve věku 11 až 15 měsíců. Mezi častými nežádoucími účinky výrobce uvádí například horečku, otok v místě očkování nebo podrážděnost, případně zvracení, průjem nebo vyrážku.
SÚKL tehdy připomněl, že bezpečnost všech vakcín se průběžně sleduje v celé Evropské unii a všechna hlášená podezření na nežádoucí účinky dle SÚKL se hodnotí s ohledem na poměr mezi přínosy očkování a možnými riziky. Žádné podrobnosti k úmrtí dítěte několik dní po naočkování vakcínou SÚKL nezveřejnil.