Hlavní obsah

Stát už testuje sousedské hlídání. Rodiče jsou u toho, mají i zaplaceno

Foto: Shutterstock.com

Na Vysočině se testuje sousedské hlídání. (Ilustrační snímek.)

V sedmi domácnostech na Vysočině se testuje sousedské hlídání dětí v praxi. Novinka má v příštím roce doplnit školky a dětské skupiny a vytvořit tak další kapacity.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Rodiče 41 dětí na Vysočině mají od srpna do října zajímavý přivýdělek. Své děti dovedou v sousedství na hlídání, a ještě za to dostanou finanční odměnu.

Na hlídání totiž musí osobně dohlížet, protože se jejich potomci účastní pilotního projektu zkoušejícího plánovanou novinku, takzvané sousedské skupiny.

Pro připomenutí, sousedské skupiny jsou jeden z představených nástrojů, jak rychle v Česku rozšířit předškolní péči a pomoci rodičům k návratu do práce. Jeden pečující, typicky u sebe doma, nebo v jiném vhodném prostoru, dohlíží až na čtyři děti. Může vybírat poplatek od rodičů a podporu dostává i od státu, která vychází od příspěvku pro dětské skupiny.

Například v letošním roce jde o denní příspěvek 529 korun za dítě do tří let a 311 korun za dítě nad tři roky. Za dvacet dní tak jde o částky 10 580 korun a 6220 korun.

Maximální výše měsíční úhrady ze strany rodiče má být zastropovaná na jedné třetině minimální mzdy. Pro rok 2025 tedy na 6933 korunách.

Bez rodičů to nejde

Testování sousedského hlídání se ovšem neobejde bez zákonných zástupců, protože zákon zatím není schválený. „Nejde to bez rodičů, jsou u toho vždycky přítomní. Zodpovědnost zůstává na rodičích,“ popisuje Stanislava Holbová, úřednice na úseku rodinné a seniorské politiky Kraje Vysočina.

Kraj sehrává roli partnera pilotního projektu a pomáhal s hledáním zájemců, kteří by se testování zúčastnili. Vysočina byla vybraná i proto, že je zde řada menších obcí, kde se nevyplatí mít mateřskou školku a rodiče musí s dětmi kvůli předškolní péči dojíždět. Hlídání by přitom mohla vznikat skutečně v sousedství.

„Všichni, co se na tom podílí, jsou zaměstnanci ministerstva na dohodu a jsou finančně ohodnocení, protože s tím ten čas tráví,“ rozvádí Stanislava Holbová fakt, že jsou za účast v pilotu rodiče honorovaní.

Podle dřívějšího náborového letáku zapojení rodiče mohou od Ministerstva práce a sociálních věcí dostat až pět tisíc korun měsíčně, pečující až 24 tisíc korun měsíčně.

Pro koho bude sousedské hlídání

  • Pracující nebo lidé ve služebním poměru. Dokládá se smlouvou nebo jiným dokumentem.
  • Studující, kteří dochází na denní formu studia a mají potvrzení o studiu.
  • Evidovaní uchazeči o zaměstnání, kteří mají potvrzení od Úřadu práce.
  • Samostatně výdělečně činní, kteří platí zálohy na důchodové pojištění a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti. Požaduje se čestné prohlášení.
  • Pečující o osobu blízkou, která je příjemcem příspěvku na péči v druhém a vyšším stupni závislosti. Dokládá se potvrzením od Úřadu práce.

Mluvčí Ministerstva práce a sociálních věcí Jakub Augusta ovšem odměnu popisuje volněji. „Rodiče i pečující jsou v rámci tohoto projektu zaměstnáni na základě dohody, která je uzavřena s MPSV. Tyto dohody jsou uzpůsobeny tomu, aby zajišťovaly potřebnou flexibilitu jak pro rodiče, tak pro pečující,“ říká s tím, že odměna se liší podle počtu zapojených dětí a doby, počtu hodin, které v pilotování sousedského hlídání stráví.

Radka Němcová, koordinátorka na MPSV, která má dětské skupiny na starosti, popisuje, že většinou je pilotování nastaveno v minimální frekvenci dvakrát týdně na tři hodiny. Jsou ale pečující, kteří hlídají děti tři nebo i čtyři dny v týdnu. Od rodičů se také očekává, že budou dávat zpětnou vazbu, a jsou s nimi vedené rozhovory.

Sousedské skupiny během příštího roku

Vrchní ředitelka pro oblast rodiny na MPSV Zdislava Odstrčilová začátkem září v Poslanecké sněmovně popisovala, že pilotování projektu přináší poznatky, které se mají promítnout do metodik.

„Daří se nám skrze to definovat metodiky posuzování prostor, kde vlastně mohou být sousedské dětské skupiny,“ popsala Zdislava Odstrčilová. Stejně tak má pilotování pomáhat v nastavení reakcí na různé konkrétní situace. Vrchní ředitelka uvedla jako příklad to, jak by mělo probíhat přijetí dítěte do sousedské skupiny.

Sousedské hlídání má být určené pro děti ve věku od šesti měsíců do zahájení povinné školní docházky, preferované má ovšem být využití služby u dětí do tří let.

Zákon zavádějící sousedské hlídání aktuálně schvalují poslanci ve Sněmovně a počítá se s účinností od ledna 2025. Zároveň se ale už pracuje s variantou, že start sousedského hlídání bude pozměňovacím návrhem posunut na květen 2025.

Podle závěrečné zprávy k úpravě zákona se Česká republika v rámci takzvaných Barcelonských cílů zavázala k tomu, vytvořit do roku 2030 kapacity v předškolní péči pro 12 procent dětí mladších tří let. Aktuálně přitom kapacity stačí pouze pro 6,3 procenta dětí. Odhaduje se, že v následujících letech proto bude nutné kapacity zdvojnásobit.

V dubnu letošního roku bylo k dispozici 1717 dětských skupin s celkovým počtem 23 115 míst. I za pomocí sousedského hlídání by se do budoucna měla kapacita rozšířit o více jak dvacet tisíc míst pro děti do tří let.

Doporučované