Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Závěrečná zpráva Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) je zdrcující čtení. Kontrola se zaměřila na období 2019–2022, kdy přes Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) a následně přes Národní sportovní agenturu (NSA) odteklo 26,5 miliardy korun na podporu sportu a sportovní reprezentace.
Kontroloři konstatovali, že ani jeden úřad nesledoval a nevyhodnocoval účelnost a efektivnost rozdělených peněz, nenastavil cíle podpory sportu dětí a mládeže, nekontroloval využití dotací a dodržování podmínek jejich poskytnutí nebo nezjednodušil administraci žádostí, a tudíž byl proces i nadále zdlouhavý.
„NSA byla s výsledky kontroly seznámena již v září 2023 a zveřejněné výsledky kontrolního závěru NKÚ respektuje. Na zjištěné nedostatky NSA reagovala již v průběhu kontroly přijetím celé řady nápravných opatření, která jsou průběžně implementována do operativní činnosti i vnitřního kontrolního systému,“ reagovala Národní sportovní agentura v tiskové zprávě.
„Nutno dodat, že za kontrolovaný časový úsek nenese odpovědnost současné vedení Národní sportovní agentury,“ stojí na stránkách agentury. Mluvčí Eliška Machová se ke zprávě NKÚ a zmíněným nápravným opatřením vyjádřit nechtěla.
Seznam Zprávy oslovily dva bývalé předsedy agentury Milana Hniličku a Filipa Neussera, na žádost o rozhovor však nereagovali.
Mělo vzniknout ministerstvo
Poslance a zároveň členy dozorčí komise NSA výsledky šetření nepřekvapily.
„Zpráva podporuje můj dlouholetý názor, že Národní sportovní agentura vůbec neměla vzniknout. Sport si zaslouží svého ministra. Tak, jak to Babišova vláda nastavila, je jako byste postavili dům z písku a chtěli, aby držel jako beton,“ komentuje zprávu NKÚ poslanec Pavel Klíma (TOP 09), předseda dozorčí komise.
„Není šance, aby teď ministerstvo sportu vzniklo nebo se agenda sportu k nějakému připojila, to je na delší čas. Teď je naše priorita, aby dotační výzvy šly včas, administrovaly se včas a peníze ke sportovcům šly včas,“ říká Pavel Klíma, který byl v prosinci 2022 jeden z iniciátorů změny novely zákona o podpoře sportu.
I další člen dozorčí komise NSA poslanec Jakub Janda (ODS) nebyl tvrdostí zprávy NKÚ zaskočený. Také se domnívá, že agentura bez ministerského zázemí nemůže dobře fungovat.
„To si řekněme na rovinu. Pokud vám ročně přijde nějakých deset tisíc žádostí o dotaci, tak to prostě nezkontrolujete. Vloni se jich kontrolovalo myslím jen 115–120. Agentura na to není personálně vybavená, proto jsem zastáncem ministerstva,“ potvrzuje zjištění Nejvyššího kontrolního úřadu.
Co s tím ale dělat, to Jakub Janda přesně neví.
„Je v plánu nějaká digitalizace, ale neudělá se ze dne na den. Mají to za úkol lidé z agentury. Připravuje se transparentnější systém, třeba že by se rodič jako já mohl podívat do systému, jaké peníze jdou na mé dítě a zda jsou dobře upotřebeny,“ načrtává jednu z cest: Podněty ze stran veřejnosti, které by prý mohly vést k větší transparentnosti. Jasnější kontury by měl představit současný předseda agentury Ondřej Šebek v následujících měsících.
Ani jedna kontrola
Ze zprávy NKÚ vyplývá, že příjemci všech sportovních dotací měli za povinnost předložit závěrečné vyhodnocení, vyúčtování a vypořádání dotace. Tyto dokumenty měla Národní sportovní agentura následně zkontrolovat. NKÚ si vybral vzorek 81 případů (17 investičních, 64 neinvestičních), aby posoudil, jestli se tak dělo.
„Ani v jednom z 81 případů NSA neprovedla kontrolu závěrečného vyhodnocení akce či kontrolu vyúčtování a vypořádání dotace stanoveným postupem včetně vyplnění kontrolního listu,“ píše se v závěrečné zprávě.
Kontroloři se proto domnívají, že NSA systematicky nekontrolovala podporu použití peněz ze státního rozpočtu, přestože dokumenty k dispozici měla. Dále prý postupovala v rozporu s rozpočtovými pravidly i tím, že nesledovala a nevyhodnocovala hospodárnost, efektivnost a účelnost vynakládaných prostředků, píše se ve zprávě.
Pochybné vyhodnocování
NKÚ se pozastavil i nad hodnocením žádostí a označil jej za netransparentní. A to jak v případě MŠMT, tak NSA.
Hodnoticí komise MŠMT v rámci výzvy VSA 2019 například nezdůvodnila, proč u 13 žádostí o dotaci rozhodla odlišně od doporučení expertní výběrové komise. U výzvy TALENT 2019 rozhodla o podpoře 23 žádostí, které ovšem nedosáhly minimálního počtu bodů, nebo u výzvy V3 Sport nepostupovala v souladu s pravidly v případě získání shodného počtu bodů.
„MŠMT ve výše uvedených případech porušilo nastavená pravidla pro výběr příjemců. Tento postup vedl k netransparentnímu a v jednom případě i diskriminačnímu výběru příjemců a nízké otevřenosti procesu poskytování dotací,“ konstatují kontroloři NKÚ.
Označení netransparentní si vysloužilo i hodnocení některých projektů NSA. Agentura například zpracovala a uveřejnila seznam podpořených žádostí u pěti výzev, ale bez bodového hodnocení, protože ho vůbec nevypracovala. Podle kontrolorů tedy nešlo určit skutečné pořadí podpořených a nepodpořených žádostí.
„Tento postup NSA nebyl transparentní, a nelze tak určit, zda byly vybrány a podpořeny žádosti, které by nejefektivnějším způsobem naplňovaly cíle dané výzvy,“ píše se ve zprávě.
NSA – nenaplněné očekávání
Kontroloři se opřeli i do fungování Národní sportovní agentury jako takové, do níž se od roku 2019 přenášela působnost MŠMT, a vyhodnotili její činnost jako „nenaplněné očekávání“.
„Nedošlo ke zvýšení transparentnosti vynakládání prostředků. Nebyl zaveden funkční systém vyhodnocování využití financí,“ popisují kontroloři.
Jejich zjištění se navíc shoduje s názory samotných sportovních klubů a svazů vyjádřených prostřednictvím dotazníkového šetření. Dle výsledků 56 procent sportovních klubů, které měly zkušenost s průběhem dotačního řízení jak u MŠMT, tak u NSA, uvedlo, že nedošlo k posunu směrem k transparentnějšímu hodnocení žádostí.
„Další dopady vzniku NSA, jako např. vyšší předvídatelnost poskytování podpory nebo lepší vedení oblasti sportu ze strany NSA, se dle sportovních svazů nenaplnily,“ vychází dále z dotazníkového šetření mezi sportovními organizacemi.
Současné vedení NSA slibuje, že vše zlepší a napraví.
„Vedení NSA se podařilo přijatými opatřeními výrazným způsobem zkrátit délku vyhodnocování dotačního řízení. Rada NSA i nadále bude činit další kroky, které povedou k ještě účelnějšímu a efektivnějšímu plnění vytyčených cílů,“ píše vedení NSA v tiskové zprávě.