Článek
Rodiče za týdenní lyžařský kurz průměrně zaplatí zhruba 7 tisíc korun, v zahraničí pak necelých 13 tisíc korun. Vyplývá to z dat, které redakce shromáždila od charitativního projektu Patron dětí, který finančně podporuje ohrožené děti, a firem organizujících mimoškolní zájezdy.
Ceny za školní kurzy se každým rokem zvyšují a je tak stále více dětí, které si je nemohou dovolit.
Kromě dárcovských organizací, proto i některé zdravotní pojišťovny začaly v Česku vyplácet finanční příspěvky právě na lyžařské zájezdy. V posledních letech je o ně mnohem větší zájem než dřív.
Konkrétně Zdravotní pojišťovna Ministerstva vnitra České republiky předloni registrovala 54 288 žádostí o příspěvek na sportovně pohybové aktivity dětí, loni už 59 049 žádostí. Klienti mohou získat až 1500 korun.
„Více než třetina příspěvků se týká sportovních soustředění a škol v přírodě, mezi které patří i lyžařské kurzy. Tento typ příspěvků patří každoročně mezi nejoblíbenější,“ říká Jana Schillerová, tisková mluvčí pojišťovny Ministerstva vnitra.
Až dva tisíce od pojišťoven
Všeobecná zdravotní pojišťovna přispívá až dva tisíce korun. Nemá ještě sečtená data za celý loňský rok, ale do září o příspěvek přímo na lyžařské kurzy zažádalo 41 400 klientů. U České průmyslové zdravotní pojišťovny mohou rodiče čerpat příspěvek 500 korun. Loni to využilo 7335 klientů. Zdravotní pojišťovna RBP letos zvýšila příspěvek z 500 korun na tisíc. Opět hlásí, že za loňský rok to využilo 2427 klientů.
Ve specifických případech lze získat finanční pomoc i na úřadech práce skrze dávku mimořádné okamžité pomoci. Loni takto bylo podpořeno 5308 domácností. Data jsou ovšem za celou kategorii vzdělávání a zájmovou činnost dítěte.
„Touto dávkou lze kromě pobytu na lyžařském výcviku přispět i na pobyt dítěte na táboře, v zájmovém kroužku nebo i na úhradu školních pomůcek, případně úhradu nákladů na odbornou poradenskou pomoc,“ popisuje tiskové oddělení generálního ředitelství Úřadu práce ČR.
I zde je znát růst. V roce 2023 úřad práce podpořil 5145 žádostí. Meziročně je to o 163 více.
Přes úřad práce lze žádat i o proplacení celkových nákladů. Ovšem maximální roční limit je 48 600 korun. Dávka není nároková a poskytuje se osobám v hmotné nouzi.
Extrémně důležitá akce, ale i riziko
Redakce Seznam Zpráv v uplynulých dnech popsala, že lyžařské kurzy představují pro vývoj dětí i dětského kolektivu důležitou událost.
„Přijde mi extrémně důležité, aby děti zažily i něco jiného než frontální výuku. Má to hrozně moc rovin, v čem to působí dobře, když jsou dobře uchopené,“ uvedla Adéla Klingelová, vedoucí terapeutů v programu Zvládání vzteku v Lize otevřených mužů. Tyto aktivity podle ní rozvíjejí jak motoriku, tak psychiku dětí.
A pro děti je to samozřejmě i zážitek. I z toho důvodu například paní Soňa požádala organizaci Patron dětí o příspěvek na lyžařský kurz pro nejstarší dceru.
„Sedm tisíc korun je pro mě prostě dost. Dceři jsem k Vánocům kupovala lyže. Půjčení by stálo 2100 korun, já sehnala lyže i s helmou za 2900 korun. To je další výdaj. Jsem ráda, že to takhle vyšlo,“ vysvětluje matka čtyř dětí. Vzpomíná, že to byl zážitek i pro ni. „Sama jsem od té doby nebyla na lyžích a lituji toho,“ popisuje.
Rizikem podle odborníků a dětských psychologů je, když se některé děti kvůli nedostatku peněz nemohou zúčastnit lyžařských kurzů nebo jiných školních aktivit. Může to podle nich vzbuzovat u školáků frustraci. Přicházejí o zážitky, kolektiv ve třídě se rozděluje. Školy by tak měly dobře zvažovat, co a jak pořádají.
„Pro takové děti je to těžké, přicházejí o společné zážitky, a když se třída vrátí do školy, tak jsou úplně out,“ konstatovala Lucie Hermánková, vedoucí krizové Linky pro rodiny a školu.