Hlavní obsah

Stát může během výpadku Družby půjčit Orlen Unipetrol 330 tisíc tun ropy

Foto: Skorzewiak, Shutterstock.com

Ilustrační foto.

Stát v případě dlouhodobějšího omezení dodávek z ruského ropovodu Družba půjčí rafinérské společnosti Orlen Unipetrol 330 000 tun ropy z nouzových zásob, což vystačí na více než měsíc provozu rafinérií.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Půjčka má zajistit dostatek ropy na tuzemském trhu. V případě potřeby je stát připravený uvolnit i další část zásob. Na středeční tiskové konferenci po jednání vlády to uvedl ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN). Ropa přestala téct ropovodem Družba do ČR ve středu ráno. Dodávky západní cestou pokračují.

Dodávky ropy ropovodem Družba přes ruské území probíhají normálně, informovalo však odpoledne tiskové oddělení společnosti Transněfť, která je ruským monopolním provozovatelem ropovodů. Uvedlo to v reakci na informaci Novinek, že do České republiky přestala téct Družbou ropa.

Dosud ropa tekla do Česka ze dvou hlavních zdrojů. Jedním z nich je ropovod Družba, kterým proudí ropa z Ruska. Jeho podíl na dodávkách loni činil 58 procent. Další část ropy přitéká z německého ropovodu IKL, který navazuje na italský ropovod TAL.

Podle Vlčka jde o preventivní opatření pro případ, kdyby litvínovská rafinérie, která ještě ruskou ropu používá, vyčerpala své současné zásoby. Podle ministra jsou tuzemské zásoby natolik robustní, že nehrozí nedostatek na trhu.

„K čerpání této zápůjčky dojde, pokud se v nejbližších dnech opět nerozběhne ropovod Družba. To znamená, že český trh bude i nadále zásobován a není důvod ke spekulativnímu zvyšování ceny pohonných hmot,“ řekl v podvečer ČTK šéf Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Pavel Švagr. „Pokud k zápůjčce dojde, bude se do našich zásob poté již vracet jiný druh ropy, již ne ruská,“ dodal.

SSHR má v současnosti zásoby ropy a ropných produktů na 86 dní. Švagr v této souvislosti připomněl, že správa už v srpnu firmě Orlen Unipetrol půjčila na naftu, když byla dočasně zastavena výroba v litvínovské rafinérii kvůli likvidaci nevybuchlé letecké pumy z druhé světové války.

Vlček už odpoledne uvedl, že zatím není jasné, z jakého důvodu ropa z Ruska neteče. Připomněl, že Česko už má s podobnou situací zkušenosti, když v roce 2019 byly zastaveny dodávky přes ropovod Družba kvůli kontaminaci ropy. Ropa tehdy netekla z Družby dva měsíce.

Stát do budoucna počítá s navýšením dodávek z ropovodu TAL. Mero loni spustilo práce na jeho rozšíření. Projekt za přibližně 1,6 miliardy korun má od příštího roku zajistit zvýšení kapacity pro Česko o čtyři miliony tun ropy ročně, do země tak bude možné ropovodem dodat až osm milionů tun za rok. Česko by se tudíž mohlo podle současných plánů státu zcela odstřihnout od ruské ropy. Fyzické práce by měly být hotovy do konce letošního roku. Následovat by měly ještě testy, plné dodávky z rozšířeného ropovodu Mero očekává do poloviny příštího roku.

Doporučované