Článek
Konkrétní dopady střetu zájmů bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO) se v pondělí dostaly až na jednání zastupitelstva Středočeského kraje.
Tamní střední školy nakoupily z dotací Ministerstva pro místní rozvoj různou zemědělskou techniku.
Částku 25 milionů korun ale rezort školám odmítl proplatit, a to právě kvůli zmíněnému střetu zájmů, který potvrdil audit Evropské komise. Ve výběrových řízeních totiž jako dodavatelé zvítězily firmy z holdingu Agrofert.
I když firmu Babiš v roce 2017 převedl do svěřenských fondů, podle auditu Evropské komise na ni v roli premiéra měl stále rozhodující vliv.
Zastupitelstvo Středočeského kraje nyní přijalo usnesení, ve kterém pověřilo předsedu zastupitelského klubu hnutí ANO Roberta Bezděka, aby zahájil jednání se společností Agrofert o poskytnutí finančního daru.
Jinak řečeno: zastupitelé chtějí zjistit, jestli by Agrofert školám vzniklou škodu nevynahradil.
„Důvodem neproplacení je dle ministerstva právě střet zájmu předsedy hnutí, proto pověření směřuje předsedovi tohoto zastupitelskému klubu,“ vysvětluje radní pro oblast vzdělávání a sportu Milan Vácha (STAN).
Zastupitelé za hnutí ANO s tímto pověřením na zastupitelstvu nesouhlasili a v diskuzi se vůči němu ohrazovali. „Přijímejte si jakékoliv usnesení, které uznáte za vhodné. Máte 50 hlasů,“ komentoval to Bezděk s odkazem na většinu, kterou tamní vládnoucí koalice má.
Pro usnesení hlasovalo 44 z 52 přítomných zastupitelů. Proti bylo pět zastupitelů hnutí ANO, další tři se zdrželi.
„Chci se ohradit proti tomu, že Andrej Babiš způsobil Středočeskému kraji nějakou škodu,“ uvedl během jednání zastupitel Martin Herman (ANO).
Agrofert: Vše bylo v souladu se zákonem
Společnost Agrofert má zatím informace o usnesení jen od novinářů, nicméně podle ní jsou všechny předmětné zakázky v pořádku.
„Jsme přesvědčeni o tom, že zmiňované veřejné zakázky proběhly z naší strany v souladu se zákonem a že jsme vůči žádnému z odběratelů nebyli ve střetu zájmů. Nevidíme tak důvod, aby školy přišly o dotace,“ vyjádřil se mluvčí Agrofertu Pavel Heřmanský.
O největší částku z neproplacených středočeských projektů hraje Školní statek Středočeského kraje, který ve dvou projektech vysoutěžil šest traktorů za téměř 17,3 milionu korun.
Nymburská střední odborná škola a učiliště nakupovala techniku za pět milionů. Další dvě školy pak mají projekty za více než dva miliony korun.
„Nyní budeme muset přistoupit k tomu, že organizacím půjčené finanční prostředky ponecháme, což se však samozřejmě promítne do krajského rozpočtu, který s tímto výdajem nepočítal,“ dodává náměstek pro oblast financí a dotací Michael Kašpar (STAN).
Kromě zmíněných 25 milionů ale Středočeský kraj stále neví, zda kvůli stejnému problému nepřijdou dvě zemědělské školy o další více než tři miliony korun. Vyplacení těchto dotací z Ministerstva zemědělství se ale ještě řeší.